Buradasınız
Home > Markalar > Ford > Test Ford Edge 2018

Test Ford Edge 2018

Test Ford Edge 2018

CARMEDYA.COM – İlk kez 2006 yılında Detroit Fuarı’nda tanıtılan Ford Edge, markanın CD3 platformu üzerinde yükseliyordu. 2011 yılında makyaj geçiren model daha modern bir yapıya kavuştu. Model 2016 yılında ise tamamen yenilenerek karşımıza çıktı.

Yazı:Alper GÜLER

Test Ford Edge 2018

Ford Edge 2018 tasarım

Ford Edge tasarım olarak güçlü görünüyor. Bunu büyük sunulan heybetli hatlara borçlu. Geniş bir ön tampon otomobilin en radikal detaylarında sadece biri. Dinamik ön farlar otomobili agresif gösterirken, bunun yanında özellikle gece yolculuklarında sürüşünüze destek oluyor. Yan bölümde bolca keskin hat kullanılmış. Büyük jantlar ile birlikte otomobil sportif de görünmeyi başarmış.  Arka bölüme geldiğimizde ise göze hoş gelen stop grubu bizleri karşılıyor. Bu tasarımı ailedeki giç bir modelde göremiyoruz. Tüm bagaj kapağı boyunca uzanan bu tasarım otomobile bütünlük katmış. Ford Edge 4808 mm. uzunluğa, 1928 mm. genişliğe, 1686 mm. yüksekliğe ve 2848 mm. aks mesafesine sahip. Bu ölçüler ile Ford Edge, kardeşi Kuga’dan 277 mm. daha uzun, 90 mm daha geniş, 8 mm daha alçak ve 138 mm. daha uzun aks mesafesine sahip.

Test Ford Edge 2018

Ford Edge 2018 iç mekan

Otomobilin dış tasarımı gibi içeride farklılık beklemeyin. Ford modellerinden alışık olduğumuz bir iç tasarım bizleri karşılıyor. Gösterge panelini bile diğer Ford modellerinden hatırlıyoruz. Orta konsoldaki ekran SYNC3 olarak geliyor. Bu ekran üzerinden multimedya, navigasyon gibi bir çok işleminizi yapabilirsiniz. Dokunmatik hassasiyeti konusunda biraz zayıf kalabiliyor. Menü içindeki ayarlamalar için butonların küçük kalması, ayarların yapılmasında işleri biraz zorlaştırıyor. Ancak sesli komut ile hemen hemen tüm işlemlerinizi yapmanızda mümkün kılınmış. Önde ve arkada sunulan hacim konusunda model fazlasıyla başarılı Arka koltukta ki yolcuların konforu çok iyi düşünülmüş. Ön koltukların yanı sıra arka koltuklarında ısıtmalı olması bir hayli hoş bir özellik. Otomobilde 602 litre bagaj hacmi sunulmuş. Yedek lastik ile modeli almazsanız tavana kadar yükleme yapıldığında bu alan 800 litreye çıkıyor. Koltuklar yatırıldığında ise tavana kadar yüklemelerde 1847 litrelik bir alan kullanımınıza sunulmuş.

Test Ford Edge 2018

Ford Edge 2018 motor

Otomobilin kalbinde Ford’un 2.0 litrelik motoru yer alıyor. Euro 6 emisyonlu motor 210 HP güç ve 450 Nm tork değeri üretiyor. Yaklaşık 2 ton ağırlığında olan model 6 ileri Powershift şanzıman ile kombine edilmiş. Otomobil 0-100 hızlanmasını 9.4 saniyede tamamlıyor. Modelin maksimum hızı 211 km/s. 6 ileri otomatik şanzıman vites geçişleri konusunda sarsıntısız. Ancak sportif kullanımlarda tepkilere yavaş cevap veriyor. Fabrika verilerine göre karma test tüketim verisi 5.8 litre. Biz sakin kullanımlarda 8 litrelik tüketim verisi elde ettik.

Yalıtım konusunda otomobil yol sesini kabin içine yansıtmıyor. Ancak büyük yan aynalar sebebiyle rüzgar sesini model bir parçada olsa kabin içine yansıtıyor.

Test Ford Edge 2018

Ford Edge 2018 yorum

Ford Edge boyut konusunda görenleri kendine hayran bırakabilir. Daha çok Amerikan vari hatlarıyla dikkat çekiyor. Otomobilin dışı etkileyici ancak, iç mekan için aynı yorumu yapamayacağım. Çünkü bu tarz bir otomobili alan iç mekanda farklılık bekleyecektir. Dizel motor ve şanzıman başarılı bir birliktelik yaşıyor. Tüketim konusu ise düşünüldüğünde 2 tona yakın bir araç için hiçte fena değil. Ayrıca otomobilde kullanılan dört tekerlekten çekiş sisteminin de sürekli devrede olduğunu düşünürsek rakamlar oldukça iyi. Fiyat konusunda 98 bin $ seviyesinden başladığı için farklılık aramamak mümkün değil.

Alper Güler
2008 yılından bu yana otomobil yayıncılığı sektörünün her alanında görevlerde bulunan Alper Güler, Türkiye’de dijital otomobil yayıncılığına Otomobil Dünyam çatısı altında başlatmıştır. 2014 yılında Doğan Yayın Holding bünyesinde çalışan Alper Güler, 2017 yılı sonunda bugün Medicon Grup adını alan Carmedya’da görevine devam etmektedir. Bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.
https://www.carmedya.com

    Benzer yazılar

    Yukarı