Buradasınız
Home > Güncel > Yeni Civic HB Dizel Sürpriziyle Türkiye’de

Yeni Civic HB Dizel Sürpriziyle Türkiye’de

Japon otomobil üreticisi Honda’nın uzun süredir merakla beklenen dizel motor seçeneği, Yeni Civic HB modeliyle günışığına çıktı ve Türkiye’de satışa sunuldu.

İlk kez İstanbul Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan yeni Civic Hatchback, Honda’nın ‘Earth Dreams Technology’ motor serisinin ilk ürünü olma özelliği taşıyor. 1.6lt dizel motor seçeneği ile satışa sunulacak olan yeni Honda Civic HB, sportif ve gelişmiş özelliklerinin yanı sıra daha şık ve daha dinamik bir tasarımla tüketicilerin karşısına çıkıyor.

Honda’nın Yeni Civic HB modelini, Bodrum’da gerçekleşen Türkiye lansmanında yaklaşık 3 saatlik bir zaman diliminde Göltürkbükü – Gümüşlük – Yalıkavak – Bodrum – Torba – Göltürkbükü güzergahında kullanma imkanı bulduk.

Honda Civic HB

Sürüş izlenimine geçmeden önce düzenlenen basın toplantısında konuşan Honda Türkiye CEO’su Hideto Yamasaki; “1970’li yıllardan bu yana ‘Çocuklarımız için Mavi bir Gökyüzü’ sloganıyla gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu amaçla mühendislerimiz, hem sürüş performansını hem de yakıt verimliliğini yüksek bir düzeye getirmek için çalışıyor. ‘Earth Dreams Technology’ felsefemiz bu fikirle doğdu. Bu felsefemizin temel odağı, Honda’dan beklenen dinamik performansla çevresel verimliliği dengelemek. Bu yeni güç aktarım serileri, ilk olarak 1.6-litre i-DTEC dizel motorla Avrupa’da kullanılacak ve önümüzdeki yıllarda diğer Honda modellerinde de yer alacak.” dedi.

Yamasaki ayrıca, yeni Civic HB Dizel’in Honda’nın Türkiye’deki dördüncü Eco modeli olduğunu ve 2006 yılından bu yana sırasıyla Civic IMA, CR-Z ve Civic Eco modellerini satışa sunduklarını belirtti. Özellikle Civic ECO’nun satışları başladıktan sonra müşterilerden gelen talebin her geçen gün arttığını söyleyen Yamasaki, bu zamana kadar 2 binden fazla araç sattıklarını ve bu rakamın Türkiye’deki toplam Civic Sedan satışlarının %26’sına denk geldiğini aktardı. Yamasaki, bu yıl, yaklaşık 5 bin 500 adet Civic Eco satarak, toplam Civic Sedan satışlarının % 40’ına ulaşmayı beklediklerini de sözlerine ekledi.

Honda Civic HB

Sportif tasarım

Honda’nın Yeni Civic HB modeli, sedan kardeşinden alışılagelenin aksine oldukça farklı ve dinamik bir tasarıma sahip. Önde gövde rengiyle kontrast yapan (renk seçeneğine bağlı) ve ön ızgara ile tamponun bir bölümünü kaplayan T formundaki alan aracın yüzüne sportif bir karakter katıyor. Geriye doğru çekilen büyük far bloğu ve sis farlarının entegre edildiği keskin hatlara sahip bölümler dinamik etkiyi pekiştiriyor.

Selefine göre 10 mm artan uzunluğu (4300 mm) ve 20 mm kısalan yüksekliğiyle (1470 mm) karşımıza çıkan aracın genişliği ise 1770 mm… 2595 mm dingil mesafesine sahip otomobil, iç mekanda önde ve arkada bu sınıf için geniş diyebileceğimiz bir oturma alanı ve diz mesafesi sunuyor.

Honda Civic HB

Araç yandan bakıldığında kusursuz HB formunun yanı sıra arka kapılarda gizlenen kapı kolu sayesinde üç kapılı bir gövde tasarımına sahip olduğu hissini uyandırıyor. Yeni Civic HB arka bölümü ise bagaj kapağı üzerine konumlandırılan üçüncü stop lambası ve stop lambalarının entegre olduğu hatla arka camı ikiye bölen farklı bir tasarıma sahip.

Otomobilin iç mekan tasarımında da sınıfına göre kaliteli malzemeler dikkat çekerken, sürücü odaklı orta konsol ve ön panel kullanım kolaylığıyla takdirimizi kazanıyor. Sedan kardeşinde olduğu gibi Civic HB’de de ekonomik sürüş sağlayan ECON düğmesi unutulmamış. Analog ve dijital göstergelerin birlikte kullanıldığı ön panel mavi renkli aydınlatmasıyla dikkati dağıtmayarak, bütün dikkatinizi yola vermenizi sağlıyor. iPod, USB ve Aux girişlerine imkan tanıyan orta konsolda kullanılan düğmeler büyük tasarlanmış ve kullanımı pratik. Ön paneldeki dijital ekrandan araçla ilgili bilgilere ulaşabilirken, geri görüş kamerasını da buradan takip edebiliyorsunuz.

Honda Civic HB

100 km’de 3.6 litrelik tüketim

Honda, biri benzinli, diğeri ise dizel olmak üzere iki farklı motor seçeneği sunduğu Civic Hatchback modelinde özellikle dikkatleri yeni 1.6 litre i-DTEC dizel motor çekiyor. Daha önce kullanılan ve Honda tutkunlarının yakından tanıdığı 2.2 litrelik i-DTEC motor üzerinden geliştirilen ve Avrupa’da Honda’nın çevreci “Earth Dreams Technology” motor serisinin ilk ürünü olan bu motor, düşük yakıt tüketimiyle öne çıkıyor. Motorun başarısını sağlayan başlıca özellik, kullanılan hafif malzeme teknolojisi. Motor bloğunda alüminyum malzeme kullanılması motor ağırlığını 2.2-litre i-DTEC motora oranla 58 kg azaltarak sınıfının en hafif dizel motoru haline getiriyor. Motorun ağırlığının azaltılması, yakıt tüketiminin ve egzoz emisyonunun azaltılmasına yardımcı olurken sürüş dinamiklerinin iyileştirilmesine de önemli bir katkıda bulunuyor. Ayrıca, motor parçalarının iç sürtünmeleri optimize edilerek benzinli bir motorun sürtünme seviyesine yaklaştırılmasıyla oldukça iyi bir sonuç elde ediliyor.

Honda Civic HB

Yüksek verimli kompakt turbo ve yeni geliştirilen emme manifoldu ile 1.6 litrelik i-DTEC motor, 4000 d/d’de 120 PS güç ve 2000 d/d’de 300 Nm tork değerleriyle dikkat çekiyor.

Yeni dizel Honda Civic HB’nin yakıt tasarrufu da oldukça etkileyici. Motorun ileri teknolojisinden elde edilen yüksek verimliliğine start&stop gibi diğer çevreci teknolojilerin birleştirilmesi ile yeni Civic, 100 km’de fabrika verilerine göre 3.6 litrelik birleşik yakıt tüketimi ve sadece 94 g/km’lik karbondioksit emisyon salımı değerine ulaşıyor. Honda’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı motor, markanın İngiltere’deki tesisinde üretiliyor.

Yenilenen modelde kullanılan diğer motor ise Civic Sedan modelinden tanıdığımız 1.4 litrelik i-VTEC motor seçeneği… 6000 d/d’de 100 Ps güç sunan benzinli ünite 4800 d/d’de ise 127 Nm tork değerine imza atıyor. Civic HB 1.4 iVTEC, fabrika verilerine göre 187 km/s hıza ulaşabiliyor ve 0-100 km/s hızlanmasını 13.4 saniyede gerçekleştiriyor. Bu motor seçeneğine sahip araç, yine fabrika verilerine göre 100 kilometrede 5.4 litre yakıt tüketimi ve 129 g/km karbondioksit emisyon salımı değerine sahip.

Bu arada birkaç merak edilen noktayı hemen belirtmekte yarar var. Dizel motor Civic Sedan modelinde kullanılmayacak ve Honda yurtdışından ihraç edeceği için Civic Hb modellerinde sedanda olduğu gibi LPG dönüşüm desteği sunmayacak.

Honda Civic HB

Sürüş izlenimi

Honda Civic HB 1.6 lt. i-DTEC modelini kullanma şansı bulduğumuz Bodrum’da zaman zaman düzgün asfaltta, zaman zamansa bozuk ve engebeli yollardan geçmek zorunda kaldık. Bu noktada özellikle belirtmem gerekiyor ki beni en çok etkileyen noktalardan birisi aracın rakiplerinden daha da başarılı bulduğum süspansiyon sistemi oldu. Sertliği çok iyi ayarlanmış süspansiyonlar, yol tutuşa sundukları katkının yanında, engebeli yollardan gelen darbeleri iç mekana iletmiyor ve konforlu bir yolculuk vaadediyor.

Önde ve yanlarda iyi bir görüş açısı sunan otomobil arka camın ikiye bölünmüş olması nedeniyle görüşü bu noktada kısıtlıyor ve bu durum sürücüler açısından alışkanlık gerektiriyor.

Comfort ve Sport donanım paketleriyle satışa sunulan Civic HB modelinde sadece 6 ileri kademeli düz şanzıman sistemi kullanılıyor. Şu anda üzerinde çalışılan otomatik şanzımanın ise 2 yıldan önce araçlarda uygulanması beklenmiyor.

Düz şanzıman performanslı motora oldukça iyi ayak uyduruyor. Sakin kullanımda oldukça sesszi sayılabilen dizel motor, yüksek devirlerde iç mekana bir parça motor sesini iletiyor. Aracın ses yalıtımı da sınıf standartlarını karşılıyor.

Honda Civic HB

Önde hava soğutmalı olmak üzere araçta fren diskleri tercih edilmiş ve bu da otomobilin güvenlik sınırları içerisinde durmasını sağlıyor. Honda Civic HB, en sert virajlarda bile dengesini başarıyla koruyarak, sürücüsüne güven veriyor. Akan trafikte çok fazla limitlerini zorlamadığımız araç genel olarak konfor odaklı sürüş keyfi ve kendisine has tasarımıyla sahip olmayı isteyeceğiniz türden bir otomobil.

0.27 Cd sürtünme katsayısı ile oldukça iyi bir aerodinamik yapıya sahip olan araç Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız alarak güvenlik konusunda da kendisini ispatlamış bir model.

Ancak burada otomatik şanzımanın yokluğu Civic HB’in rakipleri açısından öne çıkan en önemli dezavantajı olarak görünüyor. 48 bin 900 TL’den ile 64 bin Tl arasında değişen fiyatlara sahip aracın dizel motor seçeneğinde fiyatlar 61 bin TL’den başlıyor ki rakiplerle kıyaslandığında düz şanzıman için bu fiyat bir parça yüksek kalıyor.

Yazı : Önder Canözer & Honda Medya

Fotoğraflar: Önder Canözer

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı