Buradasınız
Home > Güncel > Çıtayı Yükseltiyor: Hyundai i20

Çıtayı Yükseltiyor: Hyundai i20

Hyundai’nin Getz modelinden sonra pazara sunduğu ve ilk nesiliyle büyük ilgi gören i20 serüveninde yeni perde açılıyor. Radikal bir değişime uğrayan ve B segmentindeki çıtayı yükseltmeyi hedefleyen Yeni i20, aynı zamanda markanın Akıcı Tasarım Felsefesi’nin (Fluidic Sculpture 2.0) ülkemizdeki ilk üyesi olma özelliğini de taşıyor.

Hyundai’nin Almanya’daki Rüsselsheim Tasarım Merkezi’nde geliştirilen tasarlanan ve Hyundai Assan’ın yeni yatırımlarıyla kapasitesi genişletilen Kocaeli fabrikasında üretilen Yeni i20 ile ilk karşılaştığınızda muhtemelen hissedeceğiniz ilk kelime “Kalite” olacaktır. Zira lansman sırasında etkinliğe katılan eski yarışçı, Top Gear programını hayata geçiren ve yoluna şu anda dünyaca ünlü Fifth Gear televizyon programıyla devam eden, mesleğimizin duayenlerinden Tiff Needell da bu soruyu kendisine sorduğumda aynı cevabı vermişti; “Kalite”…

Hyundai i20

Aracın karakteristik altıgen ızgarası, geriye doğru çekilen far bloğu ve gösterişli sis lambaları ile keskin hatları, yükseltilmiş küt burun yapısına rağmen oldukça sportif ve şık bir görünüme sahip. Özellikle farların üzerine bir kaş gibi çizilen gündüz farları da dikiz aynasında arkadan gelen otomobilin kimliğini hemen tanıyabilecekleri kadar karakteristik bir görünüme sahip. Yan ve arkada da dinamik bir görünüm sergileyen otomobilin kalın C sütunları parlak siyah kaplamasıyla bu dinamik tasarıma önemli katkı sağlıyor.

Hyundai’nin üçüncü B-segment otomobili olan Yeni i20, eskisine göre daha uzun, daha geniş ve daha kaliteli bir gövdeye sahip. Tamamen yeni bir platform üzerinde inşa edilen otomobilde daha fazla alan yaratmak için aks mesafesi eskisine göre 45 milimetre uzatılarak toplamda 2570 mm’ye ulaşmış. Yeni i20, 1892 mm kombine ön ve arka bacak mesafesi ve 301 litrelik bagaj kapasitesiyle B segmentinin en geniş hacimli modelleri arasına adını yazdırıyor. 4035 mm. uzunluğa, 1734 mm. genişliğe ve 1474 mm. yüksekliğe sahip araç, artan boyutlarıyla cömert bir kullanım alanı sunuyor.

Hyundai i20

C segmentinde görmeye alıştığımız bir dizi donanım özelliğin barındıran Yeni i20, viraj içlerini aydınlatan statik dönüş farları, yokuş kalkış destek sistemi ve ESP’nin daha etkin kullanımını sağlamak adına kullanıcı tepkilerini yönlendiren Araç Stabilite Yönetim Sistemi’yle (VSM) öne çıkıyor. Yukarı doğru hareket eden panoramik cam tavan istendiği zaman tamamen açılarak yine sınıfında bir ilke imzasını atıyor.

Yeni i20, sofistike tasarımını ve konforlu iç mekanını üç farklı motor seçeneği ve manuel ve otomatik şanzımanlarıyla destekliyor. Benzinli Kappa motorların yanı sıra ekonomik 1.4 litrelik dizel motor da Yeni i20’de görev alıyor. Dayanıklılığı kanıtlanan bu motorlar bir önceki nesil i20’den alınarak yeni model için geliştirildi.

Yeni nesil i20’nin sürüş deneyimi de geliştirilen özellikler arasında yer alıyor. Sürüş keyfi artırmak adına ayarlanan süspansiyonlar, Avrupa yollarında test edilerek geliştirilmiş. Alp Dağları’nın zorlu virajlarında sayısız testlere tabi tutulan Yeni i20, Güney Fransa’da güneşin  yakıcı ışıkları alltında gözlemlenmiş. Ayrıca aracın dondurucu soğukta neler yapabildiğini görmek için İskandinavya’da da kış testleri gerçekleştirilmiş. Tüm bu testler boyunca Yeni i20, 0 ila 2500 metre arasında irtifalara ve eksi 35 – artı 45 derece sıcaklık farklılıklarına maruz bırakılmış. Otomobil ayrıca Türkiye’de çeşitli yol şartlarında 270 bin km test edilmiş.

Hyundai i20

Aracın kalite hissi veren iç mekanında yükseltilmiş ön konsol, ortasından geçen farklı renkteki yumuşak dokulu kaplamayla da kalite ve güven duygusu uyandırıyor.

301 litre bagaj hacmiyle de beğenimizi kazanan Yeni i20’de ergonomi açısından sıkıntı yaşanmazken, derinlik ve yükseklik ayarlı direksiyon sayesinde de ideal sürüş pozisyonunu kolaylıkla ayarlayabiliyorsunuz.

Yeni i20’de üst donanım paketinde Bluetooth ve navigasyon da kullanabiliyorsunuz. Tüm donanım seviyelerinde USB/AUX girişi sınırsız ise standart olarak sunuluyor.

Yeni i20’nin 7’’ dokunmatik ekranlı müzik sistemi sayesinde tek bir dokunuşla eğlenceyle buluşulmuş olunuyor. CD / DVD / MP3 çalar ile müşteriler ister müzik dinleyebilir, isterlerse film izleyebilirler. Ayrıca Bluetooth ile telefonları Yeni i20’ye entegre edip istenilen müziği dinleyebilir veya telefon görüşmelerini gerçekleştirmek mümkün. Navigasyonu ise güncellemek çok kolay. SD karta bilgisayarınızdan son güncellemeyi yüklemeniz yeterli oluyor.

Hyundai i20

37 bin 990 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan otomobilde önceki nesilde kullanılan geri görüş kamerası şimdilik bu modelde yok ancak ilerde tercih edilebilecek.

Genel olarak iyi bir görüş alanına sahip aracın vites geçişleri ve direksiyonun tepklier oldukça başarılı. Yol tutuş konusunda da başarılı araç, 1.2 ve 1.4 benzinli ve 1.4 dizel motor seöenekleriyle satışa sunuluyor. Bu arada araçta önceki nesile göre ses yalıtımında da iyileştirmeler yapılmış. Makul bir fiyat etiketine sahip araç, B segmentinde rekabeti iyice kızıştıracak gibi görünüyor.

Yazı: Önder Canözer / Cunda – Ayvalık

Fotoğraflar: Önder Canözer & Hyundai

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı