Buradasınız
Home > Güncel > KIA’nın Yeni Amiral Gemisi: Optima

KIA’nın Yeni Amiral Gemisi: Optima

Kia’nın D segmetindeki temsilcisi Kia Optima, Bodrum’da gerçekleşen lansmanın ardından Türkiye’de satışa sunuldu. Kia’nın daha önce D segmenti için tasarladığı hiç bir modelle benzerlik göstermeyen ve Hyundai i40 ile platform kardeşi olan Optima’yı Kia’nın Baş Tasarımcısı Peter Schreyer, “her yönüyle yeni bir otomobil” olarak tanımlıyor.

Avrupa’da satışa sunulan ve Avrupalı kullanıcıların ihtiyaç ve beklentilerine hitap eden Optima, ülkemizde 1,7 lt. dizel otomatik vites seçeneği ile 43 bin 500 Euro ve 950 TL bandrol ve plaka masraflarından oluşan fiyat etiketiyle satışa sunuluyor.

Kia Motors Avrupa Pazarlama Müdür Yardımcısı Benny Oeyen, modelle ilgili olarak şunları dile getiriyor “Yeni Kia Optima ile uluslararası tasarım ekibimiz, tüm özellikleri ile segmentindeki diğer araçlardan ayrılan etkileyici bir model geliştirmeyi başardı.  Tümüyle yeni bir platform ve gövde kullanılması sayesinde bu yeni modelimiz, tasarım devrimimizi bir sonraki adımına taşıdı. Yeni Kia Optima’in D segmentindeki varlığımızı dünya çapında güçlendireceğine inanıyoruz.

Kia Optima

Göz alıcı tasarım…

Yeni Kia Optima, Peter Schreyer’in liderliğindeki Kia tasarım ekibi tarafından Kia’nın Frankfurt ve California’da bulunan tasarım merkezlerinde tasarlandı. Kia’nın Baş Tasarımcısı Peter Schreyer, modelin tasarımıyla ilgili olarak şunları ifade ediyor; “Kia Optima ile insanların daha önce Kia’dan beklentilerinin üzerinde bir araç tasarladık. Çalışmalarımıza başlarken de amacımız tam olarak buydu!

Baktığınız her detayda Kia’nın bu segmentte söz sahibi olma yönündeki kararlılığını net bir şekilde görebilirsiniz.  Güçlü gövde yapısı ile zarif ve sade tavan hattı arasında kurulan denge sayesinde, aracın her bir açısı kendinden emin bir duruşun ve kendine güvenin izlerini taşıyor.

Sade ve akıcı hatları, zarif ve belirgin tasarım unsurları ile bu yeni model, Kia’nın değişen tasarım DNA’sına yeni bir boyut kazandırıyor. Tıpkı özel dikim bir İtalyan takım elbisesi gibi göz alıcı bir duruş sergiliyor.

Yüksek ve belirgin omuz hattı, biçimli profil ve ön plana çıkarılmış çamurluklar, Optima’ya atletik bir duruş kazandırıyor.  Kia Optima’nın coupe’yi andıran profili bir taraftan dinamizm hissi sağlarken, diğer taraftan aracın aerodinamik performansını artırıyor.  Cd 0.29’luk (önceki nesil modelde 0.32) sürtünme katsayısı sayesinde aracın performansı ve yakıt tasarrufu seviyesinde artış gözlemleniyor.

Kia Optima

Güçlü motor…

Kia Optima, ülkemizde 1,7 lt. dizel 6 ileri tiptronik otomatik vites seçeneği ile satışa sunuluyor.

Daha küçük ve daha ekonomik motorlara yönelik talebin sonucunda geliştirilen bu dizel motor, Kia’nın ünlü ‘U2’ motorunun 1.7. litrelik versiyonu.  Değişken Geometrili Turboşarj (VGT) Sistemine sahip olan bu motor, 4000 dev/ dk’da 136 ps güç ve 330 Nm tork üretiyor.

Yeni nesil CRDI sistemi ve geliştirilmiş motor yapısı sayesinde 100 km’ de karma kullanımda  6.0 lt.’lik bir yakıt tüketim değerine sahip olan Kia Optima, yüksek motor gücü ve torku sayesinde 0-100 km/h hıza 11.6 sn’de çıkabiliyor.

Kia Optima

Çok sayıda standart özellik…

Motor gücü ve performans özelliklerinin yanı sıra Kia Optima’da son derece gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip. Araçta standart olarak sunulan 6 adet hava yastığı, EBD destekli ABS fren sistemi, EPD ( elektronik park freni), ESP, ESS ( acil fren sinyali) , HAC ( yokuş kalkış destek sistemi), VSM ( ESP’li araç denge yönetim sistemi), led tipi gündüz farları ve stop lambaları, ön ve arka sis farları gibi özellikler aracın sürüş güvenliği ve konforunu artırıyor.

Konfor ve kullanım rahatlığı sunan standart özellikler arasında araca anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi (Akıllı Anahtar), elektirikli hafızalı sürücü koltuğu, deri döşeme koltuklar, ısıtmalı ön ve arka koltuklar, sürücü koltuğu soğutma, arka koltuk kol dayama, sürücüye eve kadar eşlik eden otomatik far kapama, 18’’ alaşım jantlar, LED gündüz farları ve geri dönüş kameralı ve ultrasonic sensörlü park destek sistemi, panaromik sunroof, cruise control ( hız sabitleme sistemi), viraja duyarlı farlar, yağmur sensörü, çift bölmeli tam otomatik klima, yol bilgisayarı yer alıyor.

Yazı ve fotoğraflar: Önder Canözer & KIA Medya / Bodrum

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı