Buradasınız
Home > Güncel > Efsane Yaşıyor: Citroen DS3

Efsane Yaşıyor: Citroen DS3

Citroen DS3

Citroen, Fransız üreticinin üretildiği döneme damgasını vuran ve büyük satış rakamlarına imza atan DS Serisi’ni yeni modeli DS3 ile yaşatmaya devam ediyor.

Türkiye lansmanı Bozcaada’da düzenlenen test sürüşü ile yapılan DS3, zengin donanımı ve geniş renk seçenekleriyle öne çıkıyor. Citroen, yeni kompakt modeli DS3’ü Türkiye’de satışa sundu.

Lansmanda konuşan Citroen Genel Müdürü Bahaettin Tatoğlu, DS3 ile lüks sınıfa yeni rekabet getireceklerini belirterek; “Biz beklentideki lüksü, kişiselleştirilebilir bir modelle karşılayacağız. Şu anda daha önce sipariş verdiğimiz mevcut kombinasyonların satışına başladık. En donanımlı DS3’ü bile 48 bin TL’ye almak mümkün olacak.” dedi.

CİTROEN DS3

DS3, kişiselleştirilebilen tavan rengi, araca dinamizm katan köpekbalığı yüzgeci formu, ön yüzde bulunan LED lambaları ile farklı bir tasarıma sahip. Modern tasarımlı gösterge panelleri, krom detaylı spor deri direksiyon simidi, sürüş için gerekli kumanda butonlarının yakınlığı, deri el freni, parlak siyah veya carbotech ön paneli, alçak kullanım konumu ve bedeni saran koltukları sürüş keyfini arttıran etkenler. DS3 kullanıcıları kendi zevklerine göre aksesuarları ve aracın dış görünümünü kişiselleştirebiliyor. Tavan, aracın gövde renginden farklı olarak Siyah, Beyaz, Buzul Mavi veya Bordo olarak dört ayrı renkte sunuluyor ve toplamda 38 farklı kombinasyona kadar çıkabiliyor. Jantlar isteğe göre kişiselleştirilebiliyor. Krom yan aynalar ve krom yan çıtaları DS’ün tasarımını zenginleştiriyor. Araç içinde ise ön panel, vites topuzu ve diğer iç aksesuarlar farklı renk, kumaş ve malzeme kombinasyonları ile özelleştirilebiliyor.

3,95 m boyu, 1,71 m genişliği ve 1,46 m yüksekliği ile B Premium segmentinde yer alan otomobil şehir içinde kolay kullanım olanağı sağlıyor. Çok amaçlı sportif coupe tasarımına sahip DS3, 5 kişilik koltuk kapasitesine sahip. 285 litre ile sınıfının en geniş bagaj hacmine sahip aracın bagajı tek elle 2/3–1/3 katlanabilen koltuklar sayesinde modüler hale getirilebiliyor.

DS3’te Euro 5 standartlarına uyumlu motorlar kullanılıyor. Otomobil Türkiye’de 1.6 HDi 92 HP M/T ve BMW ile ortak geliştirilen 1.6 VTi 120 HP BVA ve 1.6 THP 156 HP M/T motorlarla satışa sunuluyor. 1.6 THP 156 HP versiyonu, 0-100 km/s’te 7.3 sn olan hızlanma süresi ile dikkat çekiyor.

ESP, ABS, EBD (Elektronik Fren Güç Dağılımı) ve EBA (Acil Fren Destek Sistemi) donanımı tüm versiyonlarda standart olarak bulunuyor. Ayrıca, standart olarak sunulan 6 hava yastığı, 3 noktadan bağlantılı emniyet kemerleri ve arka yan koltuklarda Isofix bağlantı noktaları ile en üst düzeyde güvenlik sağlanıyor. DS3’ün satış fiyatı 43 bin TL’den başlıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı