Buradasınız
Home > Markalar > Chery > Chery Pekin Otomobil Fuarı’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor

Chery Pekin Otomobil Fuarı’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor

CARMEDYA.COM – Çin’in önde gelen otomotiv üreticilerinden Chery, 25-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Pekin Otomobil Fuarı ve Küresel Bayi Toplantısı’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Etkinliğin genel teması Yeni Enerji, Yeni Eko, Yeni Çağ otomotiv endüstrisinin gelecekteki gelişim eğilimleri için de bir vizyon oluşturuyor.

Yeni enerjili mobilite dünyası hızla gelişmeye devam ederken, teknolojik yenilikler, farklı tipte enerji araçlarının gelişimi ve pazara giriş oranlarındaki istikrarlı artış, küresel otomotiv sektöründe çevre dostu devrimi kolaylaştırıyor. Küresel yeni enerjili araçlarının satışı 2023 yılında 14 milyon 653 bin adede yükseldi. Bu da yıllık bazda yüzde 35,4 gibi kayda değer bir büyüme anlamına geliyor. Projeksiyonlar, 2024 yılına kadar yeni enerjili araçların küresel satışlarının 18 milyon adedi aşacağını ve yeni enerjili araçların küresel çapta benimsenme oranının yüzde 46’ya ulaşacağını gösteriyor. Bu rakamlar sadece yeni enerjili araç dünyasındaki hızlı genişlemenin altını çizmekle kalmıyor aynı zamanda otomotiv endüstrisinin gelecekteki görünümünü de gözler önüne seriyor. Hızlı gelişen teknolojilerle yeni enerjili araçların menzili ve şarj hızı önemli ölçüde artmış durumda. Bu da tüketicilerin elektrikli araçlardaki menzil kaygısını azaltmaya başladı. Ayrıca, küresel çapta yönetimler özel teşviklerle yeni enerjili araç endüstrisini destekliyor ve bu artan destek güçlü bir pazar büyümesi sağlıyor. Dahası, çevre koruma ve enerji verimliliği konularında daha da bilinçlenen tüketici, yeni enerjili araç dünyasına olan talebi daha da artırdı.

QPower mimarisi

QPower daha düşük üretim enerji tüketimi ile Chery’nin gelecek için çevre dostu bir ekosistem oluşturma vizyonunu somutlaştırıyor. QPower, enerji avantajlarıyla içten yanmalı (ICE), şarj edilebilir hibrit (PHEV) ve batarya elektrikli araç (BEV) gibi ana akım enerji türlerini kapsıyor.

QPower, ICE, PHEV ve (BEV dahil olmak üzere farklı enerji türlerini kapsıyor. Chery modellerindeki PHEV teknolojisi, farklı sürüş senaryolarına hitap etmek üzere gelişmiş güç sistemi tasarımlarından yararlanıyor ve farklı sürüş modları arasında sorunsuz geçiş yapma özelliğiyle öne çıkıyor. Gelişmiş batarya teknolojisi ve kinetik enerji geri-kazanım sistemleri, enerji kullanım verimliliğini önemli ölçüde artırarak enerji tüketiminin ve emisyonların azalmasını sağlıyor.

Tek motorlu tamamen elektrik modu: Kalabalık şehir sokaklarında daha akıcı bir sürüş ve üstün enerji tasarrufu sunarken, tek motorlu tamamen elektrik moduna geçiş aynı zamanda gelişmiş NVH performansı da sunuyor.

Çift motorlu tamamen elektrik modu: Kentsel alanlarda sürüş seri kalkış ve sollama, güçlü gaz tepkileri gerektiriyor. Çift motorun senkronize çalışması enerji verimliliği, sakin bir sürüş deneyimi ve anlık hızlanma sağlıyor.

Seri menzil genişletme modu: Açık ve trafiğin serbestçe aktığı otoyollarda seri menzil genişletme modu, enerji tüketimini verimli bir şekilde yönetirken tamamen elektrikli bir sürüş deneyimi sağlıyor.

Paralel sürüş modu: Hızlanma veya yokuş çıkma gibi yüksek güç gereksiniminin olduğu durumlarda, paralel sürüş modu devreye girerek anlık hızlanma ve yüksek tork sağlıyor.

Chery hibrit teknolojisi

Bataryanın enerji seviyesi düşük olduğunda sistem tamamen içten yanmalı motor tahrikine geçiyor. Böylece uzun mesafeli yolculuklar şarj kaygısı olmadan endişesiz geçiyor. Buna ek olarak, Qpower mimarisinin PHEV teknolojisi, hem sabit hem de dinamik koşullarda güç bataryasının motor aracılığıyla şarj edilmesini sağlıyor. Sistem aynı zamanda kinetik enerji geri-kazanımı için tek motorlu veya çift motorlu rejeneratif fren modlarını da entegre ederek sürüşü optimize ediyor. Bu optimizasyon, enerji kullanımını önemli ölçüde iyileştirerek daha uzun sürüş menzili ve daha az enerji tüketimi sağlıyor. Hibrit teknolojisi, yenilikçi çift yakıtlı ve elektrikli tahrik sistemleri, gelişmiş sürüş menzili ve üstün enerji verimliliği ile öne çıkan yeni enerji alanında kritik bir çözüm olarak dikkat çekiyor. Chery’nin üçüncü nesil hibrit teknolojisi, 18 yıllık hibrit teknolojisi gelişiminin zirvesini temsil ediyor. Bu teknoloji, hibrit motor, şanzıman, batarya ve akü yönetim sistemi gibi özel bileşenleri bir araya getiriyor ve birlikte “yeni üç bileşen” olarak anılıyor. Sistem yüzde 44,5’in üzerinde termal verimlilik, 1400 kilometrenin üzerinde menzil, 100 kilometrede 4,2 litre yakıt tüketimi ve 0’dan 100 km/s sürate 4,26 saniyede hızlanma gibi üstün özelliklerle dikkat çekiyor. Gelişmiş batarya malzemeleri daha yüksek enerji yoğunluğu ve iyileştirilmiş düşük sıcaklık performansına sağlarken, bu teknoloji performans, sürdürülebilir enerji verimliliği ve yüksek araç güvenliği standartları sağlıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı