Buradasınız
Home > Güncel > Yeni Fiesta Türkiye Yollarında

Yeni Fiesta Türkiye Yollarında

Pazara sunulduğu 1976 yılından bugüne dünya çapında 15 milyon adetten fazla satışa ulaşan Ford Fiesta; yeni tasarımı ve ileri teknolojik özelliklere sahip Trend ve Titanium seçenekleriyle 33 bin 95 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye yollarına çıktı. Sapanca’da gerçekleşen Türkiye lansmanında 1.6 litrelik 105 HP benzinli motor seçeneğini kullanma imkanı bulduğumuz 6’ncı nesil Fiesta, üst sınıf araçlarda bulunan teknolojik özellikleriyle öne çıkıyor. Modelle ilgili sürüş izlenimimizi haberin sonunda bulabilirsiniz…

Haydar Yenigün: Fiesta 2008’de devrim, 2013’de evrim geçirdi

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Ford’un en büyük hedefi; müşterilerine yaratıcı, akıllı, hayatı kolaylaştıran ve aynı zamanda ulaşılabilinir teknolojiler sunmak. Bu vizyonla müşteri ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda, ileri teknolojilere sahip ve aynı zamanda çevreci ürünler geliştiriyoruz” dedi. “1997 yılında Türkiye’de pazara sunduğumuz Fiesta’nın tasarımında 2008 yılında devrim niteliğinde bir değişiklik yapıldı ve Fiesta, dünyanın en prestijli ödüllerinden Red Dot Tasarım Ödülü’ne sahip oldu. 2013 yılında ise Fiesta’nın evrim geçirdiğini söyleyebiliriz. Ford’un ‘Go Further’ stratejisi doğrultusunda teknolojinin demokratikleştirilmesi felsefesi Fiesta’ya da uygulandı. Böylelikle Fiesta artık teknolojik gelişimini de tamamladı. Geçtiğimizyıl 306 bin adetle Ford ürün gamının dünya çapında en çok satan aracı Fiesta oldu” diyen Yenigün konuşmasında, Fiesta’nın Türkiye satış rakamlarına da değindi: “Fiesta’nın tasarımda devrim yaptığı 2008 Eylül ayından bu yana 78 bin adet Fiesta satışı yaptık. Bu rakam, son 4 yılda, önceki 11 yılın toplamı kadar Fiesta sattığımızı gösteriyor. 2012’de başarılı bir satış performansı gösteren Fiesta 21.571 adetlik satış ile %13’lük pazar payına ulaştı ve 2010 yılından beri süregelen segment liderliğini sürdürdü”.

Aykut Özüner: Sınıfının en çok beğenilen ve en çok satan modeli

Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrasından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner de konuşmasında “2012 yılında toplam araç satışlarımızın yüzde 20’sini, toplam binek araç satışlarımızın ise yüzde 46’sını oluşturan Fiesta, 2013 yılı için geçirdiği evrimle artık daha dinamik ve sportif dış tasarıma, ergonomik ve yüksek kaliteli bir iç mekana sahip. Ford’un teknolojiyi demokratikleştirmesinin bir örneği olan Yeni Fiesta ile çoğu üst sınıf araçlarda bile bulunmayan ileri teknoloji donanımını müşterilere sunuyoruz. Ülkemizde önemli satış başarılarına imza atan ve son üç yıldır sınıfının en çok tercih edilen modeli olmayı başaran Fiesta’nın yeni jenarasyonu ile bu başarıyı devam ettireceğimize inanıyoruz.”

Ford Fiesta

Tasarımın evrimi

Sıra dışı tasarımıyla dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden olan Red Dot Tasarım Ödülü’ne sahip olan Fiesta, iç mekanda kullanılan yüksek kaliteli malzemeler ve yüksek teknolojik özellikleri ile artık çok daha fazlasını sunuyor.

Dış tasarımımdaki en belirgin yenilik yüksek profilli trapezoid tasarıma sahip sportif üst ızgaradan oluşurken geriye doğru eğimli bir şekilde uzanan lazer kesim yeni farlar, “Powerdome” olarak adlandırılan kaslı tasarıma sahip motor kaputuyla birleşerek Fiesta’nın güçlü duruşunu öne çıkartıyor. Fiesta’nın arkasına doğru uzanan sportif çizgiler, daha geniş açılı ve sportif yeni arka spoylerin yanı sıra yenilenen stop grubu ile de desteklenmiş. Ergonomisi daha da geliştirilen iç mekanda en dikkat çekici değişiklik, Ford’un ürün gamında yer alan diğer otomobillerde de görev yapan buz mavi renkli aydınlatmaya sahip gösterge paneli oldu. ergonimik iyileştirmelerle birlikte kullanılan malzeme kalitesinde de daha iyisini sunan Yeni Fiesta, uzun yıllardır süre gelen Fiesta tutkusunu 6’ncı nesilde de sürdürmeye davam edecek.

Ford Fiesta

Yeni teknolojiler

Yenilenme sürecinde Ford markasının tüm modellerinde olduğu gibi teknolojik yeniliklerle donatılan Fiesta’da bulunan Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi, Ford SYNC araç içi iletişim sistemi, MyKey adlı kişiselleştirilebilen anahtar ve  Acil Durum Yardımına sahip SYNC sistemi gibi özellikler segmentinde ilk anlamında geliyor.

Ford Fiesta

Üçü tamamen yeni 5 motor seçeneği

Dördü benzinli biri dizel olmak üzere beş farklı motor seçeneğine sahip Yeni Fiesta’nın güç ünitelerinden üçü tamamen yeni. Kullanıcılarına daha düşük tüketim ve yüksek performans sunan 1.5 litre TDCi 75 PS dizel, 1.0 litre 3 silindirli 100 PS EcoBoost ve 1.6L 105 PS’lik benzinli motorlar Fiesta’yla ilk kez satışa sunuluyor. Üdşük hacimde ürettiği yüksek güç ve düşük tüketim başarısı ile 2012 yılında “Engine of the Year – Yılın Motoru” ödülüne hak kazan 1.0 litre hacmindeki EcoBoost motora sahip Yeni Fiesta’da kullanılan 1.5 TDCi ve 1.6L 105 PS’lik yeni motorlar seleflerine göre fabrika ölçümüyle yüzde 11 düşük tüketim sağlıyor. Bunlarla birlikte 96 PS’lik 1.4 litre ve 82 PS’lik 1.25 litre Duratec benzinli motorlar, Fiesta ürün gamında daha önce olduğu gibi yer almaya sürdürüyorlar. Otomatik şanzıman tercih eden müşteriler, 105 PS’lik güce sahip 1.6L benzinli motorla birlikte sunulan 6 ileri vitesli PowerShift şanzımanın konforlu vites geçişlerinden faydalanabiliyorlar.

Ford Fiesta

Titanium X Paket ve Tekno Paket

Premium otomobillerin şıklık, teknoloji ve sürüş keyfini B segmentine taşıyan Fiesta’da seri stratejisi korunurken, opsiyon stratejisi ve fiyatlandırma da bir önceki modele paralel olarak düzenlendi. Giriş seviyesindeki Trend seçeneğinde gövde rengi elektrikli-ısıtmalı-sinyalli yan aynalar, direksiyondan kumandalı radyo/CD/MP3 çalabilen müzik sistemi, Ford EcoMode, USB ve Aux-in bağlantı noktası, deri kaplı vites topuzu, akıllı şarj sistemi, vites değiştirme ikazı, ISOFIX bağlantı noktaları, sürücü ve yolcu ön hava yastıkları, MyKey ve ABS gibi özellikler standart olarak sunuluyor. Titanium donanım seviyesinde ise LED gündüz farları, sürücü kol dayama, alaşım jantlar, ön sis farları, elektrikli arka camlar ve camların altında krom çıta, elektronik klima, estetik aydınlatma paketi ve 3 kollu deri direksiyon simidi yer alıyor.

Ford Fiesta

Aracını ileri seviyede güvenlik, konfor ve şıklıkla donatmak isteyenlere X Paketi ile otomatik yanan farlar, otomatik kararan iç dikiz aynası, yağmur sensörü, hız kontrol sistemi ve karartılmış arka camlar; Tekno Paket ile sınıfında ilk kez Fiesta’da sunulan aktif şehir içi güvenlik sistemi, anahtarsız giriş sistemi, elektrikli katlanan yan aynalar ve ısıtmalı ön camlara sahip olabiliyorlar. Bunlara ilave olarak opsiyon donanım seçeneklerinde ESP, çekiş kontrol sistemi, yokuş kalkış desteği, yan, perde ve diz hava yastığından oluşan Güvenlik Paketi Sony müzik sistemi ve SYNC de opsiyonel olarak Yeni Fiesta ile tercih edilebiliyor.

Ford Fiesta

Sürüş izlenimi

Ford Fiesta’nın otomatik şanzımanla kombine edilen 1.6 litrelik 105 HP gücündeki benzinli motor seçeneğini Sapanca-Kartepe güzergahında inceleme imkanı bulduk. Modelin tasarım ve donanım özelliklerine yukarıda değinildiği için bu konudan tekrar bahsetmeyeceğim. Aracın orta konsol ve ön paneli oldukça şık duruyor ve takibi kolay. Direksiyonun büyüklüğü başarılı ve ele iyi oturuyor. Gaz pedalı ve motor arasındaki uyum çok başarılı ve otomatik şanzımanın geçişleri de seri olunca sürüş keyfi açısından Yeni Fiesta da selefinin çıtasını bir adım öne taşıyor diyebiliriz. Benzinli motor gücünü alt devirlerden itibaren hissettiriyor.

Görüş açıları başarılı olan aracın hassas tepkiler sunan direksiyonunun başarılı tur açısı sayesinde manevra kabiliyeti oldukça etkileyici.

Süspansiyonlar orta sertlikte ve iç mekan konforu sınıf standartlarında. Yüksek hızlarda çok az da olsa rüzgar sesi içeriden duyulabiliyor. Ford’un geleneksel yol tutuş başarısı Fiesta’da fazlasıyla kendisini gösteriyor.

Arkada diz ve baş mesafesi yeterli ve dik otururken bile başınız tavana değmiyor.

Tüm bu açılardan sınıfında elde ettiği başarıyı sürdürmeyi hedefleyen yepyeni bir Fiesta ile karşılaştığımı söylemek sanırım yanlış olmaz. Ancak Türkiye şartlarında Fiesta’yı en çok zorlayacak modellerden biri olan Renault Clio’da bulunan start&stop sisteminin Fiesta’da olmaması, yine Clio’da standart olarak sunulan ESP’nin ise opsiyon olarak tercih edilebiliyor olması Ford’un başarılı modeli için dezavantaj olarak dikkat çekiyor.

Son olarak rakibinin dizel otomatik seçeneği sunuyor olması da Ford’un dizel otomatik seçeneğinin bulunmaması nedeniyle Fiesta’yı oldukça zorlayacak etkenlerden biri diyebilirim.

Fiesta’nın 1.0 litrelik EcoBoost seçeneği ise 2013 yılının son çeyreğinde satışa sunulacak. Fiesta ST’nin ise Türkiye’de satışı düşünülmüyor.

Yazı: Önder Canözer & Ford Medya / Sapanca

Fotoğraflar: Önder Canözer

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı