Buradasınız
Home > Güncel > Lansman / İlk Sürüş: Honda Civic Sedan

Lansman / İlk Sürüş: Honda Civic Sedan

Fallback Image

Honda, Türkiye’de uzun zamandır merakla beklenen otomobili yeni Civic Sedan’ı 42 bin 735 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuyor. Tümüyle yenilenen yeni Civic, Honda’nın dünya çapında en saygın ve en popüler ürünlerinden birinin dokuzuncu neslini temsil ediyor.

Yakıt tasarrufu, sportiflik, şık tasarım ve dayanıklılık özelliklerini aynı anda bünyesinde barındıran Civic Sedan, sunduğu sürüş keyfi ile farklılaşıyor. Dünya genelinde sevilen ve güvenilen bir otomobil olarak konumlanan Yeni Civic Sedan’da Dream, Premium ve Elegance olmak üzere üç farklı donanım seçeneği bulunuyor.

Honda Civic Sedan

Hedef C Sedan Segmentinde Yüzde 13’lük Pazar Payı

Yeni Civic Sedan’ın tanıtıldığı toplantıda konuşan Honda Türkiye Genel Müdürü Hideto Yamasaki, yeni modelle ilgili olarak çok umutlu olduklarını söyledi. Civic Sedan’ın Honda’nın Türkiye pazarında en çok talep gören otomobili olduğuna dikkat çeken Yamasaki, “Türkiye’deki Honda meraklılarının yeni otomobilimize büyük bir ilgi göstermesini bekliyoruz. Güvenlikten konfora, performanstan görünümüne kadar baştan aşağı yenilenen Civic, Honda Türkiye Fabrikası’nın da lokomotifi olacak. Yeni Civic Sedan’ı Türkiye pazarının yanı sıra Avrupa’nın diğer ülkelerine de göndereceğiz” dedi.

Honda Civic’in kendini kanıtlamış yüksek teknoloji i-VTEC motoru ile C Segment Sedan modellerinin en çok satan benzinli otomobili olduğuna dikkat çeken Hideto Yamasaki, 2012 yılı binek otomobil pazarı beklentisinin 450 bin adet olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini ve 15 bin adetlik Civic Sedan satışı ile C segmentinde yüzde 13’lük bir pazar payına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Honda Civic Sedan

Yeni Honda Civic’in tasarım sürecini anlatan Honda Civic Proje Lideri Mitsuru Horikoshi ise her yeni nesil Civic’in, belirli bir gelişme konseptini de beraberinde getirdiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “2012 Civic, günümüz ihtiyaçlarından daha fazlasını karşılıyor.  Çünkü ‘ileriye dönük ve dikkat çekici kompakt tasarım’ temel konseptine sahip. Ayrıca daha yüksek yakıt tasarrufu, kişiselleştirme ve konfor açısından, etkileşimli teknolojilerin daha yoğun şekilde kullanılması ve performans, sürüş konforu ile iç mekan özelliklerinin iyileştirilmesi bu yeni nesildeki başlıca gelişmeler arasında yer alıyor.”

Motor Özellikleri

1,6 litre i-VTEC motor,  yeni Civic Sedan’da 5 vitesli düz ve 5 vitesli otomatik şanzıman seçenekleriyle birlikte sunuluyor. Aracın yeni motorunda hem sürtünmeyi hem de emisyonları azaltan ve yakıt tasarrufunu artıran kapsamlı değişiklikler bulunuyor. Üstten tek egzantrikli (SOHC) 1,6 litre sıralı 4 silindir tasarımlı, 16 supaplı i-VTEC motor aynı zamanda değişken emme manifolduna sahip. Civic Sedan’ın motoru 6500 devirde 125 beygir gücü üretiyor ve 4300 devirde 152 Nm. tork sağlıyor.

Honda Civic Sedan

Dikkat Çekenler

Civic Sedan, yepyeni tasarımı, gelişmiş donanımı ve ileri teknolojisiyle dikkat çekiyor.  Ayrıca;

Ön darbe enerjisi yönetimi,

Araç-araç çarpışma uyumluluğu için Honda’ya özgü Advanced Compatibility Engineering (ACE) gövde yapısını içeren ileri güvenlik sistemi,

Perde hava yastıkları,

Sürücü ve ön yolcu yan hava yastıkları,

Vehicle Stability Assist (VSA) ve kilitlenmeyi önleyici fren sistemi dahil olmak üzere çok sayıda standart güvenlik donanımı,

Belirgin ve akıcı hatlara sahip, aerodinamik ve etkileyici “bütünleşik” dış tasarım da yeni Civic Sedan’ı rakiplerinden farklılaştırıyor.

Sınıfındaki diğer araçlara göre çok daha geniş ve yüksek konforlu iç mekânı, Akıllı Bilgi Ekranı (i-MID), USB bağlantısı içeren yeni teknolojik özellikleri, yeniden tasarlanmış, daha yüksek yakıt tasarruflu 1,6 litre motor da aracın öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor.

Tüm bunlara ek olarak sınıfında ilk ve tek Harekete Duyarlı Elektrikli Direksiyon sistemi ile Civic Sedan, daha güvenli sürüş deneyimi sunarken, bu gelişmiş fonksiyonu ile kritik anlarda da araç kontrolünü destekliyor.

Honda Civic Sedan

İç Mekan

Yeni Civic Sedan’ın iç mekan özellikleri de gövde tasarımı kadar iddialı. “Akıllı arayüz” yaklaşımı uygulanarak tasarlanan yeni araçta, kumandalar daha belirgin, kullanımları daha kolay, yerleşim düzenleri ise daha basit… İç mekan hacmi yolcular açısından biraz daha artırılan yeni Civic Sedan’da omuz ile bel hareket alanları da ayrıca çok daha geniş.

Honda Civic, Grade Logic Sistemi ve sorunsuz otomatik şanzımanı ile yıllardır Türkiye’de, segmentinde en çok satan otomatik vitesli otomobil.

Yine Civic Sedan modelini, segmentteki rakipleri ile ikinci el değerleri karşılaştırıldığında marka algısı, sorunsuzluk, 6 yıl 150.000 km garanti ve yüksek kalitede yerli üretim faktörleri ile bir adım öne çıkıyor.

Yeni Honda Civic Dream modeli  42 bin 735 TL’den, en çok talep gören Elegance otomatik modeli ise 49,385 TL’lik özel lansman tanıtım fiyatı ile Honda bayilerinde yerini alıyor.

Honda Civic Sedan

Sürüş İzlenimi

Önceki sayfalarda paylaştığımız basın bülteni ve detaylı bilgilerin ardından biraz da ilk sürüş izlenimimizden bahsetmek istiyorum.

Antalya Belek’ten Side’nin merkezine uzanan yaklaşık 45 kilometrelik yol boyunca kullanma imkanı bulduğum Yeni Civic Sedan için öncelikle ferah bir iç mekanı olduğunu söylemek gerek. Baş ve diz mesafesinde iyi bir alan sunan otomobilin dış tasarımında özellikle yenilenen ön ızgara, far bloğu ve sis farlarıyla oluşan ağırbaşlı görünümüne bayıldım. Burada tek yadırgadığım nokta kaputun önceki versiyonlara oranla öne doğru daha fazla eğimli olmasıydı. Yeni görünüme alışmak gerektiğini söyleyebilirim.

İç mekanda malzeme kalitesi ve işçilik sınıf standartlarını fazlasıyla karşılıyor. Ön panelin modern görünümü ve mavi renkli aydınlatmasıyla dijital göstergeler görsel bir şölen sunarken, paneli takip etmek keyif veriyor.

Motorun devrine göre hız göstergesinin iki yanındaki renkli skala mavi ve yeşil arasında renk değiştirerek, yakıt ekonomisi konusunda sizi uyarıyor.

Hıza duyarlı elektro-hidrolik direksiyonun yüksek ve düşük hızlarda değişen tepkileri için uzun zamandır bir otomobilde gördüğüm en başarılı direksiyon sistemi diyebilirim.

Sadece direksiyon arkasındaki vites büyütüp, küçültmeye yarayan kulakçıklar ile daha arkadaki far ve silecek ayar kollarının aynı hizada ve yakın tasarlanması bazen istemeden kulakçık yerine elinizin kollara gitmesine neden oluyor. Bunun dışında ise ergonomik açıdan bir sorun yaşanmıyor.

MacPherson tipi ön süspansiyon, çok noktadan bağlantılı arka süspansiyon ve ön-arka viraj denge çubukları kullanılan süspansiyon sistemi önceki jenerasyona göre geliştirilmiş. Araç, yoğun yağmur ve derin su birikintileriyle kaplı kaygan yolda bile mükemmel bir yol tutuş sergileyerek, bize tedirginlik yaşatmadı.  Araç o kadar iyi yol tutuyordu ki ESP sisteminin araca müdahale ettiği tek bir an bile olmadı.

Areodinamik açıdan da geliştirilen tasarım sayesinde rüzgarın etkisi fazla hissedilmiyor ve ses yalıtımı çok başarılı.

Honda Civic Sedan

Otomobilin daha önce detaylarını paylaştığımız 1.6 litrelik i-VTEC motorun gücünü alt devirlerden itibaren hissedebiliyorsunuz. Otomatik vitesi normal sürüş konumu olan D’ye getirdiğinizde vites geçişleri sarsıntısız bir şekilde geçtiği için konforlu bir sürüş elde edebiliyorsunuz. Eğer gerçek anlamda bir performans yaşamak isterseniz vitesi S olarak tanımlanan Sport konumua getirmeniz yeterli. Bu konum motoru yüksek devirde kullanmanıza olanak sağlarken, vites aralıkları uzuyor ve kısa sürede daha yüksek hıza ulaşabiliyorsunuz. Burada en önemli nokta çoğu araçta vites bu konumdayken bir üst kademeye geçiş 5000 – 5500 d/d’de gerçekleşir. Ancak Honda Civic’de 6000 d/d’ye kadardevir çeviren ve motorun devrini maksimum düzeyde tutarak, daha yüksek bir performans sunan akıllı şanzıman sistemiyle karşılaşmak gerçekten keyif vericiydi.

Aracın orta konsolundaki 5 inç boyutunda akıllı bilgi ekranı Civic Sedan’ın yeni jenerasyonuyla birlikte eklenen donanımlar arasında. Yine yeni donanımlar arasında ön panelin solunda bulunan ve yakıt ekonomisi için sizi bilgilendiren ECON sisteminin tuşu var.

Son olarak Civic Sedan, daraltılan A sütunları ve geniş ön cam sayesinde mükemmel bir görüş alanı sunuyor.

Detaylı görsel ve haber için Carmedya Ocak 2012 Sayısını İndirin

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı