Buradasınız
Home > Güncel > İlk Sürüş: Renault Symbol 0.9 TCe

İlk Sürüş: Renault Symbol 0.9 TCe

Güzel bir İstanbul sabahında Renault’un 1999 piyasaya verdiği ve kendi segmentinde 293 bin adetle en çok satan araç olmayı başaran Symbol modelinin basın deneme organizasyonuna katıldım. Program Anadolu Hisarı’ndan Ulupelit’ teki Lavanda otele kadar olan sürüş, basın toplantısı ve aynı yolu geri dönmemizle tamamlandı.

Eski Symbol’de Renault fiyat/kalite, güçlü marka/model imajı ve düşük bakım maliyetleri ön plandayken yeni Symbol’de bunlara ek olarak  modern akıcı tasarım, geniş boyutlar, arttırılmış güvenlik, yenilikçi ekipman ve yakıt ekonomisi hedeflenmiş ve ön planda tutulmuş.

Sıraya dizilmiş Symbol’ lerden rastgele seçtiğim birine oturduğumda aracın 0.9 lt’ lik benzinli versiyon olduğunu fark ettim. Araç Touch donanıma ek olarak Konfor Paketi ve R Nav donanımlara da sahipti. Yani alabileceğiniz en donanımlı Symbol’ü kullanma fırsatı buldum. Araca gelirsek;

Renault Symbol

Tasarım

Yeni Symbol eskisine göre daha sert çizgilere sahip. Önde Renault’un hemen her modelinde gördüğümüz büyük armaya sahip. Ön görünüş köşeli farlarla sportif görünen tamponlarla destekleniyor. Yeni Symbol’e yandan baktığınızda şişik ön çamurluklar ilk göze batan detay. Kapılarda ise ilk bakışta fazla bir değişiklik gözükmüyor. Araca arkadan baktığınızda ise arka çamurluklara uzanan kare formlu arka farlarla karşılaşıyoruz. Bagaj tasarımı ise aracın genel hatlarına uygun olarak köşeli ve sert hazırlanmış. Tüm bu tasarım 185/65/15 boyutlarına sahip alüminyum jantlarla tamamlanmış.

Renault Symbol

İç mekan

Aracın içerisine girdiğinizde ise eskisine göre sizi daha şık bir tasarım bekliyor. Malzeme kalitesi eskisine göre daha iyi ancak yer yer düşük kaliteli malzemeye ve birleşim noktalarında problemler görebiliyorsunuz. bence genel olarak bu sınıf için yeterli. Yeni Symbol okunaklı ve krom çerçevelere sahip üç tane yuvarlak göstergeye sahip. Solda devir göstergesi, ortada hız göstergesi ve sağda yol bilgisayarını ve yakıt göstergesini görüyorsunuz. Yol bilgisayarında ihtiyaç olan her bilgi mevcut ve cam silgi kolunun üzerinden kumanda edebiliyorsunuz. Aracın kornası eksi Renault modellerinde benzerini gördüğümüz sinyal koluna yerleştirilmiş. Uzun süredir görmediğim bu konumlandırma değişik gelmekle beraber kullanım kolaylığı sağlıyor.Hız göstergesinin 10-30-50 şeklinde gitmesi hız sınırlamalarının takibinde kolaylık sağlıyor. Direksiyon şık ve deri kaplı. Direksiyonun arkasında müzik sitemine ve telefona kumanda eden düğmeler bulunuyor. Bu düğmelerin kullanımı direksiyonun arkasında kaldığından alışkanlık gerektiriyor. Orta konsol piyano siyahına boyanmış. Kullandığım araç Renault’un R Nav navigasyon sistemine sahipti. R Nav dokunmatik bir sistem ve kullanımı oldukça kolay. Sistemi gün boyu kullandım ve beni hatasın varış noktalarına ulaştırdı. Yine müzik sistemine ve telefon bağlantılarına bu sistemden ulaşabiliyorsunuz. Sistem ayrıca USB bağlantısına sahip. Bagaj hacmi ise kendi sınıfındaki en yüksek hacim olan 510 lt.

Motor ve performans

Kullandığım Symbol’de 898 cc’lik 90 HP’lik 135 nm tork üreten turbo ünite mevcuttu. Bu motor aracı kolaylıkla hareket ettiriyor. Hem şehir içi hem de sakin yollarda kullanma imkanı bulduğum 0.9 lt’lik motorun performansını yeterli buluğumu söylemeliyim. Tüm sürüş boyunca yol bilgisayarı ortalama yakıtı 5.3 lt olarak belirledi. Bu da Renault’un verdiği 5.2 lt’lik veriye çok yakın bir değer. Özetle dizellere alternatif olabilecek bir motor olduğunu söylemeliyim.

Güvenlik ve teknoloji

Symbol’de bana göre en önemli gelişme güvenlik ve teknoloji konusunda olmuş. Daha önceki bazı  versiyonlarda ABS’yi bile sunmayan Renault ABS, ESP, AFU, ASR gibi elektronik yardımcıları standart olarak sunması gerçekten çok önemli bir devrim. Bunun dışında hız sabitleyici, hız sınırlayıcı, arka park sensörü, R Nav navigasyon sistemi gibi donanımları da alabiliyorsunuz. Gerçekten Symbol için önemli bir adım.

Renault Symbol

Fiyat

Symbol iki donanıma sahip. Joy isimli donanımda 1.2 lt 75 HP’lik atmosferik benzinli motor 27.990 TL, 1.5 lt’lik dizel ünite ise 36.490 TL. Joy versiyonda metalik renk 700 TL  orijinal yedek lastik ise 250 TL’ye alınabiliyor. Touch isimli daha donanmlı versiyon ise 0.9 lt’ lik benzinli motorla beraber 33.490 TL, 1.5 lt’lik dizel versiyon ise 37.490 TL. Touch versiyonda metalik boya 700 TL, orijinal yedek lastik 250 TL, Konfor paketi ( deri direksiyon, hız ayar ve sabitleyici,arka park sensörü, ve elektronik klima) 1600 TL’ye , R Nav navigasyon ve multimedya sistemini ise 1350 TL’ye satın alabiliyorsunuz.

Sonuç

Renault yeni Symbol ile özellikle teknoloji, güvenlik ve aracın boyutları anlamında önemli adımlar atmış durumda. Kendi sınıfında satış lideri olan bir aracın özellikle güvenlik standardını önemli oranda arttırması beni gerçekten sevindirdi. Çünkü bu donanımların artık standart olarak sahip olmak herkesin hakkı olduğunu düşünüyoru. Geçmişteki başarısı göze alındığında yeni özellikleriyle de başarılı olacak gibi gözüküyor.

Yazı: Hakan Atik

Fotoğraflar: Renault Medya

    Benzer yazılar

    Yukarı