Buradasınız
Home > Güncel > Elektriğin Devrimi: BMW i3

Elektriğin Devrimi: BMW i3

Son yıllarda çevre bilincinin artması ve petrol türevi yakıt türlerinin fiyatlarının artmasının yanı sıra rezervlerin tükenme tehlikesinin ortaya çıkması nedeniyle alternatif yakıt çalışmaları hız kazanmaya başladı.

Hemen her marka çevre dostu alternatif yakıtlı otomobiller geliştirmek için yıllardır çalımalarını sürdürürken, hiç kuşkusuz bu çalışmalarda elektrikli otomobiller ön ıralarda yer alıyor. Bugüne kadar farklı marka ve modellerde elektrikli araç deneyimlerin inceledik ancak BMW’nin i3 ile pazara giren i ailesi dengeleri tamamen değiştirecek gibi görünüyor.

Daha önce İstanbul’da Auto Show Fuarı için getirilen i8 konseptini yakından görmüş ama kullanma fırsatı bulamamıştım. Bu kez seri üretime hazırlanan küçük kardeş i3 İstanbul’u ziyaret etti ve ön tanıtım etkinliğinde aracı kısa süre de olsa kullanma şansını yakalamış oldum.

BMW i3

Siz benim i3 için kullandığım küçük kelimesine bakmayın, araç fotoğraflarında göründüğünden çok daha büyük bir hacime sahip ve tam anlamıyla bir mini SUV tanımlamasını hakediyor.

Concept Coupe çizgilerinin seri üretim modelinde aynı şekilde korunduğunu görmek beni çok mutlu etti. 3999 mm. uzunluğa, 1775 mm. genişliğe, 1578 mm. yüksekliğe sahip araç 2570 mm. dingil mesafesiyle kompakt boyutlara sahip ancak iç mekanda akıllıca düşünülmüş tasarım öğeleri sayesinde son derece ferah ve göründüğünden daha geniş bir kullanım alanı sunuyor.

BMW i3

Aracın dış tasarımında bildiğimiz anlamda bir motor kullanılmadığı için çift böbrek formundaki ön ızgara korunmuş ancak bu kez ızgarada hava girişleri bulunmuyor.

Aracın dış tasarımında en dikkat çekici unsur, geriye doğru açılan arka kapıların ön kapıların arkasına gizlenmiş olması. Yani ön kapı açılmadıkça arka kapının kilidine ulaşmak imkansız. Bunun nedenini sorduğumuz yetkililer, kapı tasarımının  B direği bulunmayan araçta güvenlik amacıyla düşünüldüğünü belirttiler.

Aracın içerisinde sizi son derece yalın aöa kaliteli bir tasarım bekliyor. Bildiğimiz anlamda bir gösterge panelinin yerini tablet şeklinde dijital bir ekran alırken, orta konsolun en üst kısmında da çok daha büyük bir navigasyon ve bilgi ekranı bulunuyor.

BMW i3

Araçta son derece gelişmiş ve geniş bir ağ tabanına sahip ConnectedDrive servisi sunuluyor. Bu sistem sayesinde boş şarj istasyonlarının yerini tespit etmekten tutun, gideceğiniz mesafeyekalan enerjiyle  ulaşıp ulaşamayacağınız, hatta güzergah üzerinde (eğer bölgede gerekli iletişim altyapısı kurulmuşsa) hizmette olan toplu taşıma araçlarını dahi planlayabiliyor ve size en sorunsuz ulaşabileceğiniz bir güzergah planı çıkartabiliyor.

Bu arada iPhone ve iPad gibi cihazlar aracılığıyla da aracınızı tanımladıktan sonra araçla ilgili bilgileri uzaktan alabiliyor, hatta aracın iç sıcaklığını bile uzaktan ayarlayabiliyorsunuz.

Koltukların bir parça sert olduğunu söylemek lazım. Bununla beraber bu araçta otomatik şanzıman sistemine kumanda edeceğiniz kol, direksiyonun sağ üst kısmına entegre bir şekilde bulunuyor. Anahtarsız çalıştırma sistmine sahip otomobilde sıfır emisyon değerine sahip elektrikli ünite sayesinde kesinlikle herhangi bir ses duymanız mümkün değil bu da sürüş konforunu arttırıyor. Sorunsuz bir görüş açısı sunan otomobilin güç kaynağı arkada bagajın alt bölümünde yer alıyor ve buradaki lityum iyon pilin çevresinde aşırı ısınmayı engelemek amacıyla bir çeşit klima sistemi yer alıyor. Aracın arka bölümüne binen ağırlığı başarılı şekilde dengeleyen mühendisler sayesinde i3 ağırlığı ön ve arka tekerlere yüzde 50:50 oranında dağıtıyor.

BMW i3

Araçta özel olarak üretilen ince tabanlı 18 ve 19 inç lastikler kullanılıyor. Bu sayede i3 ile düşük hzılarda milim oynamadan olduğunuz yerde daire çizebiliyorsunuz. Direksiyonun turu ise inanılmaz derecedde başarılı…

50 kg. ağırlığındaki elektrik motoru, 170 hp güç çıkışı ve motorun çalıştığı andan itibaren temin edilebilen 250 Newton metrelik azami tork değeriyle yüksek çekiş gücü sunuyor. BMW i3, 0’dan 60 km/s’e 3,7 saniyede ve 0’dan 100 km/s’e 7,2 saniyede hızlanıyor. Araçla birlikte her şarj cihazına uygun iki farklı fiş veriliyor ve i3 için eğer varsa mevcut bir şarj ünitenizi değiştirmenize gerek kalmıyor. BMW kullanıcıları aynı zamanda hızlı şarj için ülkemizde kurulu e-şarj istasyonlarından da yararlanabiliyor. Ancak daha önce kurulum yapılmamış evlerde BMW isteğe ağlı wallbox adını verdiği şarj ünitesini kurabiliyor.

Bu arada hemen belirtelim, BMW’nin i3 modelini aldığınız andan itibaren pil için herhangi bir aylık kira bedeli ödemiyor pilin doğrudan sahibi oluyorsunuz. 8 yıl ömür biçilen pilde bu  süre zorlu koşullarda 7 veya 7.5 yıla kadar inebiliyor.

Otomobilin 250 km.’lik bir menzili var ancak opsiyonel olarak arka bölüme ek bir donanım taktırarak bu menzili 340 km.’ye çıkartmanız mümkün.

Türkiye fiyatı henüz belli olmayan aracın Almanya satış fiyatının 35 bin euro civarında olduğu biliniyor.

Yazı: Önder Canözer

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı