Buradasınız
Home > Güncel > Sınıfını Zorluyor: Renault Megane

Sınıfını Zorluyor: Renault Megane

Renault’nun yenilenen Megane ailesi, gelişen sürüş özellikleri, zengin donanımı, yeni teknolojisi ve aileye yeni katılan çok özel dizel motor seçeneğiyle Bodrum’da gerçekleşen Türkiye lansmanının ardından satışa sunuldu. Aslında genel hatlarıyla makyaj olarak kabul ettiğimiz gelişim, motorda gerçekleşen radikal değişimle yenilik olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni versiyonda özellikle sportif görünüm ile performans ve ekonomiyi bir arada sunan yepyeni bir versiyon olan Megane GT-Line öne çıkıyor. Megane HB 36 bin 950TL, Megane Sport Tourer 52 bin 500TL, Megane Coupe 55 bin 350 TL’den başlayan fiyatlarla Renault Yetkili Satıcıları’nda satışa sunuluyor.

Tasarım

Yeni tasarımı ile Megane, daha modern bir ön yüze kavuşuyor. Yenilenen Megane’da, yepyeni ön tampon, otomobile teknolojide yeni bir imza katan yeni LED farlar otomobilin tasarımını daha çekici kılıyor. Modeldeki tüm yenilikler kalite algısına vurgu yapıyor. Yenilenen ön panjur, siyah parlak kaplama ve krom dokunuşlar dikkat çeken diğer özellikler arasında yer alıyor. Yenilenen Megane’ın iç mekanı ise yeni döşemeler ve iç mekandaki diğer sürpriz çarpıcı dokunuşlarla daha da zenginleşiyor.

Renault Megane

Teknoloji

Yenilenen Megane ailesinde bir çok teknolojik yenilik de dikkat çekiyor. Yeni Megane’da yer alan Visio System® güvenli sürüş konforunu arttırıyor. Yenilenen Megane’da Visio System kapsamında yer alan, uzun / kısa farların otomatik kumanda edilmesi (Automatic High-Low Beam) ve şeritten çıkış ikazı (Lane Departure Warning) olmak üzere yeni teknolojik özellikler göze çarpıyor. Bu özellikler gece görüşünü iyileştiriyor ve sürücünün dikkatini korumasına yardımcı oluyor. Air Quality Sensor sayesinde yolculuk esnasında değişik dış hava koşullarına göre içerideki havanın kalitesi hep en yüksek seviyede korunuyor. Yokuşta kalkış yardımı sistemi (Hill Start Assist) ve park etmeyi kolaylaştıran geri görüş kamerası yeni konfor donanımları arasında yer alıyor. Ayrıca yenilenen Mégane’da, R-Plug & Radio+ ile USB + bluetooth özellikleri de standart olarak sunuyor.

Motor

1598 cm³’lük silindir hacmi ile Energy 1.6 dCi 130 bg, sınıfının en iyi performans / tüketim oranına sahip olmakla beraber sessiz sürüş konusunda Renault teknolojisinin en yeni ürünü. Bu yeni motor sağladığı 320Nm tork ile, sınıfının en güçlü dizel motoru özelliğini elde ediyor. Energy 1.6 dCi 130 bg, 4.0 l/100 km yakıt tüketimi ve kilometrede sadece 104gr CO2 salınımı ile Fransa’da ekoloji ödülü almaya hak kazandı. Energy 1.6 dCi 130 bg, daha yüksek bir tork ve gücü daha düşük yakıt tüketimi ve emisyon salımıyla gerçek bir sürüş keyfi sunuyor. Yeni Mégane GT-Line versiyonu ile birlikte sunulan Energy 1.6 dCi 130 bg, Renault’nun F1 deneyimine dayanan yeni nesil bir downsizing motoru.

Yeni Energy 1.6 dCi 130 bg motorun bir özelliği olan Stop & Start teknolojisi, araç kırmızı ışıkta veya sıkışık trafikte durağan hale geldiğinde motorun otomatik olarak kapatılmasını sağlayan güçlendirilmiş bir marş motorundan oluşuyor. Bu sırada karbon salımı da sıfırlanıyor. Motorun tekrar çalıştırılması için yapılması gereken tek şey debriyaj pedalına dokunmak. Söz konusu sistem, şehir içi trafikte 100km’de ortalamada 1 litrelik yakıt ve önemli oranda CO2 tasarrufu sağlıyor. Stop&Start sistemi hız kesme/ frenleme enerjisi depolama sistemi Energy Smart Management (ESM) teknolojisi ile kombine edildi.

Renault Megane

F1 Teknolojisi

Renault, F1’de üretici markalar arasında 10 kez dünya şampiyonu ünvanını kazanan tek üreticidir. Renault bu alandaki bilgi birikimini seri üretime de yansıtıyor. Gerek seri üretim araçları gerekse F1 araçları üzerinde çalışan Renault motor üreticilerinin, üç noktayı içeren ortak bir amacı vardır: performanslı, güvenilir ve hep daha tutumlu mekanizmalar tasarlamak. Renault’nun Mekanik Mühensiliğine transfer ettiği Renault Sport F1 çatısı altındaki mühendisler, Formula’da edindikleri birikimi Energy motoru ile seri üretime yansıttılar.

En Sportif Megane: GT-Line

GT-Line versiyonu sportif özellikler, sürüş konforu ve ekonomiyi birarada arayan müşterilerin tercihi oluyor. Bumerang şeklindeki LED farlar, kırmızı dikişli döşeme, spor direksiyon simidi, alüminyum spor pedallar, kapı eşikleri ve GT-Line imzalı ön panel çubuğu, koruma barları üzerindeki özel «GT-Line» logoları bu yeni versiyonun göz dolduran yeniliklerinden bazıları. Megane’nın yeni iddialı versiyonu GT-Line, sportif dış tasarımı, sportif iç ambiyansı ile Mégane ailesinin tüm modellerinde çarpıcı kimliği ile öne çıkıyor. GT-line versiyonunda kullanılan koyu metal ve parlak karbon dokunuşlar ile farklılığını ortaya koyuyor. Bu özel versiyonda, geniş ön hava giriş kanalları, sportif ön tampon, arka tampona entegre difüzör, 17” Celsium tipi koyu renk aliminyum alaşımlı jantlar gibi ekipmanlar standart olarak sunularak aracın sportif kimliği vurgulanıyor. GT-Line versiyonunda çekici dış tasarımın yanısıra, Energy 1.6 dCi 130 bg ile 320 Nm’lik performanslı bir sürüş keyfi birlikte sunuluyor. Daha sportif bir sürüş sağlamak için GT Line versiyonlar daha spor olan Mégane Coupe şasisi ile donatıldı.

Kabin içinde ise dış tasarımda olduğu gibi sportif bir görünüm göze çarpıyor. Özel döşemeler, spor gösterge paneli, spor direksiyon simidi, sportif kapı iç panelleri ile görünüm tamamlanıyor.

ADAC’tan Tam Not

2011 yılında dünyada 235 bin adet ve 2008 sonundaki lansmanından beri 730 bin adet araçla Renault markasının en çok satılan aracı olan Megane, güvenirlik açısından sınıfındaki liderlerinden biri. Araç, Alman Otomobil klübü ADAC ve diğer bağımsız dış kuruluşlar tarafından takdir kazandı. Sürekli iyileştirme uygulaması sayesinde, Megane III selefine göre bir yıllık satış sonrası ihtiyacını, yüzde 40 oranında azalttı.

Yenilenen Megane Ailesi Oyak Renault Fabrikaları ve İspanya’da Palencia Fabrikası’nda üretiliyor.


Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı