Buradasınız
Home > Güncel > DS Efsanesi Sürüyor

DS Efsanesi Sürüyor

Fransız otomobil üreticisi Citroen’in iki yıl önce DS3 modeliyle başlattığı anti-retro akımı bütün hızıyla sürüyor. Bir dönemin efsanesi olan DS, bütün ihtişamıyla yeniden canlanırken, Citroen geçtiğimiz yıl pazara sunduğu DS4’ün ardından şimdid de amiral gemisi DS5 ile yollara çıkıyor.

Türkiye’de Bayraktar Holding güvencesiyle satışa sunulan Citroen DS5 için Kalem Adası’nda düzenlenen basın lansmanına Citroen Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu evsahipliği yaparken, marka lansman için oldukça ilginç bir mekanı ve farklı ulaşım yollarını tercih etmiş.

İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan kalkan Setur ve Intercity’ye ait 8’er kişilik deniz uçaklarıyla Edremit’e ulaşılırken, buradan alınan araçlarla Cunda’ya ve Dikili üzerinden Kalem Adası’na ulaştık. Seçilen güzergahın düz ve virajlı asfalt yollar dışında zaman zaman bozuk satıhlar ve toprak yola da dönüyor olması aracı farklı yol koşullarında deneme ve daha iyi tanıma fırsatı bulduğu için ben Citroen yetkilileri ve organizasyonu gerçekleştiren Okyanus Organizasyon’dan Abdullah Bey ile PR şirketi Zarakol’u yürekten kutlamak isterim.

citroen ds5

Bu uzun girişten sonra şimdi gelelim asıl konumuz olan DS5’e… Açıkçası ben DS3’ün sıradışı tasarımı ve sportif sürüş keyfinden sonra DS4’ten de radikal bir tasarım ve benzeri bir sürüş hissi beklemiştim ancak DS4 daha sakin karakterli bir otomobil olarak karşımıza çıkmıştı. DS5 ile ilgili de bu türden düşünceler içerisindeyken aracı gördüğüm ilk andan itibaren çok daha farklı düşünmeye başladım. Radikal tasarımıyla C5 modeliyle arasında önemli bir benzerlik bulunmayan, son derece sportif ve uzun gövde yapısına sahip bir otomobille karşılaştım.

Tasarlanırken konsept otomobil C-Sportlounge ve Grand Tourisme ruhundan ilham alınan ve her yönüyle şaşırtan hatlara sahip olan Citroën DS5, spor station wagon görünümlü bir siluete sahip. Krom kaplı geniş ön yüzü ve LED eklenmiş farları ile altı çizilmiş keskin bakışıyla DS serisine ait olduğunu belli ediyor.

4,53 m.lik uzunluğu, 1,85 m.lik genişliği ve 1,51 m.lik yüksekliğiyle seçkin bir siluete , heybetli ama bir o kadar da kompakt bir yapıya sahip Citroën DS. Sürücüsüne  güvenle geri manevra imkanı sunan; geri görüş kamerası, park yeri uygunluğunu hesaplayan özel ekran ve  kavşağın içerisine doğru görüşü artırmak için devreye giren statik kavşak aydınlatmalı sis lambaları ile dikkat çekiyor.

citroen ds5

Hybrid 4 teknolojisiyle donatılmış ilk Citroen olma özelliğine de sahip bu özel modelde,  ikisi  Dizel Euro V motor olmak üzere toplam dört motor seçeneği  mevcut. CO2 emisyonlarını yüzde 15’e kadar azaltan yeni nesil dizel motor e-HDi 112,  hoş ve güvenli bir sürüş için dikkat çekici performanslar sergileyen HDi 160’ın yanı sıra THP 155 ve THP 200 olmak üzere  direkt enjeksiyonlu, turbo kompresörlü iki de benzinli EuroV motor kullanılıyor. Çok geniş iz mesafesi ile yola sıkıca oturan lastikler ve çift egzoz borusuyla tamamlanan arka görünümü, Citroën DS5’in kişiliğini daha da güçlendiriyor.

DS5’in Kalem Adası’nda gerçekleştirilen Türkiye lansmanında konuşan Citroën Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu, Citroën’ in efsanevi DS serisinin tüketici ile ilk buluştuğunda büyük hayranlık ve beğeni ile karşılandığını belirterek, ilk DS modelinin lansmanından bu yana 200.000 adetten fazla DS modeli satılmıştır’ diye konuştu.

Konuşması sırasında Pazar tahmininde de bulunan Bahattin Tatoğlu; “Citroën olarak, 2011 yılını  30.439 adet  araç satışı ile kapattık, 2012 yılında ise, pazarın daralmasına rağmen satışlarımızı 32.000 seviyelerine getirmeyi öngörmekteyiz.  Bu yılda DS serisinin 3. ürünü olan DS5 ve yeni modellerimiz ile marka imajımıza ve satışlarımıza katkı sağlamaya devam edeceğiz. ’’ dedi.

citroen ds5

Areodinamik tasarım

Citroën DS5, aerodinamik estetik ve performansın mükemmel birleşimini sunuyor. Ön tampondaki hava girişleri ön yüzü görsel anlamda genişletiyor, aynı zamanda da hava akımını tekerleklere doğru yönlendiriyor. Tek bir parça olarak tasarlanmış arka bölüm, içerisinde aerodinamik unsurlar barındırıyor.

İç tasarımıyla da son derece farklı ve sportif bir görünüm çizen  DS5, adeta bir uçaktan esinlenilerek yaratılmış ve dış tasarımının çağrıştırdıklarıyla mükemmel bir uyum içerisinde olan, tamamen kendine özgü kokpitiyle farkını ortaya koyuyor.  Kokpit tavanı bu bölümün en çarpıcı öğesi olarak karşımıza çıkıyor. Citroën DS5 dünyasına uyarlanarak yeniden yorumlanan kokpit tavanında, birbirinden bağımsız açılıp-kapanabilen üç bölmeli cam tavan bulunuyor.

İç mekan yapısıyla bütünleşen; özel tasarım direksiyon; sürücüye yönelik bilgi göstergeleri; geniş orta konsol ve konsolda, kolun doğrudan ulaşabileceği mesafede yer alan küçük vites kolu sürücü odaklı kokpit tasarımının diğer unsurları…  Peugeot 5008 ve 3008 modellerinden tanıdığımız Head – Up Display ekranı sürücünün gözlerini yoldan ayırmadan aracın kontrolünü en etkin şekilde elinde tutmasına yardımcı oluyor.

citroen ds5

Dizel ve Benzinli motorlar

1.6 benzinli THP 156 HP  ve 1.6 dizel e- HDi 112 HP motorlar ile donatılmış olan DS5, DSport versiyonu ile Türkiye’de satışa sunuluyor.

Benzinli versiyon THP 156 HP 81 Bin 400 TL fiyatla satışa sunulurken, dizel versiyon e-HDi 110 HP’ye  84 Bin 900 TL’ye sahip olunabiliyor.

Bu arada son olarak unutmadan eklemekte yarar var; genel olarak çok şikayet ettiğimiz CVT şanzıman DS5’te daha seri ve spor kullanımı destekleyen bir yapıda… Ve en sonunda DS5’e ve Kalem Adası’nın eşsiz manzarasına veda ederek, denizden havalanan uçağımızla aklımız DS5 ve adada kalarak İstanbul’a dönüyoruz.

Yazı: Önder Canözer / Kalem Adası-Cunda-Dikili

citroen ds5

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı