Buradasınız
Home > Güncel > Premium HB Sınıfının Kıdemlisi: Audi A3 Sportback

Premium HB Sınıfının Kıdemlisi: Audi A3 Sportback

Fallback Image

Yeni Audi A3 Sportback’in basın tanıtımı için Monte Carlo kenti seçilmişti. Premium bir araç için Premium bir kent. Nice (Nis) havaalanına indiğimizde beş kapılı yeni Audi A3 Sportback’ler bizi karşıladı. Önce basın brifinginde mühendisler tarafından yeni Audi A3 Sportback’in yenilenen bölümleri ve teknolojileri anlatıldı.

Araçlarda ilk gözünüze çarpan şey daha önceki modele göre sportifliğin daha ön plana çıkması. Araç çok elit gözüküyor. Ön farlar LED teknolojisi ile donatılmış. Çok güzel görünüyorlar. Enerjiden tasarruf amacıyla yeni Audi A3 Sportback’lerde LED farlar standart olacakmış. Arka stoplar da LED teknolojisinde. Gece aracın görüntüsü tam bir görsel şölen.

İçi önde ve arkada gayet ferah. Ön ve arka aks aralığı önceki modele göre 6 cm büyümüş (2.64 m). Arka tarafta otururken herhangi bir rahatsızlık yaşamıyorsunuz. Aracın iç malzeme kalitesi ve işçiliği üst düzeyde. Her şey elinizin altında. Sade fakat şık bir görünümü var. Bütün multimedyayı yöneten MMI Touch düğmesine yer açabilmek amacı ile elektrikli el freni kullanılmış. MMI Touch düğmesinin üzeri aynı bir Mousepad gibi çalışıyor. Üstüne parmağınızla rakam veya harf girdiğinizde bunu tanıyor ve multimedya ekranına yazıyor. Ekran alıştığınızda kullanıcı dostu. Ekranın navigasyon özelliğinden başka internete bağlantı imkanı da sunuyor. Audi connect ile hava durumu, trafik durumu, petrol istasyonları, (en ucuz satanına kadar) uçak bilgileri, şehirdeki aktiviteler, haberler, facebook-twitter (sistemin üzerinde yüklü) ve daha birçok şeyleri öğrenebiliyorsunuz. Metinleri size ayrıca sesli de okuyabiliyor. My Audi portalı üzerinden akşam evde hazırladığınız güzergahı yarın kullanmak üzere araca internet üzerinden gönderebiliyorsunuz. Yeni nesil akıllı cep telefonları ile çektiğiniz resmin koordinatları üzerine işlendiğinden, MMI sistemi çekmiş olduğunuz resmin çekildiği yere sizi götürebiliyor.

Audi A3 Sportback

Mühendisler ağırlık azaltılması konusunda da çalışmışlar. Araç 90 Kg. hafifletilerek 1999 yılında ilk çıkan A3 ün seviyesine çekilmiş. Ağırlık azaltılması yakıt tüketimine ve karbon salınımına olumlu yönde etki etmiş. 1.6 TDI motorda fabrika verisi olarak 3.8 lt/100 km ve 99 gr. CO2 emisyon değerleri elde edilmiş. Ayrıca 1.4 TFSI 140 HP’lik motorda daha önce Volkswagen’de kullanılan 2 silindir kapatma teknolojisi (Cylinder on Demand )kullanılmış. Sabit hızlarda giderken araç 2 silindiri kapatarak yakıt tasarrufu sağlıyor (4.7 lt./100 km, 110 gr. CO2 emisyon). Eksantrik mili üzerinde ufak bir kayma hareketiyle 2. ve 3. silindirler devre dışı kalıyor. Silindir içerisindeki basıncı 2. ve 3. silindirlerin egzoz supapları hafif açılarak tolere ediyor. Silindirlerin devre dışı kaldığı hissedilmiyor sadece gösterge tablosundan görülüyor.

Audi A3 Sportback’te Audi drive select adında beş farklı sürüş modu var: verimlilik, konfor, dinamik, otomatik ve bireysel. Bu 5 farklı moddan herhangi birini seçtiğinizde, motor, şanzıman ve direksiyonun seçilen moda göre tepkileri ayarlanıyor.

Audi A3 Sportback

GÜVENLİK DONANIMLARI

Yeni Audi A3 Sportback güvenlik donanımları açısından çok zengin.

Adaptif Cruise Control: (Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi) Hız sabitleyici (cruise control) ile giderken önümüzdeki araca yaklaştığımızda sensörler yardımı ile algılayıp o aracın hızına düşüren ve tehlike geçtiğinde tekrar yavaşlamadan önceki hıza çıkaran sistem.

Magnetic ride: (Uyarlanabilen Süspansiyon) Elektromanyetik amortisörlerin sertliğini saliseler içerisinde o anki sürüş durumuna göre ayarlayan sistem.

Line assist: (Şerit Takip Asistanı) Öndeki kamera yardımı ile şeridi takip edip, herhangi bir şeritten kayma sırasında elektromanyetik direksiyona ufak düzeltmeler uygulayan sistem. Line assist kamerası isterseniz aynı zamanda yoldaki hız tabelalarını da algılayıp aracın hızını ona göre ayarlayabiliyor.

Side Assist: (Yan Güvenlik Asistanı) Aracın yanlarında 70 mt. mesafeye kadar olan tehlikeleri sürücüye bir ışık yardımı ile gösteren sistem.

Yorgunluk Uyarıcı: Yorulduğunuzu anladığında mola vermeniz için uyaran sistem.

Audi Pre-sence Basic: Kritik bir sürüş durumunda ön emniyet kemerlerinin gerdirilmesini, dörtlü flaşörlerin yakılmasını ve sürgülü tavan ile camların kapatılmasını sağlayan sistem.

Bu sistemler Audi’nin güvenliği elden bırakmadığını gösteriyor.

Audi A3 Sportback

YOL ŞÜRÜŞÜ İZLENİMLERİ

Monaco’da 4 farklı A3 Sportback modelini kullanabilme imkanım oldu.

1.6 TDI: Sessiz ve konforlu. Dizel gürültüsü içeriye gelmiyor. Oldukça düşük devirlerde tork üretildiği için çok vites değiştirmenize gerek kalmıyor. Otomatik vites (hem de çift kavramalı debriyaj) seçeneği kullanıcılar için büyük şans.

1.2 TFSI: Birçok insanın kafasında ki soru “bu motor bu kasayı götürür mü?” Evet götürüyor. Araçların teknolojileri geliştikçe bizde bu teknolojilere ayak uydurabilmeliyiz. Burada araç satış görevlilerine çok iş düşüyor. Aracın tork devirlerini, hangi devir aralığında vites değiştirilmesi gibi konularda kullanıcıları bilgilendirmeleri lazım. Turbonun alt devirlerde ürettiği muazzam tork aracı gayet güzel götürüyor. Yumuşak ve konforlu.

2.0 TDI quattro: Bu acayip bir şey. En son böyle bir torku Yusuf Aramacı’nın yanında Volkan Işık’ın kullandığı Lancia Delta İntegrale’de yaşamıştım. Vücudum bu tarz bir gücü beklemediğinden kafam koltuk başlığına vurdu J Vücudumu araca uydurduktan sonra hep otomobil programlarında izlediğimiz Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) Monte Carlo etaplarını geçmeye başladım. (Navigasyona yüklenen bu güzergah için Audi çalışanlarına teşekkürler) aracın şasi sertliği iyi ayarlanmış. Bu şasiye konforu kaybetmeden ayarları iyi yapılmış amortisörler de eklenince yol tutuş iyileşiyor. Continental Sport Contact 5 lastikleri ve inanılmaz Quattro sistemini de ekleyin… Ne diyeyim, her virajı asfalta ahtapot gibi yapışarak dönmek ve bir virajdan diğerine ulaşmak hiç bu kadar kısa olmamıştı.

1.4 TFSI: İstediğinizde, supercharger ve turbo vasıtası ile kesintisiz 8,4 sn de 100 km/s sürate çıkan bir kaplan, istediğinizde, 2 silindiri kapatarak 4.7 lt / 100 km yakıt tüketen uslu bir kedi. DSG (çift kavramalı debriyaj) aracın elektrikli araç gibi ilerleyebilmesini sağlıyor. Çok konforlu, yumuşak ve sessiz.

2013 yılında doğalgazlı bir versiyonu, 2014 yılında elektrikli model E-Tron üretilecek.

Avrupa’da 3 donanım paketi ile 22.500 euro’dan başlayan fiyatlarla satılacak olan yeni Audi A3 Sportback’i kullanabilmek için şubat 2013 ü beklemek gerekecek.

Yazı ve Fotoğraflar: Mehmet Özcan & Audi Press / Monaco – Monte Carlo

Audi A3 Sportback

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı