Buradasınız
Home > Güncel > SUV Sınıfı Karışacak: Honda CR-V 1.6 i-DTEC

SUV Sınıfı Karışacak: Honda CR-V 1.6 i-DTEC

Honda tutkunları nihayet ülkemiz vergi mevzuatı ve yüksek yakıt fiyatları nedeniyle yıllardır özlemini çektikleri düşük hacimli dizel motor seçeneğine kavuşuyor. Aslında ilk olarak geçtiğimiz aylarda Civic HB modeliyle dikkatleri üzerine çeken ve tamamen Honda patentli 1.6 litrelik i-DTEC motor seçeneği artık CR-V modelinde kullanılmaya başlandı.

İlk kez 1995 yılında yollara çıkan ve her dönemde kendisine has özel çizgileri ve donanımıyla dikkat çeken CR-V, SUV pazarında giderek artan rekabette 2.2 litrelik dizel motor seçeneği nedeniyle vergi engeline takılmış ve fiyat konusunda rekabetçi özelliğini kaybetmişti. Ancak yeni dizel motor seçeneğinin getirdiği avantajlarla büyük bir çıkış yapan CR-V, 80 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarıyla da donanım ve fiyat oranı dikkate alınacak olursa, rakiplerinin uykusunu kaçıracak türden bir araç haline gelmiş durumda…

1996 yılından bu yana dünya genelinde 5.1 milyon adedin üzerinde satılan Honda CR-V için yepyeni bir dönemin başlangıcını da ifade eden ve Avrupa ve Türkiye için son derece önemli olan 1.6 litrelik dizel motor, markanın Earth Dreams Technology motor serisinin ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Yeni 1.6 i-DTEC motor ile donatılmış ikinci model olan CR-V 1.6 dizel, başlangıç fiyatları 80 bin 900 ile 92 bin 900 TL arasında değişen Dream, Premium ve Elegance adlı üç farklı versiyona sahip.

Honda Türkiye CEO'su Hideto Yamasaki

Yamasaki: “Gerçek Honda yeniden doğuyor”

2013 yılı itibarı ile gerçek Honda’nın yeniden hayat bulmaya başladığını ifade eden Honda Türkiye Başkanı Hideto Yamasaki “İnovasyon, üstün mühendislik, sportiflik ve eğlence gibi otomobiller için vazgeçilmez değerlerle yoğrulan Honda modelleri, bu yıl itibarı ile yeniden doğuyorlar. 2015 yılında yeniden başlayacağımız Formula 1, gerçek Honda ve Honda mühendisliğinin doğuşunu simgeliyor. Önümüzdeki dönemde Türkiye’de de satışa sunacağımız NSX ve Type R modelleri, Honda’nın sportif, yenilikçi ve eğlenceli yanını pekiştirmiş olacaklar. 2012 yılı itibarı ile dünya genelinde 25 milyon Honda müşterisine ulaştık ve bugün rekor sayılabilecek yıllık 3.8 milyon yeni müşteri sayımızı 2017 yılı sonunda yıllık 6 milyon satışa ulaştırmayı hedefliyoruz. Küçük dizel motorumuzla Avrupa’da önemli bir başarı hedefliyoruz ve ‘Earth Dreams Technology’ motorlarımızın ilki olan 1.6 i-DTEC sayesinde Türkiye’deki müşterilerimizi sınıf lideri performans ve düşük tüketimle buluşturuyoruz. CR-V dizel modelimizin sadece 4,5 litre olan 100 km’deki tüketimiyle Türkiye’de büyüyen SUV pazarında güçlü bir konuma yerleşeceğine inanıyoruz” dedi.

Avrupa pazarında yüzde 50’ler seviyesinde paya sahip kompakt SUV segmentinde tamamen yeni bir pazara adım atmış olacaklarını belirten Honda Türkiye Otomobil Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdem Soydaş ise sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’deki SUV segmenti toplam satışları incelendiğinde Türkiye’de şanzıman tercihlerinde manuel vitesin tercih edilme oranı 2008 yılındaki yüzde 20’lerden 2013 yılında yüzde 60’a ulaştığı gözlemleniyor. Tüm bu veriler ışığında Honda olarak, artık hem Avrupa hem de Türkiye’de müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Honda CR-V 1.6 i-DTEC’in, vergi avantajının getirdiği rekabetçi fiyatıyla Türkiye’de büyük başarı göstereceğine inanıyoruz. 2013 yılının 600 bin, 2014’ün de 610 bin adetlerle kapanmasını öngördüğümüz Türkiye binek otomobil pazarında 2 bin 250 adetlik CR-V dizel satışı gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Honda CR-V 1.6 i-DTEC

Eroskay: “CR-V 1.6 dizel artık konfor, fonksiyon ve düşük tüketimin yeni adı”

CR-V 1.6 dizelin Honda ürün gamındaki Earth Dreams Technology motor serisinin bir ürünü olan yeni 1.6 i-DTEC motor ile donatılmış ikinci model olduğunu belirten Honda Türkiye Satış Sonrasından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Can Eroskay, “Otomobil tipi oturma pozisyonu, akıllı ergonomi ve geliştirilmiş ses yalıtımı ile konfor seviyesini yukarılara taşıyan CR-V 1.6 i-DTEC’in, tek dokunuşla katlanan arka koltukları ve geniş bagaj hacmi ile sınıfına örnek…” açıklamasında bulundu.

Antalya’da Belek-Side güzerhagında kullanma imkanı bulduğum Honda CR-V 1.6 i-DTEC için ilk söyleyebileceğim motorun dizel motorlara göre sessiz çalışması…  Önden çekiş ve düz vites kombinasyonu ile 120 PS güç ve 300 Nm tork değerine imza atan motorun yüksek tork değeri çekiş konusunda da sıkıntı yaşanmasının önüne geçiyor. Fabrika verilerine göre 100 km’de 4,5 litre yakıt tüketen otomobilde biz de 4.8 litrelik bir tüketim değerini yakalamayı başardık.

Bu arada 2.2 litrelik dizel motorlu versiyona göre 116 kg. daha hafif olan CR-V 1.6 i-DTEC, geliştirilen süspansiyon ayarları ve viraj denge çubuğunun da etkisiyle binek bir otomobildeki kadar iyi bir yol tutuş ve denge sağlıyor.

Sürücü-yolcu-yan ve perde hava yastıkları, araç denge kontrol sistemi (VSA), ABS, elektronik fren gücü dağıtımı (EBD), acil durum fren desteği, yokuşta kalkış desteği (HSA) ve lastik basınç ikaz sistemi (DWS) gibi güvenlik donanımlarının standart olarak sunulduğu 80 bin 900 TL’lik başlangıç fiyatına sahip Dream adlı giriş seviyesinde ayrıca renkli TFT LCD bilgi ekranı i-MID, hız sabitleyici, Idle Stop (Start&Stop), çift bölgeli otomatik klima, tek dokunuşla 60:40 oranında katlanabilen arka koltuklar, ısıtmalı ve elektrikli yan aynalar ile gündüz yanan farları yer alıyor.

86 bin 900 TL’lik Premium donanım seviyesiyle birlikte Dream’e ilave olarak park sensörü, ön sis farları, bluetooth sistemi, katlanabilir yan aynalar, geri görüş kamerası ve alüminyum görünümlü ön konsola sahip olunabiliyor.

Yazı: Önder Canözer

Fotoğraflar: Honda Türkiye

Mekan: Belek – Side / Antalya

Daha fazlası için Carmedya Kasım 2013 sayısını ücretsiz olarak indirebilirsiniz…

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı