Buradasınız
Home > Güncel > Yeni Octavia İddialı Geldi

Yeni Octavia İddialı Geldi

Volkswagen Grup bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ve ülkemizde Yüce Auto distribütörlüğünde satışa sunulan Skoda markasının amiral gemisi yeni yüzüyle yollara merhaba dedi.

Markanın sınıfında önemli satış başarılarına imza atan Octavia modelini İstanbul Ortaköy’den Kilyos’a kadar uzanan sahil yollarında kullanma ve yakından inceleme şansını bulduk.

Özellikle yenilikçi tasarımı ve iç mekan ve bagaj hacmiyle beni etkileyen otomobil, zengin donanım seçenekleri ve Volkswagen patentli motor gamıyla rakiplerine şimdiden meydan okuyor.

Sürüşten önce Ortaköy’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, yeni nesil Octavia’nın, Skoda’nın dinamik bir marka olma yolunda attığı en büyük adımlardan biri olduğunu söyledi. Yeni Octavia’nın, kısa bir süre önce Türkiye’de satışına başlanan Rapid ile birlikte marka açısından büyük önem taşıdığını belirten Senyücel, Octavia’nın geçen yıl Skoda’nın dünyadaki satışlarının yüzde 44’ünü, Türkiye’deki satışlarının ise yüzde 30’unu oluşturduğunu hatırlattı. Yeni Octavia’nın, bu nedenle Skoda’nın Türkiye’deki hedeflerine ulaşması açısından kritik bir değer taşıdığını söyleyen Senyücel, “Yeni Octavia, satışlarımızı artırmamız ve markamızın müşteri kitlesini geliştirmemiz açısından itici gücümüz olacak“ diye konuştu.

skoda ovtavia

Skoda’nın yeni hedefleri doğrultusunda Türkiye’de de yenilenme ve gelişme sürecinin devam ettiğini vurgulayan Senyücel, şunları söyledi:“Tüm bunlara  ek olarak model yelpazemiz de gelişmeye ve büyümeye devam edecek. 2015 yılına kadar her 6 ayda yeni bir Skoda modelini tanıtacağız. Dolayısıyla bu, markamızın gelecek yıllarda daha da hareketleneceğini işaret ediyor. Bu büyümeye paralel yetkili satıcı teşkilatımızı da kalite ve süreçler olarak aynı paralellikte büyütmeyi ve geliştirmeyi hedefliyoruz.“

Vision konseptinin başarılı yansıması

Skoda’nın geçtiğimiz yıl tanıttığı Vision konseptiyle gelecek yeniliğin haberi verilmişti. Tüm dünyada yankı uyandıran konseptin çizgilerini taşıyan Octavia, sadece tasarım olarak değil, giderek artan müşteri beklentilerine cevap verecek şekilde tamamen yeniden yaratılmış. Üçüncü neslinde daha üstün bir otomobil yaratmayı amaçlayan Skoda mühendisleri, bu doğrultuda, selefine oranla daha zengin özelliklere sahip yeni Octavia’yı ortaya çıkardı.

Otomobilin önü, yatay çizgiler ve Skoda logosunun yeni konumu sayesinde daha şık, güçlü bir görünüme kavuştu. Yeni Octavia’ya yandan bakıldığında, aracın tasarımına hakim olan dinamizm hemen dikkati çekiyor. Bunda, burun kısmının kısaltılması, dingil mesafesinin uzatılması ve C-sütununun daha geriye doğru çekilmesinin etkisi büyük. Ön farlardan başlayarak arkaya kadar devam eden belirgin çizgi, Octavia’ya dinamizm katarken, aynı zamanda coupe görünümlü silüetini de öne çıkarıyor. Arka kapılarda kullanılan ve keskin bir şekilde uzanan çizgiyse, bir yandan aracın güçlü görünümünü pekiştirirken, diğer yandan yeni Octavia’ya farklı ve özel bir karakter katıyor.

Otomobilin arka bölümü de etkileyici ve mükemmel orantılara sahip çizgilerden oluşuyor. Skoda’ya özgü ve diğer otomobillerden kolayca ayırt edilmesini sağlayan, stop lambalarının içindeki “C” şeklindeki belirgin silüet, yeni Octavia’da da yerini aldı.  Bu unsur, özellikle geceleri yeni Octavia’ya daha dikkat çekici bir görünüm sağlıyor.

skoda octavia

Rakipsiz iç mekan genişliği

Yeni Octavia, bir önceki nesline göre daha uzun ve geniş bir otomobil haline geldi. İkinci jenerasyondan 90 mm uzun ve 45 mm daha geniş olan yeni Octavia, akslar arası mesafede yapılan 108 mm artışla iç mekanında benzerlerine ancak daha üst sınıf modellerde rastlanabilecek genişliğine sahip oldu.

Tüm bu iyileştirmelerle birlikte, yeni Octavia’nın iç uzunluğu 1782 mm olurken, daha geniş diz mesafesine (73mm) ve daha fazla baş mesafesine (98 mm) kavuştu. İkinci nesil Octavia ile karşılaştırıldığında, ön koltuklardaki baş mesafesi 8 mm, ön dirsek mesafesi 39 mm, arka koltuklardaki dirsek mesafesi ise 26 mm artmış durumda. Stepnenin standart olarak sunulduğu Octavia’da 568 litrelik bagaj hacmiyse, yine sınıfının en iyisi durumunda.

Simply Clever” çözümler

İç mekan kalite hissini artıran, şık çizgilerle oluşturulmuş. Ön göğüste yatay çizgilerle bir ferahlık ve genişlik ortaya konulurken, gösterge paneli sürücüye net ve rahat okunur bilgiler sunacak şekilde tasarlanmış. Orta konsol ergonomik ve karmaşa yaratmayacak şekilde tasarlanırken, elektrikli cam ve ayna ayar düğmeleri de, kapı içlerinde sürücünün kolayca kontrol edebileceği yerlerde konumlandırılmış.

Yeni Octavia’da da işlevsel ve kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak akıllı çözümlere yer verilmiş. Bunlar arasında bagajda nesnelerin savrulmasını önlemek ve sabitlemek amacıyla entegre bagaj filesi, katlanabilir bagaj örtüsü, yük ve torba tutucular, Octavia’da ilk kez kullanılan çift taraflı bagaj paspası bulunuyor. Bu özellikler, donanım paketlerine göre standart veya isteğe bağlı opsiyonel olarak yer alıyor.

Ayrıca ön koltukların arasında bardak tutucu ile beraber yer alan iPod, cep telefonu ve benzeri cihazlar için ayrılmış özel bir bölüm bulunurken, baş üzerinde yer alan güneş gözlüğü bölmesi, 1.5 litrelik pet şişeleri alabilen ön kapı cepleri, Octavia’nın iç mekanındaki farklı depolama alanlarından sadece birkaçı.

skoda octavia

Yeni verimlilik: TSI ve TDI Motorlar

Yeni Octavia, Türkiye pazarında farklı güçteki modern teknolojiye sahip benzinli ve dizel motorlarla satışa sunuluyor.

Octavia, yeni nesliyle birlikte yakıt tüketimi ve emisyon salımı açısından daha çevreci bir kimlikle karşımıza çıkıyor. Bunda, tamamen yeni geliştirilen benzinli ve dizel motorların yanı sıra tasarım sayesinde elde edilen düşük hava direnci ve azaltılan ağırlık rol oynuyor.  Yeni Octavia, boyutları büyümesine ve daha fazla teknolojik donanımlara sahip olmasına karşın, bir önceki nesline göre 102 kg daha hafif. Bu da, aracın ilerici gövde tasarımı, kullanılan yüksek dirençli çelik ve dikkatli malzeme seçimi gibi unsurlarla gerçekleşti.

Yine bu özelliklerin yanında yeni Octavia’nın tüm motor seçeneklerinde Start/Stop ve Enerji Geri Kazanım sistemleri de standart olarak yerini alıyor.

Yeni Octavia, Türkiye’de 1.2 TSI (105 HP), 1.4 lt TSI (140 PS) benzinli ve 1.6 lt TDI (105 PS) dizel motor seçenekleriyle satılacak. İlk etapta 1.6 TDI motor ile alınabilecek 7 ileri DSG otomatik şanzıman yılın 2. Yarısından itibaren benzinli motor seçenekleriyle de sunulmaya başlanacak. 1.2  TSI motor, manuel şanzıman ile gabrika verilerine göre 100 km’de ortalama 4.9 litre, 1.4 TSI motor ise 5.3 lt tüketiyor. 1.6 lt TDI dizel motorun manuel şanzımanla yine fabrika verilerine göre 100 km’deki ortalama 3.8 litre yakıt tüketimiyle kompakt sedan sınıfında en ekonomik değeri sunuyor.

Yenilikçi teknolojiler

Yeni Skoda Octavia, sadece üst sınıf otomobillerde bulunabilecek sayısız yeni konfor özelliklerini de bünyesinde topluyor. Hatta yeni Octavia’da sunulmaya başlanan bazı standart ve isteğe bağlı donanımlar, Skoda model yelpazesi için de ilk niteliğini taşıyor.

Otomatik Park Yardımcısı, Octavia’nın otomatik olarak kolayca park etmesini ve park yerinden çıkmasını sağlıyor. Skoda’da bir ilk olan ve gelecekte diğer modellerde de kullanılacak Çoklu Çarpışma Freni ise olası bir kaza halinde aracın harekete devam etmesi durumunda otomatik olarak fren yaparak, yeni bir çarpışma ihtimaline engel oluyor. Yine Skoda için bir yenilik olan Sürücü Modu Seçimi ise, sürücünün ekrandan “Normal”, “Sport”, “Eco” gibi önceden belirlenmiş farklı sürüş karakterlerinden birini seçebilmesine olanak tanıyor. “Individual” (Kişisel) konumuysa sürücü, aracın motor, otomatik vites, direksiyon veya klima ayarlarını kendi sürüş stiline göre belirleyebilmesine olanak sağlıyor.

Octavia’da yenilenmiş haliyle sunulmaya başlanan Bolero Multimedya Sistemi, otomobille ilgili ayarların ve sistem seçeneklerinin de kontrol edilebilmesine olanak tanıyarak en son nesil HMI (İnsan Makine Arayüzü) teknolojisileri entegre edilmiş.

Octavia serilerinde sunulan “ilk”ler arasında yer alan Panoramik Sunroof seçeneği, aracın iç mekanında konfor ve ferahlık duygusunu en üst seviyeye çıkarıyor. Octavia’da sunulacak bir diğer yenilik olan KESSY sistemi, anahtarsız olarak otomobile giriş, motoru çalıştırma ve motoru kapatıp otomobili kitleme imkanı sunuyor.

skoda octavia

Euro NCAP testleri ile kanıtlanmış 5 yıldızlı güvenlik

Yeni Octavia’nın Euro NCAP testlerinde yetişkin yolcu korumasından aldığı 34 puan(yüzde 93) ve genel değerlendirmede elde ettiği 5 yıldızla kendisini kanıtladı.

Skoda Octavia, Avrupa’nın bağımsız otobil güvenliği araştırma kuruluşu Euro NCAP’in testlerinde en önemli kategorilerden biri olan ön koltuktaki yetişkinlerin güvenliği kategorisinde 100 üzerinden 93 puan alarak yolculara sunduğu güvenliğin üst seviyede olduğunu gösterdi. Üstelik yeni Octavia, farklı boydaki mankenlerle, farklı oturma pozisyonlarında tekrarlanan çarpışma testlerinde her defasında en iyi sonucu almayı da başardı.

Yolcu güvenliğinin yanı sıra yeni Octavia, Euro NCAP testlerinde çocuk güvenliği, yaya güvenliği ve yardımcı sistemler konusunda da yüksek puanlar alarak genel değerlendirmede 5 yıldıza layık görüldü.

Yeni Octavia, 3 noktalı emniyet kemerleriyle uyumlu çalışan, sayıları 9’a kadar çıkabilen hava yastıkları sayesinde üst düzeyde güvenlik sunarken, uzun dingil mesafesi ve güçlü gövde yapısıyla da bunu pekiştiriyor.

Fiyat ve Performans Dengesi

Yeni Octavia, 45 bin 490 TL (1.2 TSI 105 HP motor Ambition donanım) – 65 bin 490 TL (1.6 TDI 105 HP DSG motor Elegance Donanım) fiyat aralığında satışa sunuluyor.
Sürüş izlenimi
Yenilenen Octavia, Skoda’nın bugüne kadar geliştirdiği en ergonomik modellerden biri diyebilirim. Sürüş keyfi ve konforuyla Superb modelini aratmayan aracın yazının başında da dediğim gibi iç mekan genişliği ve özellikle de stepnenin standart olmasına rağmen sunulan 568 litrelik bagaj hacmi beni en çok etkileyen unsurlar oldu.
Aracın dış tasarımındaki keskin hatlar, Volkswagen Jetta’yı anımsatırken, Vision konseptinin etkileriyle Octavia modern bir yüze ve keskin hatlara kavuşmuş. Dış tasarımdaki VW etkileri iç mekanda ve özellikle orta konsolda da kendisini gösteriyor. Geniş ve iyi bir görüş açısı sunan ön ve yan camların yanı sıra gözü yormayan gösterge paneli ve büyük kumanda düğmeleri de ergonomiyi destekliyor.
Yarı sert koltuklar uzun yolculuklarda bile yeterli konforu sunarken, aracın başarılı süspansiyon sistemi yol tutuş ile konfor arasında iyi bir denge kuruyor.
Yakıt ekonomisi konusunda iddialı olan 1.6 litrelik dizel motor seçeneği alt devirlerde yüksek torkun etkisiyle atak bir karakter sergilerken, motor ve şanzımanın uyumu sürüş keyfini yükseltiyor.
Ses yalıtımı için sınıf standartlarında diyebileceğim aracın fiyat, donanım ve performans kriterlerine göre karşılaştırmasını yapacak olursak, Octavia’nın sınıfında daha önemli satış başarılarına da imza atması beklenebilir.
Daha detaylı incelemeyi sonraki sayılarımızda sürüş izlenimi köşemizde yapacağız.
Yazı: Önder Canözer & Skoda Medya
Fotoğraflar: Önder Canözer & Onur Koray

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı