Buradasınız
Home > Güncel > Hyundai i30 Çıtayı Yükseltiyor

Hyundai i30 Çıtayı Yükseltiyor

CARMEDYA.COMHyundai’nin C segmentindeki başarılı temsilcisi i30, yeni nesliyle marka adına yeni bir dönem başlatıyor. Yeni i30, markanın yeni tasarım anlayışını simgelerken, yeni nesil düşük hacimli benzinli turbo motorlarıyla da dikkat çekiyor. Avrupalı müşterilerin beklentilerine göre Avrupa’da üretilen Hyundai i30 modelini dünyada ilk kez Türkiye’de kullanmanın keyfini çıkardığımı hemen belirteyim.

İzmir ve çevresinde hem şehir içi, hem de otoban şartlarında kullanma imkanı bulduğum Yeni i30, özellikle ilk bakışta dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

İlk kez 2007 yılında tanıtılan araç bugün üçüncü nesiliyle karşımıza çıkıyor. İlk nesilde daha sade hatlar dikkati çekerken, ikinci nesil agresif yüzüyle oldukça beğenilmişti. Yeni nesil i30 ise, günün trendlerine uygun, son derece modern bir yüz ve gövde tasaımıyla bence serinin en başarılı modeli olmuş.

Daha elit ve ağırbaşlı bir görünüme kavuşan Yeni i30, kısa yapıya sahip ön ve arka tampon çıkıntıları, uzun motor kapağı, ve bu şık tasarımı destekleyen konik bir çatı silueti ile son derece sportif bir görünüm sergiliyor.

Sürtünme katsayısı sadece 0.30 olan Yeni i30, aerodinamik performans için ön tamponun her iki tarafındaki hava perdelerinden destek alıyor. Bu yeni eklentiler sayesinde hava akışını artarken aynı zamanda tekerlek yuvasında oluşan türbülans da azaltılıyor.

Önceki modele göre daha şık bir izlenim sunan Yeni i30, ferahlık hissi veren yatay düzeniyle de oldukça temiz bir iç mekana sahip. Gösterge tablosundaki gelişim yepyeni bir otomobil hissini destekleyen noktalardan biri.

Telefonların işlevselliğini geliştirmek için kablosuz şarj imkanı da sunan Yeni i30, Apple CarPlay, Android Auto bağlantı özellikleri ile bir takım teknoloji yenilikleri sunuyor. Bu mobil çözümlerin yanı sıra güvenlik açısından da gelişim gösteren otomobil, Otomatik Acil Fren Sistemi, Akıllı Hız Sabitleyici, Aktif Şerit Takip Sistemi gibi en son aktif güvenlik özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Yeni Nesil i30’da sürüş keyfini artırmak için Sürücü Dikkat Uyarı Sistemi ve Kör Nokta Algılama Sistemi de kullanılıyor.

Yeni nesil i30’un 395 litrelik geniş bagaj kapasitesi, koltuklar düz olarak yatırıldığında maksimum 1301 litreye ulaşıyor.

Benzinli ve dizel turbo beslemeli yeni motorlar Yeni i30’da verimliliği ve düşük yakıt tüketimini geliştirmek için düşük hacimli turboşarjlı motorlara yer veriyor. İki adet yeni nesil benzinli motor (1.4 MPi- 1.4 T-GDI) ve bir adet de 1.6 litre turbo dizel üniteyle sunulan otomobil, tüketimi yüzde 20’ye kadar düşürebilen ve aynı zamanda yüzde 10 performans avantajı sunabilen 7 ileri çift kavramalı (DCT) otomatik veya 6 ileri manuel şanzımanla satın alınabiliyor. Yeni 1.4 litrelik benzinli T-GDI ünite ise 6000 devirde 140 beygir güç üretiyor ve tork değeri ise 1500 devirden itibaren 242 Nm. Bu ünite 6 ileri manuel veya 7 ileri DCT ile sunuluyor.

Hyundai, daha önceki jenerasyonda kullanılan 1.6 litre 136 beygirlik turbo dizel motora da yer veriyor. Bu motor seçeneğinde de 6 ileri manuel veya 7 ileri DCT şanzıman görev alıyor. Sürüş dinamikleri açısından son derece etkili olan Yeni i30, direksyondan da kumanda edilebilen DCT şanzımanla beraber bir tuş aracılığıyla değiştirilen Normal ve Sport olmak üzere iki farklı sürüş moduna sahip.

Yazı: Önder Canözer / Fotoğraflar: Hyundai

Mekan: İzmir

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı