Buradasınız
Home > Güncel > Türkiye’den Dünyaya: Ford Transit & Tourneo Custom

Türkiye’den Dünyaya: Ford Transit & Tourneo Custom

Transit ailesinin yeni üyeleri Transit Custom ve Tourneo Custom; efsanevi Transit’in dayanıklılık ve sağlamlık mirasını koruyor ve aynı başarıyı ileriye götürmeyi hedefliyor. Ailenin yeni üyeleri Transit Custom ve Tourneo Custom modelleri, fonksiyonel yapıları ile kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde Ford Otosan mühendisleri tarafından geliştirildi. Transit artık lüks, teknoloji ve ileri güvenlik sistemleri ile ön plana çıkıyor. Ford tutkunları, minibüs tipi Tourneo Custom’a 59 bin 295 TL’den başlayan fiyatlarla, Transit Custom Van’a ise 43 bin 750 TL’den başlayan fiyatlarla sahip olabilecekler.

Ford Transit Custom ve Tourneo Custom modelleri için Antalya’da düzenlenen Türkiye lansmanında Tourneo Custom modelini Belek ile Side arasındaki güzergahta Carmedya adına kullanma ve aracın sürüş dinamikleri ile teknolojik özelliklerini yakından inceleme fırsatım oldu.

Araç için ilk diyebileceğim özellikle turizm sektörüne büyük katkı sağlayacağı… Son derece konforlu ve her koltuk için oldukça geniş bir diz ve baş mesafesi sunan aracı kullanırken, yol üzerinde bizi gören özellikle taksi şoförlerinin durdurarak araç hakkında bilgi istemesi de modelin geleceğinin parlak olacağının önemli bir sinyali diyebilirim.

Oldukça iyi bir görüş açısı sunan araçta, direksiyonun turu ve büyük boyutlara rağmen aracın çevikliği beni son derece etkiledi. Her devirde yeterli güç sunan ve çekişi kaybetmeyen motor ile şanzımanın uyumu ise binek otomobillerle kıyaslanabilecek kadar konforlu. Ergonomik açıdan önemli bir sıkıntı bulunmayan araçta tek eleştirebileceğim nokta ise sol ayak dayama yerinin olmaması ve debriyaj pedalının yanında su şisesi gibi materyallerin saklanabileceği bölmenin duvarı arasında çok küçük bir yer kalıyor olması. Bu da zaman zaman ayağınızın bu bölmeye çarpmasına yol açıyor.

Dinamik Tork Kontrolü de bulunan araç, bir ticariden çok binek otomobil pazarındaki rakipleriyle kıyaslanabilecek derecede başarılı sürüş dinamiklerine sahip.

Şimdi dilerseniz biraz da lansmandan ve aracaın özelliklerinden bahsedelim. Lansman için düzenlenen basın toplantısında konuşan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün önemli açıklamalarda bulundu;

Ford Tourneo Custom

Yenigün: “Ford Otosan Kocaeli fabrikası Ford’un yeni segmente girmesinde öncü rol oynuyor”

Transit Custom ve Tourneo Custom’ın tanıtımının yapıldığı basın test sürüşünde bir konuşma yapan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Ford markasına yeni bir segmentin kapılarını aralayan ve bu sayede markamızın Türkiye’deki liderliğini pekiştirecek olan Tourneo Custom ve “2013 Yılın ticari Aracı” seçilen Transit Custom modellerimiz bizi gururlandırıyor,” dedi. Ford’un aralıksız son 10 yıldır 60’a yakın markanın kıyasıya yarıştığı pazarda en çok satan otomotiv markası olduğunu da hatırlatan Yenigün, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yılın ilk aylarında büyük değişimler yaşadığımız iç pazarda doğru tedbirleri alarak 2012’nin ilk 9 ayının sonunda da toplam pazar birinciliğimizi sürdürmeyi başardık. 2012 yılının ilk 9 ayında 554 bin 837 adet satış gerçekleşirken Ford Otosan olarak binekte 33 bin 988, hafif ticaride 18 bin 450 ve orta ticaride de 19 bin 929 adetlik satış gerçekleştirdik. 2012’nin ilk 9 ayı itibariyle binek, hafif ve orta ticari segmentlerinde toplam 72 bin 367’lik satış adedine ulaşarak istikrarlı büyümemizi sürdürdük. İlk 9 ay sonuçlarına göre pazar payımız yüzde 13,8. Yılı bu şekilde tamamlayarak 2012’yi 11’nci kez lider olmayı hedefliyoruz.”

Ford Tourneo Custom

Yenigün: “Ford’un global iş planı çerçevesinde Türkiye olarak bizim de büyük bir görevimiz var”

Ford Otosan’ın, Ford markasının ticari araç üretiminde önemli bir üs olduğunu da belirten Yenigün, “Ford Otosan olarak geçtiğimiz dönemde 1 milyar dolarlık yatırımımızın müjdesini sizlerle paylaştık. Transit projesine ayırdığımız 630 milyon doların yaklaşık yarısıyla hayata geçirdiğimiz Transit Custom ve Tourneo Custom projeleri için yan sanayide de 150 milyon dolar yatırım yaptık,” dedi.

Yenigün, “Ford için güvenilir ürünler yaratmak çok önemli. En büyük hedefimiz, müşterilerimize hayatı kolaylaştıran akıllı teknolojiler sunmak. Müşterilerimizin hak ettiği yüksek kalitede ve doğayla dost ürünler geliştiriyoruz. Ürettiğimiz teknolojiyle fark yaratan, rekabetçi ve verimli bir şirket olduğumuzun altını bir kez daha çiziyoruz” diye konuştu.

Ford Tourneo Custom

Özüner: “Transit Custom ve Tourneo Custom, Ford’un Türkiye’deki gücüne güç katacak”

Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner de toplantıda yaptığı konuşmada, “Ford marka ürünlerin inovatif, sınıf lideri teknoloji ve çekici tasarıma sahip olmalarının yanı sıra Ford Otosan olarak Türkiye özelinde müşteri memnuniyetinde de öncüyüz” dedi ve konuşmasına şöyle devam etti: “Ford ve Ford Otosan olarak teknolojiyi demokratikleştirmeye devam ediyoruz. Transit Custom ve Tourneo Custom modellerimiz Ford SYNC, Şerit Takip Sistemi, Dinamik Tork Kontrolü, Otomatik Start/Stop, ESP, Yokuş Kalkış Sistemi, Aktif Devrilme Kontrolü, Yüke Duyarlı Kontrol, Aktif Savrulma Kontrolü, Akıllı Şarj Sistemi, Gelişmiş Akü Yönetimi Sistemi, geri görüş kamerası gibi segmentlerinde öncü ve rakipsiz donanımlarla satın alınabiliyorlar,” dedi.

Düşük kullanım maliyeti ve dayanıklılık

Transit Custom ve Tourneo Custom sahip olduğu 2.2 litre geliştirilmiş Duratorq TDCi dizel motoru ile  sınıfının en düşük yakıt tüketimini sunuyor. 100PS, 125PS ve 155PS’lik güç versiyonlarıyla sunulan bu yüksek torklu ve iyi tepki veren motor, Euro 5 normunu karşılayan araçlarda standart olarak Otomatik Start/Stop sistemi ile birlikte sunuluyor ve ortalama 6,6 litre/100 km yakıt tüketiminin yanı sıra 174 gr/km’lik CO2 salımı verileri sunuyor.

Ticari araçlarda teknoloji yeniden tanımlanıyor

Transit Custom ve Tourneo Custom, zengin donanım ve motor seçenekleri ile Türk otomobilseverlerin tüm beklenti ve ihtiyacını karşılıyor. Van Trend, Kombi Trend ve Kombi Deluxe versiyonlarına sahip Transit Custom’ın Trend versiyonunda ESP ve Dinamik Tork Kontrolü, elektrikli yan aynalar, yol bilgisayarı, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon gibi donanımlar standart olarak yer alıyor. Trend, Titanium ve Titanium Plus donanım seçeneklerine sahip Tourneo Custom’ın giriş seviyesindeki Trend versiyonunda ise Ford SYNC, perde ve yan havayastıkları, ön ve arka park sensörü, önden ve arkadan üflemeli klima, entegre yan perdeler ve karartılmış arka camlar, yatabilen arka koltuklar, ısıtmalı ve bel destekli sürücü koltuğu, 16 inçlik alüminyum jantlar ve halı taban kaplaması gibi özellikler standart olarak bulunuyor.

Ford Tourneo Custom

Transit Custom ve Tourneo Custom modelleri şıklık ve fonksiyonellikte çıtayı yükseltiyor

Çarpıcı yeni görünümü, şık iç tasarımı ve sürüş dinamikleri, akıllı teknolojileri ve sınıf lideri yakıt ekonomisiyle Ford Tourneo Custom, yolcu taşıma araçları sınıfında şıklık ve fonksiyonelliği yeni bir düzeye çıkarırken Transit Custom da Kombi ve Kombi Van modelleriyle hem yük hem de personel taşıyan kullanıcılara hitap ediyor.

Sekiz ya da dokuz koltuklu düzenlemelerle sunulan Tourneo Custom, 4.97 metrelik kısa şasi ve 5.34 metrelik uzun dingil mesafeli iki versiyona sahip ve her ikisi de hem yolcular hem de bagajlar için geniş alan sağlıyor.

Transit Custom ise kullanıcılara kendilerine en uygun yük alanını seçebilme imkanı sağlıyor. Transit mirasına tamamen sadık kalan Transit Custom, sınıf lideri yük taşıma yeteneğiyle birlikte yenilikçi yük alanı özellikleri de sunuyor.

Sürücü dostu özellikler

Transit Custom ve Tourneo Custom modellerinin yepyeni iç bölümü, gelişmiş teknolojiler ve üstün sürüş dinamikleriyle sınıflarına sürücü odaklı yeni bir kullanım anlayışı getiriyor. Modern ve şık görünümlü kokpitte şişeler, telefonlar ve belgeler için akıllı eşya yeri çözümlerinin yanı sıra şık bir gösterge paneli de bulunuyor. Uygun sürüş pozisyonunun bulunabilmesi için kolay ayarlanabilir koltuklara ilave olarak direksiyon kolonu derinlik ve yükseklik ayarları da yeni araçlarda mevcut.

Ford Tourneo Custom

Akıllı araç teknolojileri

Transit Custom ve Tourneo Custom, Ford’un en yeni binek otomobillerinde de yer alan çeşitli akıllı araç teknolojilerle sunuluyor:

ECOnetic Teknolojiler: Ford’un gelişmiş, düşük CO2 özellikleri arasında Euro5 motor ile Start/Stop ve Akıllı Şarj Sistemleri de bulunuyor.

Sesle kumanda edilen SYNC, araç içi bağlantı sistemi: Basit sesli komutlarla çalan müziği yönetme, telefonla arama yapma, gelen aramaları yanıtlamanın yanı sıra sürücünün cep telefonunu gelen yazılı mesajları sesli olarak okuyan SYNC sistemi, herhangi bir çarpışma durumunda sürücünün Bluetooth bağlantılı cep telefonunu üzerinden 112 acil yardım servisini lokal dilde, otomatik olarak arıyor.

Acil Durum Desteği: SYNC sayesinde sunulan bu özellik, araç içindekilerin kaza halinde Acil Yardım Hizmeti ile bağlantıya geçmesine olanak tanıyarak, kaza yerinin GSP koordinatlarını yetkililere bildiriyor.

Gelişmiş güvenlik sistemleri: Standart olarak ESP ve Dinamik Tork Kontrolüne ek olarak sürücü, yolcu, yan ve perde hava yastıklarını içeriyor.

Geri görüş kamerası: İç aynaya entegre edildi.

Şeritten Ayrılma Uyarısı ve Sürücü İkazı: Yeni nesil sürüş destek sistemi, sürücünün istemeden şeritten ayrılması ya da direksiyon başında yorulması durumunda sürücüyü uyararak olası kazaların önlenmesine yardımcı oluyor.

Yazı: Önder Canözer & Ford Medya / Antalya-Belek

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı