Buradasınız
Home > Güncel > Yeni Corsa Yeni Standartlarla Geliyor

Yeni Corsa Yeni Standartlarla Geliyor

CARMEDYA.COM – Alman otomobil üreticisi Opel’in satış rakamları açısından lokomotif modeli olarak tanımlayabileceğimiz Corsa modeli, beşinci nesiliyle şubat ayında Türkiye yollarına çıkıyor.

Geçtiğimiz ekim ayında Amanya’nın Frankfurt kentinde ilk defa karşılaştığım Corsa’yı bu kez Antalya’da gerçekleşen Türkiye lansmanı sırasında yakından inceleme fırsatı buldum. Ancak araçla ilgili detaylara geçmeden önce bazı önemli bilgileri sizlerle paylaşmam gerek.

İlk kez 32 yıl önce tanıtılan ve tanıtıldığı günden bu yana geçen dört nesille dünya çapında 12 milyon adetlik satış rakamına imza atan Corsa, Opel satışlarının ise dörtte birini oluşturuyor.

Türkiye’de satışa sunulduğu 1994 yılından bugüne toplamda 200 bin adetin üzerinde satış rakamına ulaşan Corsa, Opel’in Astra ile birlikte en popüler modeli olma özelliğine sahip.

Opel Corsa

Gerek iç ve dış tasarım, gerek teknoloji, gerekse de motor çeşitliliği ve donanım zenginliğiyle radikal bir değişim geçiren Yeni Corsa, yeni ve karakteristik çizgisiyle pazara iddialı giriyor.

Bumerang şekilli gündüz farları, geniş ön ızgara ve gösterişli tampona entegre sis farları ile daha güncel bir yüze kavuşan Corsa’da, motor kaputu üzerindeki alçak tasarlanmış bölüm ve yanlarda Astra GTC’yi anımsatan hat çizgisi otomobile sportif ve kaslı bir görünüm kazandırıyor ve araç bu görünümüyle sizde ilk olarak güven duygusunu uyandırıyor. 4,02 metre uzunluğa sahip Opel hem beş kapılı hem de üç kapılı gövde formatlarında beş kişi için yeterli alan sunuyor.

Beşinci nesil Opel Corsa motor gamında en çok dikkati çeken yenilik ise tamamen yeni 3 silindirli 1.0 litrelik 115 HP gücündeki motor…

Opel Corsa

Yeni Corsa, 1.0 litre 115 beygir güç ve 170 Nm tork üreten benzinli motor, altı ileri manuel şanzıman seçeneği ve üç farklı donanım seviyesi Essentia, Enjoy, Color Edition ve Sport ile Türkiye pazarında 2015 yılının şubat ayından itibaren 40 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

3 silindirli motorlar arasında en sarsıntısız ve en sessiz motor olma özelliği ile öne çıkan yeni güç ünitesi, alüminyum malzeme kullanılarak geliştirilmiş. Euro 6 emisyon standartlarına sahip motorlu versiyon fabrika verilerine göre 100 km’de 5.0 litre yakıt tüketiyor ve emisyon salımı oranı ise 102 gr/km.

Yeni Corsa, modelinde daha önceden tanıdığımız 1.2 ve 1.4 litrelik dört silindirli benzinli motor ve 1.3 CDTi dizel motor seçenekleri sunulmaya devam edecek ve Yeni Corsa dört farklı donanım seviyesi Essentia, Enjoy, Color Edition ve Sport ile ülkemiz pazarında satışta olacak . Sport donanım seviyesi sipariş üzerine getirilecek.

Opel Corsa

1.0 litre 115 beygir, altı ileri manuel ve Enjoy, Color Edition ve Sport donanım seviyesi, 1.2 litre 70 beygir, manuel şanzıman seçeneği Essentia, 1.4 litre 90 beygir manuel ve otomatik şanzıman seçeneği Essentia, Enjoy, Color Edition, 1.3 CDTI ECOTEC motor 75 ve 95 beygir manuel ve easytronic şanzıman Essentia, Enjoy, Color Edition donanım seviyesi ile sunulacak.

Opel’in geliştirdiği üçüncü nesil otomatikleştirilmiş beş vitesli manuel şanzıman Easytronic 3.0 ilk kez Yeni Corsa’da 1.3 dizel motorda 2015 yılının ortasından itibaren sunulacak.

1.4 litre benzinli motor ise fabrika verilerine göre 100 km’de 5,0 litre yakıt tüketimi sunarken, 117gr/km emisyon salımı değerine sahip.

Opel Corsa

Dış tasarımı kadar dinamik bir iç mekan ve ön konsolla sizi karşılayan araçta kullanılan malzemelerin kalitesi yükseltilmiş. IntelliLink bilgi-eğlence sisteminin 7 inçlik renkli dokunmatik ekranından kumanda edebildiğiniz sistem Apple ve Android cihazlarıyla uyumlu. Sürücü navigasyon için BringGo ve dünya çapında radyo ve podcast alımı için Stitcher ve TuneIn gibi uygulamaları kullanabiliyor. Apple iOS cihazlarının IntelliLink’e entegrasyonu Siri Eyes Free sesle kumanda özelliğinin kullanılmasına imkan tanıyor. Bu sistem sürücülerin, gelen bir SMS mesajını yüksek sesle dinlemelerini veya konuşarak bir SMS ve e-posta yazdırmalarını mümkün kılıyor.

Yeni Corsa’da ayrıca direksiyon sisteminin City modu, direksiyon ve koltuk ısıtma, Yokuş Kalkış Desteği, paralel ve dikey parka uyumlu Gelişmiş Park Yardımı, Yan Kör Nokta Uyarısı, Trafik İşareti Tanıma özelliğine sahip ikinci nesil Opel Eye ön kamera, Şeritten Ayrılma Uyarısı, Uzun Far Desteği, Takip Mesafesi Göstergesi ve Önden Çarpma Uyarısı gibi sınıfı standartlarını değiştirecek ve daha üst segmentlerde karşılaşabileceğimiz süt düzey güvenlik ve konfor ekipmanları bulunuyor.

Opel Corsa

Yeni Corsa bagaj hacmi 5 kapı için 285 litre, arka koltuklar öne katlandığında ise 1.120 litrelik yükleme kapasitesi sunuyor. 3 kapı için ise 280 litre, arka koltuklar öne katlandığında ise 1090 litre. Arka koltukların katlanabilir özelliği sadece Color Edition ve Sports donanımları için sunulacak.

Ağırlık merkezi önceki nesile göre 5 mm. alçaltılan Yeni Corsa, gerek viraj hakimiyeti gerekse de kullandığımız 1.4 litrelik motorun sessizliği ve sarsıntısız çalışmasıyla beğenimi kazandı. AutoBest jürisi tarafından sınıfında yılın otomobili ünvanını almaya hak kazanan Yeni Corsa, sahip olduğu özellikler ve sürüş dinamikleriyle pazarın önemli oyuncularından biri olacağının sinyallerini şimdiden veriyor.

Opel Corsa

“27 yeni model, 17 yeni motor”

Antalya’daki tanıtım sırasında sorularımızı da yanıtlayan Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik Yeni Corsa’nın Türkiye pazarında 2015 yılı satış hedefinin 14-15 bin adet aralığında olmasını hedeflediklerini belirtirken şunları söyledi;  “Opel’in küçük sınıftaki ilk otomobili olan Corsa, beşinci neslini”n iç ve dış tasarımında küçük sınıf için benzersiz özellikler sunuyor. Kompakt boyutlarda verimli alan kullanımıyla her zaman büyük beğeni topladı, Beşinci nesil Corsa, sahip olduğu yeni nesil motoru, yeni konfor seviyesi ve bilgi-eğlence sistemleri ile başarısını sürdürecektir. Opel’in satış stratejisinin kilit oyuncusu Corsa ile binek araç pazarında sektörün en önemli oyuncuları içerisinde yer alıyoruz.

Opel markamızla 2018 yılına kadar gerçekleştirileceğimiz 4 milyar euro’luk yatırım paralelinde pazarlara 27 yeni model ve 17 yeni motor sunacağız.

Şimdiden satışa sunulduğu ülkelerin toplamında 85 bin adet sipariş alan yeni Corsa modelimiz, Şubat ayında bayilerimizdeki yerini alacak. Yeni modelimiz KARL ise yazın piyasaya çıkacak ve kompakt modelimiz Astra’yı ise bu yılın sonlarında pazara sunacağız.

KARL, Corsa ve ADAM modellerimiz ile müşterilerimize en iyi küçük araç yelpazesini sunuyor olacağız.

Yeni modellerimiz yanında 2015 yılında ülkemiz pazarında ilgi ve merakla beklenen 1.6 dizel otomatik şanzıman seçeneğini Insignia, Astra ve Mokka modellerinde sunmaya başlayacağız. 1.6 litre dizel otomatik seçeneğini ilk olarak Mokka modelinde 2015 mart ayından itibaren pazara sunacağız.

Özetle tüm bunların anlamı Opel olarak 2015 yılı bizler için güçlünerek daha yukarı doğru yol aldığımız bir yıl olacağıdır. Bununla beraber her zaman olduğu gibi ‘’Müşteri Çoşkusu Yaratmak’’ tüm hedeflerimizin en başında yer almaya devam edecektir.”

Yazı: Önder Canözer / Antalya – Belek

Fotoğraflar: Savaş Yılmaz

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı