Buradasınız
Home > Güncel > Konfor Standart: Ford Mondeo

Konfor Standart: Ford Mondeo

CARMEDYA.COM – Ford’un geçtiğimiz yıl tanıtılan ve uzun süredir merakla beklenilen amiral gemisi Mondeo, yeni yüzü ve yeni özellikleriyle Türkiye yollarına çıktı.

Yeni Mondeo’yu Sapanca’da gerçekleşen lansmanda kısa bir parkurda da olsa inceleme şansı bulduk ve araçla ilgili söyleyebileceğim ilk kelime kesinlikle konfor. Artan malzeme kalitesi, geniş iç hacmi ve gerek ses yalıtımı, gerekse de sertliği iyi ayarlanmış süspansiyon sistemi sayesinde Yeni Mondeo size konforlu bir yolculuk vaad ediyor.

Fiesta ve Focus’un sportif çizgisinden yola çıkılarak, yeni tasarım anlayışıyla yorumlanan Mondeo, selefinden çok daha dinamik bir görünüme kavuşmuş.

Ford Mondeo

Türkiye pazarına 4 kapılı sedan, 5 kapılı Hatchback ve Station Wagon gövde tipleriyle sunulan Yeni Mondeo, Hava Yastıklı Arka Emniyet Kemerleri’ni sunarak bir ilki gerçekleştiriyor. Yeni Mondeo, ayrıca Ford Dinamik LED Ön Far Teknolojisi, Active Motion çok noktalı masaj fonksiyonu ile donatılmış deri koltuklar ve SYNC 2 sesli kontrol sistemi ile entegre yüksek çözünürlüklü 8 inç dokunmatik ekran gibi teknolojik özellikleri ile üst sınıf bir otomobil standardında sahneye çıkıyor.

Yeni Mondeo’nun giriş seviyesinde SYNC II ve 8 inçlik dokunmatik renkli ekranı standart olarak sunarken, Titanium donanım seviyesinde Sony müzik sistemi ile entegre navigasyon, geri görüş kamerası ve otomatik park sistemi standart donanımda yer alıyor.. Ford Dinamik LED farlar ve Active Motion çok noktalı masaj yapan koltuklar gibi yenilikle de yine aracın öne çıkan artıları arasında.

Ford Mondeo

Yeni Mondeo’da sunulan bir diğer yeni teknoloji gelişmiş Otomatik Park Sistemi. Sistem, paralel veya dikey park seçiminize göre uygun park yerini buluyor ve park etmeniz için gerekli tüm direksiyon manevralarını kendisi yapıyor. Düşük hızlarda öndeki araca çarpmayı engelleyen Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Şerit Takip Sistemi, Şeritte Kalma Yardımcısı, Sürücü Dikkat Takip Sistemi gibi teknolojiler ürün gamında sunulan diğer teknolojiler.

Ford Mondeo

1.5 litre EcoBoost motorun yanısıra, yeni Mondeo’da; ilk aşamada 6 ileri manuel şanzımana sahip 1.6 litre TDCi 115 PS dizel motor seçeneği sunuluyor. Önümüzdeki dönemde 2.0 litre TDCi 180 PS 6 ileri PowerShift otomatik şanzıman ile de sunulacak. Yeni Mondeo’nun 1.5 litrelik EcoBoost versiyonu Sapanca-İstanbul güzergahında sakin kullanımda 100 kilometrede 9.4 litre yakıt tüketimiyle yüksek kaldı. Performanslı kullanımda ise bu oranın 14 litrelere kadar çıtığını da belirtmem gerek. CO2 emisyon değerleri ise 109 ile 168 g/km arasında değişiklik gösteriyor.

Yeni Ford Mondeo’nun satış fiyatları 84 bin 900 TL’den başlıyor.

Yazı: Önder Canözer / Sapanca

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı