Buradasınız
Home > Güncel > Tutumlu ve konforlu: Peugeot 308 1.6 BlueHDi EAT6

Tutumlu ve konforlu: Peugeot 308 1.6 BlueHDi EAT6

CARMEDYA.COM – Fransız otomobil üreticisi Peugeot’nun kompakt sınıftaki başarılı temsilcisi 308, markanın uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni tam otomatik şanzıman seçeneğine kavuştu.

Daha önce sarsıntılı geçişleri nedeniyle sıkça eleştiri alan tek kavrama otomatik şanzıman seçeneklerinin yerini alan yeni EAT6 tam otomatik şanzıman ve BlueHDi dizel motor kombinasyonuna sahip 308 modelini Edremit ile Çanakkale arasında son derece güzel bir parkurda yakından inceleme fırsatı buldum.

Öncelikle Peugeot yetkililerini ve akıllıca düşünülmş bir organizasyona evsahipliği yapan kurumsal iletişim departmanına teşekkür etmek istiyorum. Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü dolayısıyla bu ilde düzenlenen lansmanda yenilenen müzeyi ve Abide’yi ziyaret etmek ve şehitlerimizi anmak tarif edilemez bir duyguydu.

Kısaca Çanakkale’den bahsettikten sonra konuyu çok da fazla dağıtmadan bu anlamlı ziyarete eşlik eden otomobilimizi ve yeni şanzıman seçeneğini incelemeye devam edelim.

Peugeot 308 1.6 BlueHDi EAT6

Öncelikle Peugeot 308, Euro 6 normlarına uygun yeni 120 HP’lik 1.6 litre hacminde BlueHDi dizel motor seçeneğiyle gerek yakıt tüketimi, gerekse de emisyon salımı açısından oldukça iyi bir denge yakalamış ve çevreci motorlar arasındaki yerini alıyor.

Fabrika verilerine göre 100 kilometrede 3.3 litre yakıt tüketen araçta, eğer performanslı kullanım isterseniz bu oran 4 litrenin üzerine çıkabiliyor, ancak tasarruflu ve sakin bir kullanımda 3.3 litreden daha düşük değerleri yakalamanız da zor değil.

2000 yılından bu yana dizel HDi motorlarda kullanılan dizel partikül filtresi ile emisyonların azaltılması, BlueHDi teknolojisi ile daha da ileri bir boyuta taşınmış ve bu sayede çevreci teknolojilere verdiği önemi ortaya koyuyor.

308, yeni dizel motor ve tam otomatik şanzıman kombinasyonuyla 0’dan 100 km/s hıza 9,5 saniyede ulaşıyor ve fabrika verilerine göre 92 g/km CO2 emisyon salımı değerine sahip.

Peugeot 308 1.6 BlueHDi EAT6

BlueHDi motorun en önemli özelliği, SCR (Selective Catalytic Reduction – Seçimli katalitik indirgeme) sistemine sahip olması diyebiliriz. Bu sistem NOx giderme teknolojisi olarak da tanınıyor ve Peugeot modellerinde uygulanan partikül filtresi FAP’ın yerleşimi, SCR’nin erken devreye girmesini ve bu şekilde hem NOx (azot oksitlerin) yüzde 90’a kadar azaltılmasını ve en ince parçacıklar dahil partiküllerin sayısal olarak yüzde 99,9’a kadar atılımını sağlıyor.

BlueHDi motor seçeneklerinin 2015 yılı sonuna kadar markanın bütün modellerinde de yerini alması bekleniyor.

Peugeot 308 1.6 BlueHDi EAT6

EAT6 tam otomatik şanzıman

Peugeot modellerinde yazımın girişinde de belirttiğim üzere daha önce sarsıntılı geçişleri nedeniyle sıkça eleştirilen ancak yakıt tüketimi açısından olumlu katkıları bulunan tek kavrama şanzıma seçeneği kullanılıyordu.

Aslında sorunsuz şekilde çalışan bu şanzıman seçeneğinin sarsıntılı geçişleri nedeniyle gelen şikayetleri değerlendiren mühendisler iki yıl kadar önce yeni tam otomatik şanzıman seçeneği için düğmeye bastılar ve bugün tüm testlerden başarıyla geçen EAT6 şanzıman ilk olarak 308 modelinde sunulmaya başlandı.

Peugeot 308 1.6 BlueHDi EAT6

Edremit’te havalimanından başlayan yolculuğumuz boyunca beni hiç üzmeyen yeni şanzıman, önceki versiyonun aksine sarsıntısız ve seri geçişleriyle sürüş keyifne ve konforuna da olumlu katkı sağlıyor.

Sportif kullanıma da imkan veren yeni şanzıman seçeneği yakıt tüketimi konusunda da açıkçası benim tam otomatik bir şanzımandan beklediğim değerlerin çok altında kalarak, bu tip bir şanzımanın aynı zamanda düşük yakıt tüketimini de destekleyebileceğini ortaya koyuyor. Sport düğmesine bastığınız zaman çok daha sportif bir ses duymaya başlıyorsunuz ve bu da sürüş keyfini daha da yükseltiyor.

Nispeten sessiz çalışan yeni BlueHDi dizel motor ve sarsıntısız ve seri geçişlere sahip tam otomatik şanzıman birleşince de size sadece konforlu bir sürüşün keyfine varmak kalıyor.

Yazı: Önder Canözer / Edremit – Çanakkale

Fotoğraflar: Savaş Yılmaz

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı