Buradasınız
Home > Güncel > Makyajlanan Opel Insignia’nın Türkiye fiyatı belli oldu

Makyajlanan Opel Insignia’nın Türkiye fiyatı belli oldu

CARMEDYA.COM – Opel’in 2019 yılı sonunda makyaj operasyonundan geçen D segmentindeki temsilcisi Insignia, düzenlenen online lansmanla birlikte Türkiye’de satışa sunuldu.

Makyajla birlikte özellikle önde far bloğunda adaptif IntelliLux LED farlarda güncelleme yapılmış. Yüzde 15 daha ince tasarlanan ve en güncel haliyle karşımıza çıkan far bloğunda her bir farda olmak üzere 84 LED hücresi kullanılıyor. Baz donanımdan itibaren full led farlar standart olarak sunuluyor.

Uzun ve dinamik yatay bir profile sahip otomobilde krom detaylar öne çıkarken, arkada da güncellenen ve daha ince tasarlanan stop lambaları ve tamponla aracın dinamik görünümü korunuyor.

Ülkemizde 10 farklı gövde rengiyle satılacak araç, 1.5 litre turbo dizel ve 8 ileri kademeli otomatik şanzıman kombinasyonunun yanı sıra 2.0 litre benzin ve 9 ileri kademeli otomatik şanzıman kombinasyonuna sahip GSi etiketli 4×4 versiyonuyla da yollarda yerini alacak. Bu iki motor seçeneği dışında hibrit veya farklı bir motor seçeneği ise yakın ve uzun vadede gündemde değil.

İç mekanda güncellenen 8 inçlik yüksek çözünürlüklü sürücü bilgi ekranı, donanıma göre tercih edilebilen 8 yönlü hafıza ve masaj fonksiyonlu koltuklar dikkat çekiyor. Yine Navi Pro içeren 8 inçlik multimedya ekranı da güncellenen arayüzü ile yer alıyor. Araçta Bose müzik sistemi kullanılıyor. Pek çok konfor özelliğine sahip olan AGR sertifikalı ergonomik koltuklar çeşitli kumaş ve deri döşeme seçeneklerinin yanı sıra Alcantara olarak da tercih edilebiliyor.

50 kg. daha hafif olan ve 122 HP güç ve 285 NM tork değeri sunan 1.5 litrelik motor, Edition, Elegance, Ultimate ve Exclusive donanım paketleriyle alınabilirken, otomobilin fiyat etiketi ise 490 bin 900 TL ile 573 bin 900 Tl arasında değişiyor. Öncüsü ile karşılaştırıldığında,  bu motor seçeneğinde yakıt tüketimi fabrika verilerine göre yüzde 18’e kadar daha düşerken, emisyon yaklaşık 109 gr/km seviyesinde gerçekleşiyor.

Serinin performans versiyonu GSi ise 2.0 litrelik benzinli motor ve 9 ileri kademeli otomatik şanzımana sahip 4×4 özellikleriyle 999 bin 400 TL satış fiyatına sahip. Bu motor seçeneği 230 HP güç ve 350 NM tork değerleriyle öne çıkıyor. Yeni nesil benzinli 2,0 litre hacimli motor ise 230 hp güç üretiyor.  Bu motor aynı zamanda silindir kapatma özelliğine sahip ilk Opel güç ünitesi olmasıyla dikkat çekiyor. Yüksek güç gereksinimine gerek olmayan durumlarda değişken eksantrik mili kontrolü, iki silindiri devre dışı bırakarak yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltıyor.

4897 mm. uzunluğa, 1863 mm. genişliğe ve 1455 mm. yüksekliğe sahip otomobilin aks mesafesi ise 2829 mm. Bu özellikleriyle en yakın rakipleri VW Passat ve Skoda Superb’den daha geniş ve uzun olan araç, daha alçak bir gövdeye sahip. 490 litrelik bagaj hacmi ise rakiplerinin gerisinde kalıyor.

Opel Insignia, Almanya’da Rüsselheim fabrikasında üretiliyor.

168 LED hücresine sahip yeni nesil IntelliLux LED farlar

Opel Insignia çok özel tam LED farlarla donatılıyor. Daha önce kullanılan 32 LED hücresi yerine yüksek enerji verimliliğine sahip yeni IntelliLux LED piksel farlarda sektörün en iyi değeri olan far başına 84 LED hücresi ve toplam 168 LED hücresi bulunuyor.
 
Biri ön kameraya ve diğeri fara bağlı iki adet kontrol ünitesi far huzmesini milisaniyeler içinde koşullara uyarlıyor. Sürüş koşullarına bağlı olarak reaksiyon gösteren çok sayıda LED hücre, ışık demetinin büyük bir hızla ve optimum verimlilikle ayarlanmasını sağlıyor. Aydınlatılan alan daha önce kullanılan fara kıyasla daha büyük olmakla birlikte, karşıdan gelen veya önde giden otomobilleri çok daha kesin bir şekilde ışık demeti dışında bırakıyor.


Işığın menzili ve yönü sürüş koşullarına ve ortama göre değişiyor. Aydınlatma fonksiyonları virajdan kötü hava koşullarına, şehir içinden otoyola ve hatta park için optimize edilmiş aydınlatmaya kadar değişiyor. Opel özellikle en yeni IntelliLux LED farın otoyol aydınlatma özelliğini daha da iyileştirdi. Sola dönüşlerde, ışık huzmesi sol tarafı daha yoğun aydınlatıyor. Böylece sürücü yol kenarındaki yol işaretlerini daha kolay görebiliyor. Otoyol modunda sağa dönüşlerde karşıdan gelen sürücülerin gözünü kamaştırmamak için ışık huzmesi daha çok yolun sağını aydınlatıyor.
 
Her biri ultra ince farda üç sıra halinde dizilen 84 LED hücresi; kısa far ve viraj farı dışında karakteristik LED gündüz farı görevini de üstleniyor.

Yeni geri görüş kamerası ve arka çapraz trafik uyarısı

Opel Insignia, gelişmiş sürüş yardım ve bilgi-eğlence sistemleriyle donatılıyor. Yeni dijital geri görüş kamerası, arka görüşü daha da iyileştiriyor. Arka çapraz trafik uyarı sistemi ise park yerinden geri manevra ile çıkarken sürüş güvenliğine katkı sağlıyor. Insignia’da ayrıca otomatik acil durum fren sistemi ve yaya algılama özelliğine sahip önden çarpışma uyarı sistemi, Şeritte takip asistanı, kör nokta uyarı sistemi, Trafik işareti tanıma gibi donanımlar sürüş güvenliğini destekliyor. Yeni semboller navigasyon ekranına daha taze ve daha modern bir görünüm kazandırıyor.

“Yıl sonuna kadar 800 adet satış hedefleniyor”

Online lansmanda değerlendirmelerde bulunan Opel Türkiye Genel Müdürü Alpagut Girgin, Insginia’da yıl sonuna kadar 800 adetlik bir satış hedeflediklerini açıkladı. 2021 yılında ise hedefin 5000 adetlik satış olduğunu belirten Girgin, bunun 100 adedinin ise GSi versiyonu olmasının planlandığını söyledi.

Tedarik sorununun Insignia modelinde de yaşandığına dikkat çeken, ancak 2021 ilk çeyreğinde tedarik sorununun çözülmesinin beklendiğini vurgulayan Alpagut Girgin, ikinci elde de yaşanan fiyat artışının böylece bir dengeye kavuşacağını söyledi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı