Buradasınız
Home > Güncel > Volvo’nun En İyi Üçlüsü Türkiye’de

Volvo’nun En İyi Üçlüsü Türkiye’de

Volvo Car Türkiye; en iyi üçlü olarak tanımladığı 1.6 lt, dizel ve otomatik kombinasyonuna sahip DRIVe Powershift modellerini Türkiye’de satışa sunarken, bu üç özel modelini Bozcaada’da Volvo Car Türkiye Pazarlama Direktörü Ebru Ekşi Akınoğlu’nun evsahipliğinde düzenlenen sıra dışı bir konsepte sahip etkinlikte otomotiv basınının önde gelen dijital yayınlarının temsilcileriyle buluşturdu. Carmedya olarak bizim de inceleme fırsatı bulduğumuz Volvo S60, V60 ve S80 DRIVe Powershift, premium sınıfta segmentlerinde bir ilk olma özelliği de taşıyor.

Ülkemizdeki 1.6 lt ve altı motorları avantajlı kılan vergi sistemi, yakıt fiyatlarındaki artış ve çevre konusundaki bilincin yükselmesi gibi etkenler, 1.6 litre dizel motor ve otomatik şanzıman kombinasyonunu en çok aranılan kriter haline getirdi.

2011 yılında ülkemizde satılan premium sınıf otomobillerin yüzde 33.5’ini 1.6 lt, yüzde 59.7’ini dizel ve yüzde 92.6’sını ise otomatik şanzımanlı versiyonlar oluşturuyordu. 2011’in son aylarında 1.6 lt üstü otomobiller için artırılan ÖTV oranları, tüm sınıflarda olduğu gibi premium segmentte de 1.6 lt motora olan talebi artırdı ve bu etki 2012 yılıyla birlikte kendini daha fazla göstermeye başladı.

2012 yılının ilk üç ayında satılan premium segment otomobillerin yüzde 47.6’sını 1.6 lt, yüzde 58.4’ünü dizel ve yüzde 87.6’sını ise otomatik şanzımanlı modeller oluşturdu. Müşteri beklentileri bu yönde artarken; premium orta ve üst sınıfta 1.6 lt’lik silindir hacmi, dizel ve otomatik şanzıman üçlüsünü bir arada sunan ilk üretici Volvo oldu.

Satın alma kararında önemli bir kriter haline gelen bu kombinasyon, düşük tüketim ve çevreci özelliklerinin yanında performanstan da ödün vermiyor.

Volvo S60, V60 ve S80’in, altı ileri Powershift otomatik şanzımanla donatılmış 1.6 lt 115 HP’lik DRIVe Powershift modelleri, manuel şanzımanla aynı performansı ve yakıt tüketimi değerlerini sağlayabiliyor.

1.6 lt’lik turbo dizel motorun 270 Nm’lik yüksek torku ve çift kavramalı Powershift otomatik şanzımanın kesintisiz vites değişimleri sayesinde esnek bir kullanım karakteri sunan her üç model de yakıt tüketimi konusunda rakip tanımıyor.

S60 DRIVe Powershift modeli 100 km’de ortalama 4.3 lt’lik tüketim ve 114 g/km’lik karbondioksit emisyonuna sahip. Üst orta sınıftaki Volvo S80 ise sadece 4.5 lt/100 km’lik yakıt tüketim değeri ile yetiniyor.

DRIVe Pwershift modellerinin Bodrum’da yapılan basın lansmanında bir konuşma yapan Volvo Car Türkiye Pazarlama Direktörü Ebru Ekşi Akınoğlu; “2012’de 5600 adet olarak planladığımız satışlarımızın yüzde 55’inin DRIVe Powershift modellerinin oluşturacağını öngörüyoruz. S60 ve V60 satışlarımızda bu oran yüzde 80’in üstüne çıkacak. Yeni modellerimizin de etkisiyle 2012’yi lüks segmentteki pazar payımızı yüzde 12’ye yükselterek kapatmayı hedefliyoruz dedi.

Volvo S60 ve V60 DRIVe Powershift 92 bin TL’den başlayan tavsiye edilen anahtar teslim satış fiyatına sahipken, S80 ise 112 bin TL’den başlayan anahtar teslim fiyatlarla Volvo yetkili satıcılarında yerini aldı.

Volvo En İyi Üçlü

Volvo, DRIVe Powershift iletişimine farklı bir boyut kattı

Volvo Car Türkiye, ‘eniyi3lü’ olarak tanımladığı ‘1.6-dizel-otomatik’ şanzıman kombinasyonuna sahip yeni DRIVe Powershift modelleri için farklı bir iletişim kurgusuna imza attı. Twitter’da merak uyandıracak şekilde bir hashtag ile başlatılan kampanya; gazete ve TV ile desteklenirken, www.eniyi3lu.com kampanya mikro sitesinin ziyaretçi sayısı 50 bine ulaştı.

Yeni Volvo S60, V60 ve S80 DRIVe Powershift modelleri, premium segmentte bir ilk olan üç önemli özelliği bir arada sunuyor: 1.6 litre silindir hacmi, turbo dizel motor ve altı ileri otomatik şanzıman… 1.6-dizel-otomatik olarak tanımlanan Volvo’nun ‘eniyi3lü’sü şimdiye kadar denenmemiş bir kurguyla tanıtıldı. Twitter üzerinde geniş kitlelerin katılımını sağlamak amacı ile herkesin hakkında söyleyecek en az birden fazla sözü olduğu düşünülen #eniyi3lu hashtag olarak seçildi ve 24 Nisan’da ilk #eniyi3lu hashtag’li tweet atıldı. Kullanıcılar #eniyi3lu hashtag’i ile çay-simit-peynir ya da kum-deniz-güneş gibi kendi en iyi üçlülerini yazmaya başladılar. Bu tweetler www.eniyi3lu.com sitesinde hiç bir marka iletişimi olmadan yayınlanmaya başaladı. 24-25 Nisan’da gazetelerde ve televizyon programlarında da Volvo ile ilişkilendirilmeden #eniyi3lu kombinasyonları iletişimi yapıldı. Böylece #eniyi3lu hashtag’i hızla yayılmaya başladı. Twitter fenomenlerinin de katkısıyla;

  • 7 dakikada dünyada
  • 9 dakikada Türkiye’de
  • 10 dakikada İstanbul’da
  • 13 dakikada Ankara’da
  • 15 dakikada İzmir’de,
  • 17 dakikada Almanya’da #eniyi3lu trending topic listesine girdi.

Farkındalık yaratılan ve popüler hale gelen eniyi3lü söylemi 26 Nisan’da gazete, televizyon ve internette “İşte Volvo’da #eniyi3lu 1.6 lt – Dizel- Otomatik” mesajı ile bağlanarak marka iletişimine başlandı. Kampanya için oluşturulmuş www.eniyi3lu.com sitesine yönlendirme yapıldı.

25 Nisan-26 Nisan tarihleri arasında dünyada trending topic listesine giren #eniyi3lu etiketine 23 saat içinde yaklaşık 90 bin tweet geldi. www.eniyi3lu.com mikro sitesini ise kampanya öncesi teaser dönemi ve kampanya döneminde  50 bini aşkın tekil kişi ziyaret etti.

Volvo En İyi Üçlü

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı