Buradasınız
Home > Güncel > Rakip Arıyor: VW Golf VII

Rakip Arıyor: VW Golf VII

VW Golf

Doğuş Otomotiv Volkswagen tarafından ilk kez İstanbul Autoshow Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Volkswagen’in en çok satan modeli Golf’ün yedinci nesli Fuar’ın bitimiyle birlikte satışa sunuldu. Yeni Golf, Autoshow’da sergilendiği ilk günden bugüne kadar geçen iki haftalık süre içerisinde aldığı 1900 adetlik taleple sınıfının en beğenilen modellerinden biri olmaya devam edeceğini satışa sunulmadan göstermiş oldu.

Fuarın sona ermesiyle birlikte Yeni Golf’ün Antalya’da gerçekleştirilen Türkiye lansmanında Carmedya olarak biz de aracı yakından inceleme ve kullanma imkanı bulduk.

Araç için ilk diyebileceğim daha güncel bir görünüme kavuşmuş olduğu ve Volkswagen ailesinin yeni tasarım anlayışının bütünüyle yedinci nesil Golf’e yansıtılmış olması.

Kompakt gövde yapısından taviz vermeyen otomobil, selefine göre 13 mm artan genişliği, 28 mm azalan tavan yüksekliği ve 56 mm daha uzun gövde yapısıyla şık ve sportif bir görünüm kazanmış. Özellikle gençlerin gönlünü fethedecek gibi görünen yeni otomobilin 59 mm. artan dingil mesafesi ise iç mekanda çok daha iyi bir diz mesafesi sunuyor.

Keskin bakışlı farlar ve krom ızgara ile yeni ve modern Volkswagen logosu araca çok daha dinamik bir görünüm kazandırmış.

Aracın ön panelinde nihayet daha güncel bir görünüme kavuşan orta konsol ve kumanda düğmeleri beğenimizi kazandı. Orta konsola yerleştirilen dokunmatik dijital ekran sayesinde multimedya sistemlerini rahatlıkla kontrol edebiliyorsunuz. Opsiyonel olarak tercih edebileceğiniz navigasyon sistemini de yine bu ekran aracılığıyla kontrol edebilirsiniz.

Çok iyi bir görüş açısı sunan otomobilde ilk kez önde kelebek camları bulunuyor ve görüş alanının önemli ölçüde iyileştirilmesine katkı sağlıyor. Ele iyi oturan ve hassas tepkileriyle sürüş keyfi sunan direksiyonun dışında sportif ve sertliği çok iyi ayarlanmış koltuklar da oldukça başarılı.

Yeni Golf ile birlikte standart olarak sunulan önemli unsurlardan arasında DSR (Dinamik Direksiyon önerisi), İkincil Çarpışma  freni ve yorgunluk tespit sistemleri bence bütün sınıflarda kullanılması gereken ve hayat kurtaran çok önemli yenilikler. Bugüne kadar premium sınıfta gördüğümüz mola uyarısı artık Yeni Golf ile ulaşılabilir araçlarda da kullanılmaya başlandı. Sistem sürüş tepkilerinize göre sizi gösterge panelinin ekranında görünen kahve fincanı simgesiyle sizi mola vermeniz konusunda uyarıyor. Tepkileriniz sorun yaratmasa bile 2 saat araç kullandıysanız sistem yine mola vermenizi öneriyor.

İkincil çarpışma sistemi ise trafikte bir çarpışma anında devreye girerek, freni otomatik olarak tetikliyor ve aracın hızının ciddi oranda düşürülmesini sağlıyor. Bu sistemin daha çok otoyollardaki zincirleme kazaları önleyeceği öngörülüyor.

DSR sistemi ise yan rüzgarlar gibi aracın gidiş yönünü etkileyen durumlarda direksiyon sistemine belirli bir tork kuvveti uygulayarak, aracın çizgisinde kalmasını sağlıyor.

Tüm bu özelliklerin yanında tekrar sürüş izlenimimize dönecek olursak, zaten başarılı bir yol tutuşa sahip Golf ailesinin yeni neslinde bu özelliğin daha da iyileştirildiğini vurgulamak lazım.

Lansmanı sırasında 105 PS güç üreten 1.6 litrelik TDI motor kullanılan bir Golf modelini kullandık. Kendini ispatlamış TDI motorun gürültüsü, aracın başarılı ses yalıtımı sayesinde neredeyse hiç duyulmuyor.

DSG şanzıman sistemiyle donatılan test aracımızda alt devirlerden itibaren yeterli gücü elde edebiliyorsunuz. Üst devirlerde ise otomobil gerçek gücünü ortaya koyuyor ve TDI motor ile DSG şanzımanın uyumu sürüş konforunu yükseltiyor.

Volkswagen Binek Araç’ın biri dizel olmak üzere dört farklı motor seçeneğiyle satışa sunduğu Yeni Golf, 42 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla alınabiliyor.

Volkswagen Golf

En gelişmiş Golf, Volkswagen Yetkili Satıcılarında

Tamamen yenilenen tasarımı, sürüş destek sistemleri ve konforun yanısıra düşük yakıt tüketimiyle de önceki nesillerinden ayrılan Yeni Golf, üçü benzinli, biri dizel olmak üzere dört farklı motor seçeneğiyle satışa sunuldu.

Volkswagen Binek Araç’ın dijital dünyadaki yeri büyüyor

Volkswagen Binek Araç, web sitesi www.vw.com.tr ile fark yaratıyor. Volkswagen sahipleri veya bir Volkswagen sahibi olmak isteyen herkesin ziyaret ederek, satış temsilcileriyle gerçek zamanlı iletişim kurabildikleri site, 2011 yılındaki toplam 10 milyon ziyaret sayısını 2012 yılı henüz sona ermeden 13 milyona çıkardı. 2011 yılında ayda ortalama 35 bin ziyaret alan Mobil Web Sitesi’nin aylık ortalama ziyaretçi sayısı ise 2012 yılında 100 bine ulaştı.

Sosyal Medya’da Volkswagen Türkiye

Facebook takipçi sayısı itibariyle Türkiye’deki tüm otomotiv firmaları arasında lider, aynı zamanda da Volkswagen ABD’nin ardından dünyada ikinci sırada bulunan Volkswagen Binek Araç, Facebook’u, mevcut müşterileri veya gelecekteki Volkswagen sahiplerini daha iyi anlama fırsatı sunan bir kanal olarak yorumluyor. Volkswagen Binek Araç,  halen 1,5 milyondan fazla beğenen sayısıyla Türkiye’nin Facebook’ta en fazla takip edilen otomobil markası olma özelliğine sahip.

Hem web sitesi hem de Facebook üzerinden izlenebilen İnternet TV kanalı ‘Volkswagen Web TV’ uygulaması ayda 200 bini aşan izlenme oranı elde eden Volkswagen Binek Araç’ın en çok takipçi sayısına ulaştığı bir diğer mecra ise, Google+. Haziran ayında bu uygulamayı devreye alan Volkswagen Binek Araç, 4 ayda Türkiye’nin en çok takipçisi olan otomotiv sayfasına sahip oldu.

Müşteri memnuniyeti

Volkswagen AG tarafından her yıl düzenlenen ve tüm dünyadan 151 ülkenin katıldığı ‘Yılın Distribütörü Ödülleri’nde, en yüksek puanı alarak dünya birincisi olan Volkswagen Binek Araç, müşteri memnuniyetine verdiği önemi de vurgulamış oldu. Müşteri memnuniyetini arttırmaya yönelik çalışmalardan bir yenisi de yetkili satıcı yatırımlarının ‘Yeni Volkswagen Konsepti’ çerçevesinde yenilenmesi.

Yenileme çalışmalarına geçtiğimiz aylarda başlayan Volkswagen Binek Araç, 2015 yılı sonuna kadar tüm yetkili satıcılarında bu yenilemeyi tamamlamış olmayı hedefliyor.

Şimdi daha sportif olan Beetle’da satışa sunuldu

Volkswagen Binek Araç, yılın son günlerine iki yeni modeliyle birlikte giriyor. Türkiye yollarına ilk çıkan model, otomobil tarihinin efsane modelleri arasında yer alan Beetle modelinin tamamen yenilenmiş hali ‘The Beetle’ oldu. Türkiye’de, DSG şanzımana sahip 1,4 TSI 160 PS, hem DSG hem de manuel şanzımanla sunulan 1,2 TSI 105 PS yer alacak ‘The Beetle’, 22 bin 900 Euro’dan başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor. Tasarımı, fiyatı, standart donanımlarıyla son derece iddialı olan The Beetle, Beetle ve Design olmak üzere iki farklı donanım seviyesinde sunuluyor.

Volkswagen Binek Araç ayrıca Tiguan modelinin 1,4 TSI 150PS’lik DSG şanzımanlı versiyonunu da satışa sundu. Trend & Fun ve Sport & Style donanım seviyelerinde alınabilecek Tiguan 1,4 TSI 150PS DSG,  69 bin 179 TL’den başlayan fiyatlarla sunuluyor.

Yeni Golf

1974 yılında pazara sunulmasıyla birlikte yeni bir sınıfın oluşmasını sağlayan ve bugüne kadar 30 milyon adede yakın bir satış rakamına ulaşan Golf modelinin yedinci nesli, İstanbul Autoshow’da Türk tüketicilerle ilk kez buluştu. Fuarda sergilendiği ilk günden bugüne kadar geçen iki haftalık süre içinde 1.900 adet talep toplanan Golf VII, Türkiye’de üçü benzinli;  biri dizel olmak üzere dört farklı motor seçeneğiyle ve 42 bin 900’den başlayan fiyatlarla alınabiliyor.

Bugüne kadar geliştirilen en iyi Golf olma özelliği taşıyan yedinci nesil Golf, malzeme, işçilik kalitesi, konfor ve teknolojisiyle sınıfının üzerinde konumlanıyor.

Volkswagen’in sunduğu tüm yeni sürüş destek sistemlerinin; ESP,  XDS (elektronik, dinamik diferansiyel kilidi), DSR (Dinamik Direksiyon önerisi), İkincil Çarpışma  freni ve yorgunluk tespit sisteminin standart olarak sunulduğu Yeni Golf, BlueMotion Technology özelliği sayesinde ‘Start/Stop’ ve ‘Fren Enerjisi Geri Kazanımı’ gibi teknolojilerin sağladığı düşük yakıt tüketimi ve karbon salınımı ile çevre dostu yolculukları mümkün kılınıyor.

Yeni Golf ailesinin benzinli versiyonları 1,2 TSI 105 PS, 1,4 TSI 122 PS ve 1,4 TSI 140 PS, BlueMotion Technology ile sunuluyor. Ayrıca, yine 1,4 TSI 140 PS versiyonunda ACT adı verilen aktif silindir yönetimi sistemi mevcut. Aktif silindir yönetimi “ACT” teknolojisi, 140 PS’lik motorun 100 km’de sağladığı 4,8 litrelik yakıt tüketimi değeriyle, bir önceki nesilden yüzde 16 oranında daha tasarruflu. Yeni Golf’ün BlueMotion Technology ile donatılan dizel versiyonu ise 1,6 litrelik TDI motora sahip ve 105 PS güç üretiyor.

Midline Plus, Comfortline ve Highline olmak üzere üç farklı donanım seviyesiyle satın alınabilecek Yeni Golf, daha güvenli, daha konforlu ve boyutları itibariyle bir önceki nesle göre daha geniş olmasına karşın, 100 kg’a kadar daha hafif.

Volkswagen’in modüler platform yönetimi MQB üzerinde yeniden tasarlanan 7. nesil Golf, yeni multimedya sistemleri, gelişmiş sürüş destek sistemleri, yeni iç ve dış tasarımıyla çıtayı yükseltiyor. Bir önceki versiyona göre  13 mm daha geniş olan Golf VII’nin bagaj hacmi de önceki nesle oranla 30 litre artırılmış. Ayrıca Yeni Golf’te ikincil çarpışma freni (Multi Collision Brake) ve yorgunluk tespit sistemi (Fatigue Detection) gibi gelişmiş güvenlik sistemleri standart olarak sunuluyor.

Tamamen farklı bir Golf

Yeni Golf, tasarımı, sahip olduğu sürüş destek sistemleri ve kendi sınıfında fark yaratan donanım özellikleriyle, önceki nesillerinden tamamen ayrılıyor.

Bir önceki nesliyle bile oldukça geniş bir kullanım alanı sunan Golf, yedinci nesliyle bunu bir adım daha ileriye taşıyor; Aracın uzunluğu 56 mm artarken, dingil mesafesinin 59 mm artmasıyla ön ve arka koltuklardaki diz mesafesi de olumlu yönde etkileniyor. Bu değişim aynı zamanda, aracın ön ve arka çıkıntılarının kısalmasına ve 28 mm alçalan tavanıyla birleşerek çok daha sportif bir görünüme kavuşmasına yardımcı oluyor.

Yeni Golf, bir önceki neslinde sadece BlueMotion modelinde sunulan ve Start&Stop ve fren enerjisi geri kazanımı sistemlerini barından BlueMotion Technology’yi artık tüm motor seçeneklerinde standart olarak sunuyor.

Yeni Golf’de yer alan yeniliklerin en önemlilerinden biri, aynı zamanda diğer pekçok gelişimin de temelini oluşturan MQB yani enlemesine yerleşimli motorlar için modüler platform kiti. Segmentler arası da kullanılabilen MQB, bu sayede üst sınıflarda yer alan teknolojilerin Golf VII’de de kullanılmasına olanak sağlıyor. Ayrıca, üretim hattında ve aracın yaşamı boyunca karşılaşabileceği onarımlarda standardizasyon da sağlayan MQB, aracın ağırlık merkezini daha ortaya taşıyarak dengeyi de olumlu etkiliyor.

Golf VI’da sadece DSG şanzımanlı modellerde standart olarak sunulan ESP’nin yanısıra, elektromekanik park freni ve AutoHold, yorgunluk tespit sistemi (Fatique Detection), ikincil çarpışma freni (Multi Collusion Brake), elektronik dinamik diferansiyel kilidi XDS ve dinamik direksiyon önerisi (DSR) gibi özellikler, Yeni Golf’te standart olarak sunuluyor.

MQB’nin kazandırdığı üst sınıf pasif güvenlik önlemleri arasında yer alan çarpışma hazırlığı (PreCrash) ve yine MQB’nin Yeni Golf’e taşıdığı adaptif hız sabitleyici (ACC), Front Assist, şehir içi acil durum fren sistemi (City Emergency Brake), şerit takip asistanı (Lane Assist) gibi gelişmiş sürüş destek sistemleri de opsiyonel olarak alınabiliyor.

Yazı: Önder Canözer & VW Medya

Fotoğraflar: Önder Canözer / Antalya

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı