Buradasınız
Home > Güncel > KIA’dan Cerato Devrimi: KIA Cerato 1.6 AT

KIA’dan Cerato Devrimi: KIA Cerato 1.6 AT

Kia’nın son yıllarda üzerinde çalıştığı yeni tasarım anlayışı ilk meyvelerini markayı kompakt sedan sınıfında temsil eden Cerato ile veriyor. Audi TT ve VW New Beetle modellerine de imza atan tasarım ustası Peter Schreyer’i 2006 yılında bünyesine katan Kia, Schreyer’in Güney Koreli marka için belirlediği yeni tasarım stratejisini hayata geçirmeye başladı. Daha önce Soul modeliyle yeni tasarım çizgisi hakkında ipuçları veren Kia’nın gerçek anlamda değişimi başlattığı model olarak Cerato öne çıkıyor.

Tepeden tırnağa yenilenen Cerato’nun ön yüzü artık köşeli hatlara sahip, derli toplu ve atletik bir tasarıma sahip. Aracın yanlardan ortaya doğru uzayan far bloğu radyatör ızgarasının devamı hissini uyandırıyor. Köşeli hatlarıyla ön tampona entegre sis farları ve gösterişli tamponu adeta bu otomobile giydirilmiş body kit gibi duruyor ve araca ağırbaşlı ve agresif bir görünüm veriyor.

Test: KIA Cerato

Önden arkaya doğru akıcı çizgilere sahip Cerato’nun gövde rengi dış dikiz aynalarında led tipi sinyal lambası bulunuyor. Aracın derli toplu görüntüsü arka bölümde Audi ve BMW modellerini hatırlatan yeni stop lambalarıyla daha da dikkat çekici hale getirilmiş.

Otomobilin dışındaki değişimin etkileri iç mekanda da fazlasıyla hissediliyor. Sürücü odaklı tasarlanan ön panelin kullanımı ergonomi açısından sıkıntı yaşatmıyor. Kullanılan malzemeler ve işçilik sınıfı için yeterli düzeyde. Otomobilin üç kollu direksiyon simidi üzerinden müzik sistemine kumanda edebiliyorsunuz. Ön panelin en solunda far yükseklik ayarı ve ESP sistemini açıp kapatmaya yarayan düğme yer alıyor.

Test: KIA Cerato

Cerato’nun iç mekanında en çok hoşuma giden yenilenen gösterge panelinin tasarımı ve aydınlatması oldu. İç içe geçmiş üç daire şeklinde tasarlanan gösterge paneli, özel tasarım formunun sağladığı derinlikle her an yerinden fırlayacakmış gibi duruyor. Özellikle gece sürüşlerinde kırmızı tonlu aydınlatmayla birlikte gösterge paneli size görsel bir şölen sunuyor.

Otomobilin orta konsolu en üstte dijital saat ile başlıyor. Bu bölümün altında dörtlü sinyal lambası acil durumlarda hemen ulaşabileceğiniz şekilde konumlandırılmış.  Daha altta ise sırasıyla müzik ve klima sistemleri sıralanıyor. Orta konsolun en altında ise USB ve iPod girişlerini bulabilirsiniz.

Cerato’nun spor tasarımlı ön koltuklarının sertliği ve yanal desteği de başarılı ve uzun yolculuklarda sürücüyü yormuyor. Aracın arka koltuklarının ortasında da kol dayama yeri bulunması konforu arttırıyor.

Selefine göre uzunluğu 30 mm, genişliği ise 65 mm artan Cerato’nun 495 litrelik bagaj hacmi de sınıfı için cömert bir yükleme alanı sunuyor.

Test: KIA Cerato

Yeni Cerato ülkemizde sedan gövde tipiyle 1.6 CVVT benzinli motor ve Core, Comfort ve Concept olmak üzere üç farklı donanım seviyesiyle satışa sunuluyor. Cerato alırken beş ileri kademeli düz ve dört ileri kademeli otomatik şanzıman arasında tercih yapabilirsiniz.

Testimize konuk olan Concept donanım paketine sahip Cerato’nun 1.6 litrelik benzinli motoruna dört kademeli otomatik şanzıman eşlik ediyor.

6300 devirde 124 HP güç üreten motor, 4200 devirde ise 156 NM tork sağlıyor. Alt devirlerde ve kalkış sırasında cansız kalan motor ancak yüksek devirlerde sürüş keyfi veriyor. Otomatik şanzımanın vites geçişleri sorunsuz. Şanzımanın kararlı tepkileri performansı da olumlu etkiliyor. Otomatik şanzımanın kickdown özelliği sayesinde de ihtiyaç anında daha çabuk hızlanma şansına sahipsiniz.

0-100 km/s hızlanmasını 12 saniyede gerçekleştiren Cerato’nun son hızı ise 182 km/s. Ses yalıtımı konusunda önemli gelişmeler kaydedilen Yeni Cerato’da da eskisi kadar olmasa da hala yol gürültüsü kabinde duyulabiliyor. Yeni Cerato, geniş camlar ve çift açılı dış dikiz aynalarıyla oldukça net bir görüş alanı sunuyor.

Sert girilen virajlarda arkadan kayma eğilimi gösteren araç, sertliği iyi ayarlanmış süspansiyon sistemi ve ESP ile TCS gibi güvenlik sistemleri sayesinde dengesini korumayı başarıyor. Ele iyi oturan direksiyonun tepkileri de son derece başarılı. Araç 100 km/s hızda yapılan panik frende fren disklerinin de etkisiyle güvenlik sınırları içerisinde durmayı başarıyor. Ancak ESP, TCS ve arka fren diskleri sadece Concept donanım için geçerli.

100 km’de ortalama 7.1 litre yakıt tüketen otomobile dizel motor ve otomatik şanzıman kombinasyonu eklenirse Yeni Cerato’nun sınıfının en çok satan modeli olma ihtimali hiç de hayal değil.

Yazı: Önder Canözer

Fotoğraflar: Cengiz Soyusü

[table id=98 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    One thought on “KIA’dan Cerato Devrimi: KIA Cerato 1.6 AT

    1. ben sizden bir araba aldım. aldığıma alacağıma pişman oldum. Yalnız servis hiç işe yaramaz. Gaziantep’te 2 araç aldım ticari olarak 1 tane kaldı. Niye derseniz servis yüzünden. 1 araçtaki zararım 15000 tl. Aracı rakip firmanız Tofaş’a 27000 tl ye verdim. 2011 model arabanızı gerçi ilgilenmiyorsunuz ama ben yine size mail atıyorum. Gaziantep’te sizin markanızı karıyorum. Ben sizin numune aracınızdım. (telefon bilgisi gizlenmiştir) beni aramak isterseniiz bu telefondan ulaşabilirsiniz. Aksam saat 17.30’dan sonra ulaşabilirsiniz.

    Comments are closed.

    Yukarı