Buradasınız
Home > Markalar > Citroen > Citroen satışlarında Türkiye ikinci sıraya yerleşti

Citroen satışlarında Türkiye ikinci sıraya yerleşti

CARMEDYA.COM – Citroen, haziran ayında gerçekleştirdiği 8 bin 14 adetlik satışla ayı 5’inci sırada tamamlarken, Fransa’nın ardından ikinci sırada yer aldı.

Markanın ilk 6 aylık satışları ise, geçen yılın aynı dönemine göre 2,5 kat artarak 32 bin 30 adede ulaştı. Markanın dikkat çekici satış performansı, Türkiye’nin global pazardaki konumunu da güçlendirdi. Mayıs ayında olduğu gibi haziranda da dünyada Citroen’in en fazla satış yapılan ikinci ülkesi olan Türkiye, ilk 6 aylık dönemde de globalde 5’inci sıradan 3’üncülüğe yükselmiş oldu.

Citroen Türkiye Genel Müdür Selen Alkım

“6 ayda 2022 satışlarını geride bıraktık”

Citroen’in ilk 6 ayda 5 bin 361 adetle en fazla tercih edilen modeli olan C3, haziran ayında yüzde 7,6’lık pazar payına ulaştı. B-HB segmentinde 3’üncü sırada yer alan C3, geçen yılın aynı ayına göre satışlarını yüzde 125 artırarak dikkatleri üzerine çekti. Markanın kompakt HB modeli C4 ise, segmentinde yüzde 11,5’lik paya ulaştı ve ikinci sıraya yükseldi. Markanın SUV segment temsilcileri C3 Aircross ve C5 Aircross modelleri de, 2022 yılının haziran ayına göre satışlarını sırısıyla yüzde 49 ve yüzde 229 seviyesinde artırmış oldu. Citroen, binek araçtaki performansını hafif ticari araç pazarında da sürdürdü. Berlingo, haziran ayında elde ettiği yüzde 19,3’lük pazar payıyla segmentinin en fazla satılan ikinci modeli oldu. Berlingo, geçen yılın aynı ayına göre de satışlarını yüzde 277 artırarak öne çıktı.

Türk tüketicisinin Citroen modellerine olan ilgisinin kendilerini memnun ettiğini söyleyen Citroen Türkiye Genel Müdür Selen Alkım, “Özellikle mart ayından itibaren satışlarımızda büyük bir artış trendine giriş yaptık. Geçen yılı 28 bin 831 adetlik satış rakamıyla kapatmıştık. Elektrikli mobilite çözümü Citroen Ami’yi de eklediğimizde satışlarımız yaklaşık 30 bin adet seviyesini bulmuştu. Bu yıl ise henüz 6 ayda, geçen yılın toplam satışını geride bıraktık” dedi.

Fransa’dan sonra en çok Citroen, Türkiye’de satıldı

Yılın ilk yarısındaki performansla Citroen Türkiye’nin global pazarda üçüncü sıraya yükseldiğini vurgulayan Selen Alkım, “Haziran ayı baz alındığında ise Türkiye olarak, Fransa’dan sonra dünyada en fazla Citroen’in satıldığı ülke olmayı başardık. Satışlarımızdaki büyük artışta, binek modeller kadar hafif ticari ürün gamımızın da büyük payı bulunuyor. Bu yıl hedefimiz satışlarımızda hafif ticari modellerimizin payını yüzde 30’a çıkarmaktı. İlk 6 ayda 10 bin 71 adet ticari araç satışı yaptık. Bugün itibarıyla satışlarımızdaki hafif ticari araçların payı yüzde 31,4 seviyesine ulaştı.  Özellikle Berlingo modelimizde ticari tarafta da iddialıyız” diye konuştu.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı