Buradasınız
Home > Güncel > Kompakt Sınıfta Rekabet Kızışıyor: Yeni Toyota Auris

Kompakt Sınıfta Rekabet Kızışıyor: Yeni Toyota Auris

Toyota’nın yenilik rüzgarından nasibini alan ve tepeden tırnağa adeta evrim geçiren Yeni Auris’in ilk sürüşünü, Antalya-Belek’te düzenlenen lansmanda gerçekleştirme şansı bulduk.

Toyota’nın yeni tasarım anlayışını yansıtan Yeni Auris, markanın 2013 yılındaki yenilenme atağının ilk ürünü olarak yollara çıkıyor.

Lansman sırasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş.CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Toyota’nın C segmentindeki global liderliğine vurgu yaparak “Yeni Auris ile bugün yepyeni bir tasarım anlayışını kutlayan Toyota, dünya çapında 140 ülkede 39 milyon adetten daha fazla satışla orta segmentte son derece iddialı bir geçmişe sahiptir. Bu mirası yine başarılarla taçlandıracağına inandığımız Yeni Auris’in müşterilerimizin uzun zamandır beklediği değişimi ve heyecanı yaratacağına eminiz. Geçtiğimiz yıl Türkiye’deki satışlarımızın yüzde 35’ini oluşturan Auris, Toyota ürün gamının lokomotif ürünlerinden olmaya devam edecektir” dedi.

Toyota Auris

Yepyeni Bir Tasarım

Toyota’nın “Keen Look-Keskin Bakış” farlarıyla birlikte gündüz LED farları Yeni Auris’in görsel zenginliğini ortaya koyuyor. “Under Priority – Öncelikli” ön ızgara ile birlikte Toyota’nın yeni tasarım anlayışı tam olarak Yeni Auris’te hayat buluyor. Bir önceki nesile göre 30 mm artırılarak uzunluğu 4275 mm’ye ulaşan ve yüksekliği 55 mm düşürülerek 1460 mm’ye indirilen Yeni Auris, zemine hakim, güvenli ve sağlam bir görüntü kazanmış.  Sınıfının en iyilerinden olan 0,277 Cd aerodinamik sürtünme katsayısına sahip olan Yeni Auris’e entegre edilen arka spoiler, hava akımına şekil veren tavan tasarımı, aracın altından hava akımını kolaylaştıran alt tasarım detayları ve “sakana” isimli kanatlar da aerodinamik başarıyı sağlayan detaylar arasında. Ağırlığı 50 kg azaltılan Yeni Auris’in gövdesinin üst tarafında kullanılan çelik sayesinde de gövde mukavemeti yüzde 10 oranında artmış. Daha hafif olmasına rağmen daha güçlü materyallerin kullanıldığı üst gövde yapısı ve sürüş pozisyonunun 40 mm daha düşürülmesi yüksek hızda sürüş konforunu tamamlayan etkenler arasında yer alıyor. Ağırlık merkezinin düşürülmesinin yanısıra, Yeni Auris’te daha konforlu, çevik ve yüksek kontrollü sürüş sağlamak üzere 1,6 lt benzinli modellerde çift salıncaklı süspansiyon sistemi kullanılmış.

Yılsonuna doğru Türkiye’ye gelmesi beklenen Yeni Corolla hakkında da önemli ipuçları taşıyan Auris’in tasarım çizgisinin, yıl içinde satışa sunulması hedeflenen Auris Wagon modelinde de etkisini fazlasıyla hissettireceği şimdiden kesinlik kazanmış durumda.

Yeni CVT Şanzıman

Benzinli ve dizel modellerinde  Life, Active, Advance ve Premium olmak üzere 4 farklı donanım seviyesinin sunulduğu Yeni Auris’teki dış tasarım, mükemmel aerodinamik performans özelliklerini yansıtmanın yanı sıra düşük yakıt tüketimine de katkıda bulunuyor.  Geliştirilmiş aerodinamik özellikleri ile Yeni Auris’in 1,33 lt benzinli versiyonunda ortalama yakıt tüketimi 5,5 lt’ye, manuel şanzımana sahip 1,6 lt’de 5.9 lt’ye düşürüldü. Yeni Auris’in 1,6 lt benzinli versiyonunda ilk defa sunulan CVT şanzıman teknolojisi direksiyondaki vites kulakçıklarıyla kontrol sunarken 1,6 lt manuel şanzımandan da daha etkili yakıt verimliliği sağlıyor.  CVT şanzımana sahip olan 1,6 lt benzinli Yeni Auris’te yakıt tüketimi 100 km’de ortalama yüzde 20 oranında azalarak 5,7 lt’ye düşürülmüş. 1,4 D-4D manuel şanzıman ile 1,4 D-4D multi mode şanzıman seçeneklerinde de ortalama yakıt tüketimi 4,2 lt’ye düşürülerek yaklaşık yüzde 10 oranında iyileştirme sağlanmış.

Toyota Auris

Geniş iç mekan

Yeni Auris’te sunulan  yeniliklerden biri de “Skyview” cam tavan. Lansman sırasında kullanma imkanı bulduğumuz araçlarda bu opsiyon bulunmadığından ayrıntılı bir yorum yapamayacağım ama Auris’in bu sınıftaki önemli rakipleri olan Hyundai i30 ve Kia c’eed modelleriyle aynı donanımları sunduğunu söylemek çok daha yerinde olacak.

Uzun mesafe yolculukları için geliştirilen yüksekliği ayarlanabilen sürücü ve ön yolcu koltuğu ile yüksekliği ve derinliği ayarlanabilen direksiyon simidi Yeni Auris’te daha konforlu bir sürüş pozisyonuna olanak veriyor.  Yanlardan ve oturma yüzeyinde daha fazla destek sunan yeni koltuk tasarımına ek olarak 20 mm artırılan arka koltuk diz mesafesi ile yolculuklar daha keyifli hale geliyor

Yeni Auris, güvenlik donanımları ile de dikkat çekiyor. Tüm versiyonlarda bulunan standart güvenlik donanımları arasında sürücü diz hava yastığı dahil olmak üzere 7 hava yastığı, VSC, Yokuş Kalkış Destek sistemleri gibi özellikler bulunuyor.

Yeni Auris, araç içindeki multimedya uygulamalarıyla eğlenceli bir sürüşü de garantiliyor. Toyota’nın “eğlenceli sürüş” anlayışının uygulaması olan Toyota Touch ile Yeni Auris’te yolcuklar çok daha keyifli bir hale geliyor. Yeni Auris’in 6.1 inçlik renkli dokunmatik ekran sistemiyle araç içi multimedya sistemi olan “Toyota Touch”, AM/FM radio, CD/ MP3 çalar, Bluetooth ile cep telefonundan görüşme yapma, cep telefonu adres defteri ile senkronizasyon ve yine cep telefonundan müzik dinleme, yakıt tüketimi grafiğini gösteren yol bilgisayarı, arka görüş kamerası özelliklerini içeriyor. USB ve AUX ile de mobil cihazlara bağlantı imkanı da sunuluyor.  Yeni Auris’te önümüzdeki günlerde opsiyonel olarak sunulacak “Touch&Go” multimedya sistemi ile navigasyon özelliği sunulacak. Bunun yanısıra Touch&Go ile   Bluetooth aracılığıyla ekran üzerinden SMS alma ve gönderme, USB tabanlı fotoğraf görme özelliği, internete bağlanma imkanı sunuluyor.

Yeni Auris’in kolay ve akıllı park sistemi olan SIPA (Simple – Intelligent Park Assist) ile, ön ve arka yan tamponlar üzerinde bulunan sensörler kullanılarak sürücü çok daha dar alanlara otomatik olarak paralel park edebiliyor.

Toyota Auris

Donanım

Yeni Auris’in giriş seviyesi olan Life donanım paketinde 16 inç jant, gündüz yanan LED farlar, gecikmeli sönen Follow me home far sistemi yer alıyor. Orta seviyedeki Active ve Advance donanım paketlerinde ise Life donanım paketine ek olarak, alüminyum alaşımlı jant, krom ön üst ızgara, krom ön alt ızgara çerçevesi ve krom çerçeveli ön sis farları yer alıyor. En üst seviye olan Premium donanımda ise krom ön alt ızgara çıtası, krom egzoz çıkışı, Skyview cam tavan, deri dikişli ön panel, gösterge ekranı tasarımı, karartılmış arka ve arka yan camlar diğer donanımlara ekleniyor. Sadece Active/Advance donanım paketinde Skyview cam tavan ve karartılmış camlardan oluşan Skypack Opsiyon Paketi 1200 TL ek bir ücretle alınabiliyor. Active ve Advance donanım paketindeki farklılık ise konfor donanımlarında ortaya çıkıyor. Advance pakette donanımlara akıllı anahtar sistemi, Cruise Control, yağmur ve far sensörleri, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, katlanabilen yan aynalar, elektrikli arka camlar ekleniyor. Life donanımda arka camlar manuel olarak açılabiliyor. Premium pakette ise ek olarak akıllı park destek sistemi, çift bölgeli otomatik klima, ısıtmalı ön koltuklar, sürücü koltuğu bel desteği bulunuyor.

İlk sürüş izlenimi

Toyota Auris’in 1.6 litrelik 130 HP güce sahip benzinli versiyonunu CVT şanzıman seçeneğiyle Antalya Havalimanı – Aspendos – Belek güzergahında kullanma şansım oldu. Otomobilin tasarım ve donanım özellikleri yukarıda anlatıldığı için bu konulara tekrar girmeyeceğim. Ancak sürücü dostu bir kokpit ve kullanımı ve takibi kolay gösterge paneliyle, kumanda düğmelerini ergonomik buldum. Aracın sertliği iyi ayarlanan koltukları uzun mesafeli yolculuklar için tasarlanmış. Önden çekiş sistemine sahip Auris’in kullandığım versiyonunda çekiş sorunu yaşamadım ve her devirde araçtan beklediğim yeterli gücü elde edebildim. CVT şanzımanın kesintisiz ve sarsıntısız özelliği sayesinde de pürüzsüz ve sürüş keyfi yüksek bir yolculuk yapma imkanına kavuştum.

0-100 km/s hızlanmasını 11.1 saniyede gerçekleştiren araç, 190 km/s hıza kadar çıkabiliyor. 134 g/km karbondioksit emistyon salımı değerine sahip Auris 1.6 CVT, fabrika verilerine göre 100 kilometrede ortalama 5.7 litre yakıt tüketiyor. Ancak test sürüş sırasında bizim agresif kullanımızla birlikte bu oran 7.0 litre civarında gerçekleşebiliyor.

Aracın direksiyonunun büyüklüğü iyi ve ele iyi oturuyor. Hassas tepkileriyle başarılı bir direksiyon sistemi ve dolayısıyla başarılı bir manevra kabiliyetine sahip araç, orta sertlikteki süspansiyon ayarı nedeniyle yol tutuş ile yoldan gelen darbeleri engelleme arasında iyi bir dengeye sahip.

Arka koltukta benim gibi 181 cm boyunda birisinin dik oturma pozisyonunda bile başının tavana değmediğini belirtmekte yarar var. Arkada diz mesafesi  ve bagaj hacmi sınıf standartlarını karşılıyor.

İyi bir görüş alanı sunan aracı geri görüş kamerası sayesinde sorunsuz park edebiliyorsunuz.

Toyota Auris’in eleştirebileceğim tek noktası ise ses yalıtımı. Araç gerek motordan, gerekse de yoldan ve lastiklerden gelen gürültü konusunda rakiplerinin biraz gerisinde kalıyor. Hoşuma giden noktalardan biri ise önceki jenerasyonda vites kolunun alt kısmında kalan ancak kullanmanın neredeyse imkansız olduğu eşya gözünün kaldırılmış olması ve ön panelin alt kısmının dizi engellemeyecek yükseklik ve derinliğe sahip oluşu.

Auris, önde hava kanallı ve arkada ise normal fren disklerinin de etkisiyle 100 km/s hızla giderken yapılan panik frende güvenlik sınırları içerisinde ve izinden kopmadan durabiliyor.

Toyota Auris

Fiyat

Yeni Auris, 39 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla Şubat ayında Toyota Plazalar’da yerini alıyor. Auris ailesinin 1.33 litre benzinli ve düz şanzıman sistemine sahip Life donanım paketli seçeneği 39 bin 900 TL, 1.6 litre Active (düz şanzıman) 46 bin 900 TL, 1.4 D-4D Life (düz şanzıman) 49 bin 900 TL’den başlayan fiyat seçenekleriyle Şubat ayında satışa sunuluyor. Auris’in yurtdışında satılan 1.8 litrelik hibrid versiyonu ise ülkemizdeki vergi mevzuatı nedeniyle satışa sunulmayacak.

Yazı ve Fotoğraflar: Önder Canözer & Toyota Medya / Antalya – Belek

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

  Benzer yazılar

  2 thoughts on “Kompakt Sınıfta Rekabet Kızışıyor: Yeni Toyota Auris

  1. Auris C sinifi bir arac olup, Hyundai i30 bir dereceye kadar tamam da, B sinifi Kia Rio hicbir konuda onun rakibi olamaz..Yorumlardaki ifadelere dikkat etmek gerekiyor

   1. Yazıda kastedilen c’eed modeliydi ancak Rio denilerek hata yapmışız. Uyarınız için teşekkür ederiz. Hata düzeltilmiştir.

  Comments are closed.

  Yukarı