Buradasınız
Home > Güncel > Ticaride Otomobil Konforu: Fiat Doblo Premio 1.6 Multijet

Ticaride Otomobil Konforu: Fiat Doblo Premio 1.6 Multijet

Fiat Doblo Premio 1.6 Multijet

Fiat’ın hafif ticari sınıfındaki gururu Doblo, yeni jenerasyonuyla iddiasını arttırıyor. Önemli satış rakamlarına imza atan Doblo’nun 1.6 litrelik Multijet motora sahip Premio versiyonunu test etme imkanı bulduk.

TASARIM

Yeni Doblo’nun ön tasarımı eskisine göre çok daha sıradışı. Dışarıdan bakıldığında dikkatimizi ilk olarak aracın güçlü karakterini de ortaya koyan kocaman farlar çekiyor. Yüksek tavan, büyük kapılar, geniş camlar Yeni Doblo’nun büyük görünmesini sağlayan unsurların başında geliyor. Sürgülü yan kapılar çok kullanışlı. Bagaj kapağı tam açıldığında yere paralel konumda aracın tavanıyla aynı hizaya geliyor ve bu özellik sayesinde de araca eşya yüklemek çok kolaylaşıyor. Ancak bagaj kapağı çok ağır olduğu için açılıp kapanması güç gerektiriyor. Bagaj kapağındaki camla yekpare siyah kısım görüntü kalitesini arttırmış. Bu ufak detay tasarımın şıklığını perçinliyor. Yeni Doblo bu tasarımıyla ticari bir araçtan çok günlük kullanıma uygun daha otomobilvari bir araç olmuş diyebilirim.

İÇ MEKAN

Doblo’nun içi de dışı gibi büyümüş. Geniş ön cam ferahlık veren bir görüş sağlıyor. Koltuklarla kapı arasındaki mesafe de uzatılmış. Açık renk koltuk ve konsol döşemeleri aracın büyük iç mekanını olduğundan daha ferah gösteriyor. Yüksek tavan da ferahlığa olumlu yönde etki ediyor.

Orta konsolda otomatik klima kontrolü, yol bilgisayarı kontrol düğmeleri ve radyo-teyp bulunuyor. 3 kollu spor direksiyon üzerinden radyo-teyp ve Blue&Me sistemi kontrol edilebiliyor. Koltuklar rahat ve konforlu ancak ayarlamaları zor yapılıyor. Arka koltuk diz mesafesi de çok geniş tutulmuş. Arka koltuklar da en az ön koltuklar kadar rahat. Aracın 790 litrelik bagaj hacmi koltuklar yatırıldığında 3 bin 200 litreye ulaşıyor.

PERFORMANS

Testimize konuk olan Doblo’nun 1.6 litrelik Multijet motoru 4000 d/dk’da 105 HP güç ve 1500 d/dk’dan itibaren 290 Nm tork üretebiliyor. Aracın 6 vitesli düz şanzımanı iyi çalışıyor. Vites aralıkları ve geçişleri iyi. Motor, performans açısından sınıfı için yeterli düzeyde.

KONFOR ve YOL TUTUŞ

Aracın yüksek olması nedeniyle bol virajlı yollarda içeride bir sağa bir sola savruluyorsunuz ancak ESP sizi yolda tutuyor ve güvenli sürüş sağlıyor. Arka süspansiyon sistemi tamamen yenilenen araçta bağımsız amortisörler kullanılarak, hem araç içi konfor arttırılmış hem de aracın yol tutuşu artmış. Sürüş kalitesi açısından genelde bir sıkıntı yok ama frenler çok fazla güven vermiyor. Böyle bir araçta daha kuvvetli bir fren sistemi gerektiği düşüncesindeyim.

Direksiyon hissiyatı yüksek ve tur mesafesi yeterli düzeyde. Geniş ön cam rahat bir görüş sağlayıp sürüş konforunu artırıyor. Araçta kör nokta yok. Büyük tasarlanan aynalar yeterli görüş açısı sunuyor. Park sensörü sayesinde de büyük boyutlarıyla öne çıkan Doblo’yu rahatça park edebiliyorsunuz.Sonuç olarak reklamlardaki slogan çok doğru yakalanmış. Yeni Doblo geniş aileler için tasarlanmış bir keyif otomobiline dönüşmüş. Yeni Doblo, pikniğe, denize gitmek için son derece ideal bir araç.

Yazı ve fotoğraflar: Berk Ertükel

[table id=9 /]

    Benzer yazılar

    One thought on “Ticaride Otomobil Konforu: Fiat Doblo Premio 1.6 Multijet

    Comments are closed.

    Yukarı