Buradasınız
Home > Güncel > KIA Yeni cee’d İle Çıtayı Yükseltiyor

KIA Yeni cee’d İle Çıtayı Yükseltiyor

Kia’nın C segmetindeki temsilcisi cee’d, tepeden tırnağa yenilenerek, Bodrum’da gerçekleşen Türkiye lansmanının ardından satışa sunuldu. Carmedya adına benim de Bodrum yollarında kullanma imkanı bulduğum Yeni Kia cee’d, 1,6 lt. benzinli 135 ps DCT otomatik vites ve 1,6 lt. 128 ps dizel düz ve/veya otomatik vites seçeneği ile 51 bin 100 TL’den başlayan fiyat etiketiyle yollara çıkıyor.

Aslında ilk jenerasyonuyla da önemli bir başarıya imza atan ve KIA’nın bütün çehresini değiştiren cee’d, markanın Avrupalı otomobillerinin öncüsü diyebiliriz. İkinci jenerasyonla birlikte Peter Schreyer’in markaya evrim geçirten ve marka algısını yükselten yeni tasarım anlayışını fazlasıyla görebiliyoruz.

Zaten başarılı sonuçlara imza atan bir önceki jenerasyona göre daha sofistike, daha verimli ve daha iyi bir sürüş deneyimi sunan yeni cee’d ile  Kia, Avrupa pazarlarındaki iddiasını arttırmayı hedefliyor.

Hyundai’nin ikinci nesil  i30 modeliyle platform kardeşi olan cee’d, ilk kez yüzünü 2007 yılında göstermiş ve o dönemde KIA markasının Avrupa’ya açılma stratejisinin en önemli adımı olmayı başarmıştı.

Kia cee'd

Avrupa’da tasarlanan, geliştirilen ve üretilen cee’d, Kia’nın özellikle Avrupa pazarlarında yer edinmiş global markalara karşı ciddi bir rakip olduğunu kanıtlayan ilk model olarak tarihe geçti.

Kia Motors Avrupa, COO’su Paul Philpott “Piyasaya çıkışından bu yana, cee’d ailesi Batı Avrupa’da 430,000’den fazla satış adedine ulaştı, otomobil severlerin markamıza dair algısını değiştirdi. Kia ürün gamında bulunan yeni nesil Picanto, Rio, Soul, Venga, Sportage ve Sorento modellerimizin  tasarım ve satış adetleri bakımından başarısı, cee’d tarafından yaratılan algı ve etkiye çok şey borçludur” yorumunu yapıyor.

Bodrum’un virajlı ve bozuk zeminli yollarında da kullanma şansı yakaladığımız cee’d için ilk izlenim, çok daha sürücü odaklı bir otomobil haline geldiği… Gerek yol tutuş kabiliyeti, gerekse de ses yalıtımı ve konfor ekipmanları iyileştirilen cee’d‘te son teknoloji ürünü çok sayıda güvenlik sistemi ve donanımı standart olarak sunuluyor.

Konfor ve kullanım rahatlığı sunan özellikler arasında sürücüye eve kadar eşlik eden otomatik far kapama, çift bölgeli otomatik klima, değişken direksiyon modu, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, elektrikli, ısıtmalı, katlanabilir yan aynalar, hız sabitleme sistemi (cruise kontrol), soğutmalı torpido gözü, yol bilgisayarı, panaromik sunroof, viraja duyarlı farlar, LED gündüz farları, otomatik yanan kısa farlar, yağmur sensörü, 17 inch alaşım jant yer alıyor.

Standart olarak sunulan güvenlik özellikleri arasında 6 adet hava yastığı, ESP (Elektronik stabilite programı), VSM (ESP’li araç denge yönetim sistemi), EBD destekli ABS fren sistemi, BAS (acil durum fren destek sistemi), HAC ( yokuşta kalkış destek sistemi ), TCS (patinaj engelleme sistemi) ve  ani durmalarda fren ışıklarını aydınlatan ESS (Acil fren sistemi) gibi özellikler bulunuyor.

Kia cee'd

Ülkemizde 2012 yıl sonuna kadar 2,500 adet yeni Kia cee’d satılması planlanıyor. 2013 yılı için ise hedeflenen satış adedi 3,750 . Bu adedin  yaklaşık yüzde 80’inin dizel olması öngörülüyor.  Kia cee’d 3 kapı versiyonu 2012 yılının son çeyreğinde, stationwagon versiyonu ise 2013 yılının ilk çeyreğinde  ülkemizde satışa sunulacak.

Daha uzun, alçak ve daha şık

Selefinden daha uzun ve daha alçak olan yeni cee’d, bu sayede daha sportif bir profile kavuştu.   Yeni Kia cee’d’te, uzunluk 50 mm kadar artırıldı (4,310 mm) ve yükseklik 10 mm kadar azaltıldı (1,470 mm.).  Yeni cee’d, 2,650 mm’lik dingil mesafesiyle C segmentinin en uzun  araçlarından biri haline geldi.

Yeni Kia cee’d’in 2,650 mm dingil mesafesi ve toplam uzunluktaki artış, hem yolcular hem de taşınan yük için daha geniş bir iç mekân sağlıyor.  Bunun bir sonucu olarak ön koltukta oturanlar, 12 mm daha fazla baş mesafesine, 21 mm daha fazla ayak mesafesine, arkada oturanlar ise 5 mm daha fazla omuz mesafesine sahip oldu. Bagaj kapasitesi, 380 litreye çıkarılarak yüzde 12 artırıldı. (40 litre artış)

Altı vitesli şanzımana sahip güçlü ve verimli motorlar

Kia mühendisleri, yeni cee’d’i geliştirirken, motorun tepkisinden veya güç çıkışından ödün vermeksizin yakıt tüketimi ve emisyon konularına daha fazla odaklandılar.  Yenilenmiş motorlar ve çeşitli küçük ama etkili değişiklikler, tüm model serisinde ortalama yüzde 4 yakıt tüketimi gelişimi sağladı.

Yeni Kia cee’d ülkemizde 1,6 lt. GDI benzinli 135 ps DCT otomatik vites ve 1,6 lt. 128 ps dizel düz ve/veya otomatik vites seçeneği ile satışa sunuluyor.

1,6 lt. benzinli ‘GDI’ motoru, Dual CVVT (sürekli değişken supap zamanlaması) sayesinde yüksek performans ve rekabetçi yakıt tüketimi sağlıyor.  Bu motor 6,300 dev/dak’da 135 ps güç ve 4,850 dev/dak’da 164 Nm tork üretmesi sonucunda Yeni cee’d’i 10.8 saniyede 100 km/h hıza ve 195 km/h son hız değerine kolayca ulaştırıyor.

1,6 lt. benzinli GDI motor,  Çift Kavramalı Otomatik Şanzıman (DCT) ile sunuluyor.  Kia tarafından Alman temelli otomotiv mühendislik firması ile ortaklık kurularak geliştirilen DCT teknolojisi ile Kia, kendi çift kavramalı şanzıman teknolojisini geliştiren  bir kaç üreticiden biri durumuna geldi.

Yeni Kia cee’d dizel seçeneği olarak 1,6 lt. CRDI VGT motoru ile piyasaya sürülüyor.  1.582 silindir hacmine sahip dizel motor, 4,000 dev/ dak’da 128 ps motor gücü üretirken , 1,900-2,750 dev/dak aralığında 260 Nm torka kadar çıkabiliyor. Motorun karma kullanımda ortalama yakıt tüketimi 100 km’de düz vitesli versiyonda 4,3 lt. , otomatik vitesli versiyonda  ise  5,5 lt. olarak belirlenmiş.

Kia cee'd

Güvenlik yapısı ve özellikleri maksimum oranı hedefliyor

Kia, güvenliği en büyük öncelik haline getirmeyi sürdürüyor. Yeni cee’d, sürücü ve yolcular ve hatta yayalar için maksimum güvenlik sağlamak için aktif ve pasif ileri düzey güvenlik teknolojileri ile donatıldı.  Kia cee’d’in EuroNCAP tarafından test edildiğinde maksimum oranı elde edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Standart olarak sunulan  aktif güvenlik özellikleri arasında ESP (Elektronik stabilite programı), VSM (ESP’li araç denge yönetim sistemi), EBD destekli ABS fren sistemi, BAS (acil durum fren destek sistemi), HAC (yokuşta kalkış destek sistemi ), TCS ( patinaj engelleme sistemi) ve  ani durmalarda fren ışıklarını aydınlatan ESS (Acil fren sistemi) gibi özellikler bulunuyor. Bunun yanı sıra Yeni Kia cee’d, standart olarak sürücü, yolcu, yan ve perde olmak üzere toplam 6 adet hava yastığı ile donatıldı. Led tipi gündüz farları, daha sert ve alçak tampon eşiği, kaputta ve menteşelerde şok emici malzemeler sayesinde güvenlik daha da artırılmış oldu.

Pasif güvenlik bakımından kaporta, ultra-yüksek dayanımlı çeliğin yüksek oranda kullanılmasıyla (yüzde 57) üretildi ve darbe direncini artırmak için çeşitli iyileştirmeler yapıldı. Yan darbelere karşı koruma, daha kalın kapı kirişlerine ek olarak, ultra-yüksek dayanımlı çelikten yapılan B-direkleri ve yan marşpiyeller sayesinde yüzde 50 artırıldı.

Yazı ve fotoğraflar: Önder Canözer & KIA Medya

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı