Buradasınız
Home > Güncel > Lexus Avrupa’da satış grafiğini yükseltiyor

Lexus Avrupa’da satış grafiğini yükseltiyor

CARMEDYA.COM – İlk 6 ayda Avrupa’da 34 binin üzerinde satış gerçekleştiren Lexus, önceki yıla göre yüzde 43 artış sağlamayı başardı.

Bununla birlikte hibritler dahil elektrik motoruna sahip araçların satış oranı 6 puan artarak yüzde 86’ya yükseldi.

Lexus’un RX, NX, UX, GX ve LX gibi modellerden oluşan geniş SUV ürün gamı, Avrupa’da toplam satışların yüzde 85’ini temsil etti. Avrupalı kullanıcıların yaşam tarzlarına da hitap eden Lexus SUV’ları, tasarımı, teknolojisi, sessiz sürüşü, performansı ve yüksek verimliliğiyle takdir gördü. Lexus, 2023 yılının ilk yarısında yeni ürünler tanıtarak ve tedarik konusunda yaşanan aksaklıkları iyileştirerek güçlü satış rakamları elde etti.

Lexus’un Avrupa’da büyümesini sağlayan kilit modeller önceki yılın 6 aylık dönemine göre yüzde 59 satış artışı elde edilen NX ve yüzde 42 artış gösteren yeni nesil RX oldu. Lexus NX’in satış adedi 11 bin 869 olurken, UX 8 bin 334 adet ve RX 7 bin 137 adet satıldı. Bununla birlikte tam elektrikli RZ’nin satış adedi ise 701 adet oldu.

Premium markanın Türkiye’deki istikrarlı yükselişi 2023’ün ilk 6 ayında da devam etti. Mart ayında satışa sunulan, kendi kendini şarj eden RX 350h hibrit, dışardan da şarj edilebilen RX 450h+ plug-in hibrit ve performans odaklı RX 500h turbo hibrit ile üç farklı versiyonun sunulduğu RX ürün ailesi büyük bir ilgi çekti. Satış rakamlarıyla da RX, markanın Türkiye’de en çok satılan modeli oldu. Bununla birlikte Lexus satışlarında Türkiye’de geçen yıla göre yüzde 65 oranında artış elde edildi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı