Buradasınız
Home > Güncel > Artık Daha Sportif: Citroen C1

Artık Daha Sportif: Citroen C1

CARMEDYA.COM – Fransız otomobil üreticisi Citroen’in A segmentindeki temsilcisi C1, tepeden tırnağa yenilenerek, Türkiye yollarına çıktı. Bodrum’da kullanma ve yakından inceleme şansı bulduğumuz Yeni C1, sahip olduğu donanımı ve yeni çizgisiyle ülkemiz açısından dar olan pazarın önemli oyuncularından biri olacak gibi görünüyor.

İlk kez 2005 yılında tanıtılan ve dünya genelinde 780 bin adet gibi önemli bir satış rakamı elde eden Citroen C1, yenilikle birlikte bu başarıyı daha da ileriye götürmeyi hedefliyor.

Yeni tasarımıyla dinamik bir görünüme kavuşan C1, ön farları ve akıcı çizgileriyle dikkat çekiyor. Yuvarlak konumlu ve çift parçalı farların yanında dikey olarak konumlandırılan LED gündüz farları, Yeni C1’e güçlü bir karakter katıyor.

Sadece 5 kapılı gövde tipi ile satışa sunulacak olan Yeni C1’in tavanı katlanarak açılabilen Airscape isimli bir modeli de bulunuyor. C1, farklı tavan ve gövde rengi seçenekleri ile kişiselleştirmeye de imkan sağlıyor. Otomobil birbirinden özel 8 farklı renk seçeneğiyle sunuluyor.

Citroen C1

Tavanı açılabilir versiyon Airscape çift renkli gövde yapısına sahip. Tavanda gövde rengine kontrast olarak tercih edilebilen kırmızı, siyah ve gri olmak üzere üç farklı renk seçeneği arasında tercih yapabiliyorsunuz. Yeni C1 Airscape modelinin açılır tavanı saatte 120 km hıza kadar açılıp kapanma özelliğine de sahip.

Yeni C1, 14 inç veya 15 inç jant seçenekleri ve 15 inç özel tasarımlı alaşım jant seçeneğine sahip.

Yenilenen otomobil,3.46 metrelik gövde uzunluğuna ve kompakt yapısına rağmen, sınıfı için geniş sayılabilecek bir iç mekan hacmi sunuyor. 1.62 m genişliğe ve 1.46 m yüksekliğe ve 9,60 metrelik dönüş çapına sahip olan Yeni C1’in 196 lt’lik bagaj hacmi ise arka koltuklar katlandığında 780 litreye çıkıyor. Önde ve arkada baş mesafesi oldukça iyi, arkada diz mesafesi ise uzun boylu yolcular için sıkıntı yaratabilir. Bu arada arka camların eski tip kelebek camı şeklinde yerleştirilmesi ve tam olarak açılamamasını günümüz otomotiv trendlerini dikkate aldığımda yadırgadığımı da belirtmem gerek.

Citroen C1

Diğer yandan USB & Bluetooth, geri görüş kamerası, direksiyondan kumandalı müzik sistemi gibi konfora yönelik ekipmanlarla donatılan otomobilin torpido gözü de sınıf standratları açısından oldukça geniş diyebilirim.

Standart olarak sunulan “Mirror Screen” teknolojisi ile otomobil, akıllı cep telefonlarının sahip olduğu uygulamaların ön konsolda bulunan 7’’lik dokunmatik tablet ekran üzerinden de kullanılabilmesini sağlayarak iletişimi sürekli kılıyor. Standart olarak sunulan yokuş kalkış desteği gibi teknolojik özellikler de Yeni C1’in öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor.

Citroen C1 Türkiye’de, 1.0 litre VTi 68 Hp BVM benzinli motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. İsteyenler diğer Citroen modellerinden tanıdığımız ETG6 şanzıman seçeneği ni de tercih edebiliyor. Yeni Citroën ‘in düz versiyonun başlangıç fiyatı 39 bin 900 TL’den başlıyor. Benzinli otomatik versiyonun başlangıç fiyatı ise 44 bin 900 TL’den başlıyor.

Küçük hacimli motorun performansı, aracın gövdesinin hafif olması ve aerodinamik tasarımın başarısı sayesinde oldukça iyi diyebilirim. Alt devirlerde bile yeterli çekiş elde edebiliyorsunuz va ara hızlanmalarda da sorun yaşamıyorsunuz. Bir parça rüzar ve yol sesi kabine ulaşıyor ancak bu sınıftaki rakipleri dikkate alacak olursak, ses yalıtımı açısından Yeni C1’in başarılı olduğunu bile söyleyebiliriz.

Citroen C1

İyi ve net bir görüş alanı sunan otomobil, kompakt boyutları ve geri görüş kamerası sayesinde park ve manevra sırasında sıkıntı yaşatmıyor.

Yeni C1’in beni en çok etkileyen özelliği ise hiç şüphesiz sert virajlarda dahi aracın dengesini koruması ve başarılı yol tutuş performansıydı. Bu performansta yni nesil yaylı süspansiyonların etkisi büyük.

Otomobilde ESP’nin standart donanımda yer aldığını da belirtmekte yarar var. Bir üst sınıftaki bazı modellerde ESP’nin opsiyon olarak sunuluyor olduğunu hatırlayınca, Citroen’i A segmentinde sunduğu güvenlik donanımları için tebrik etmek gerekiyor.

Yazı ve Fotoğraflar: Önder Canözer / Bodrum

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı