Buradasınız
Home > Güncel > Yere Sağlam Basın / LR Discovery 4 3.0 TdV6 HSE

Yere Sağlam Basın / LR Discovery 4 3.0 TdV6 HSE

Fallback Image

CARMEDYA – Yere Sağlam Basın / LR Discovery 4 3.0 TdV6 HSE. Land Rover tarafından yenilenen Discovery 4, her türlü arazi koşulunda güvenli sürüş vaat ediyor.

Arazi araçlarının köklü ismi Land Rover’ın 2010 yılı için yenilenen 3.0 litrelik dizel motora sahip Discovery 4 TDV6 HSE modelini test etme imkanı bulduk.

Sadelik ve fonksiyonellikten hiçbir zaman ödün vermeyen İngiliz üreticinin geleneği bozmadığının Discovery 4 modelinde de görebiliyorsunuz.

Aracın tasarımında selefine oranla küçük dokunuşlar dışında çok da önemli bir yenilik olduğunu söylemek güç.  Land Rover her zaman olduğu gibi yeni modelde de gereksiz detaylardan kaçınmış ve tüm dikkatini motor ve donanıma yoğunlaştırmış. Discovery 4’ün dış tasarımında sade ama sportif şıklığı önde küt bir burun, büyük far blokları ve ortadaki krom radyatör ızgarası ile yanlardaki geniş hava girişleri yaratıyor. Otomobilin önceki jenerasyona göre önemli tasarım farklılıkları arasında yeni ön tampon ve LED tipi ön ve arka aydınlatmaları sayabiliriz.

Yere Sağlam Basın / LR Discovery 4 3.0 TdV6 HSE

Yüksek konum sayesinde iniş ve binişlerin son derece kolay olduğu aracın iç mekanında da dış tasarımdaki sadeliği görmeye devam ediyorsunuz. Cam tavan sayesinde ferah ve son derece aydınlık bir ortam sunan iç mekanda yedi kişi için oturma alanı bulunuyor. Bagaj bölümündeki iki koltuk istenildiği takdirde katlanarak, hacimli yükler için yer açılabiliyor. Aracın 1260 litrelik bagaj hacmi, orta sıradaki koltuklar da katlandığında 2558 litreye kadar yükseltilebiliyor.

Son derece kaliteli işçilik ve artan malzeme kalitesi dikkat çekiyor. Aracın gereksiz detaylara boğulmamış ön paneli de son derece kullanışlı. Gösterge panelinin kadranları büyük tasarlandığından takip etmekte hiç zorluk çekmiyorsunuz. Kadranların ortasında kalan dijital bilgi ekranından da araçla ilgili bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Orta konsolun en üst kısmında geniş bir dokunmatik ekran bulunuyor. Bu ekran sayesinde araçta bulunan bei adet kameranın sağladığı görüntüler aracılığıyla son derece kolay park etme ve manevra yapma imkanına sahipsiniz. Ekran üzerindeki tuşlar yardımıyla multimedya ve navigasyon sistemini de kullanma olanağına sahipsiniz. Daha altta ise sırasıyla kumanda düğmeleri ve klima sistemi yer alıyor. En alt kısımda ise arazi koşullarına göre değişik sürüş modlarını, eğim iniş ve çekiş sistemleriyle birlikte süspansiyon ayarlarını yapmanıza yarayan merkezi kumanda sistemi bulunuyor. Bu ayarlar sayesinde en zorlu yol koşullarında bile endişe duymanıza gerek kalmıyor.

Discovery 4’ün direksiyonu üzerinden de sabit hız (Cruise Control) ve telefon sistemine kumanda edebiliyorsunuz.

GÜÇLÜ MOTOR DÜŞÜK EMİSYON

Yeni Discovery 4’ün getirdiği en çarpıcı yenilik 3.0 litre hacmindeki V6 dizel motor olmuş. Test ettiğim Discovery 4 TDV6’nın 2993 cc hacmindeki motoru 4000 devirde 245 HP güç üretirken, 2000 devirde 600 Nm gibi muazzam bir tork sağlıyor. Yeni motor daha önce kullanılan 2.7 litrelik motora oranla yüzde 29 daha fazla güç ve yüzde 36 daha iyi tork değerine sahip. Motorun en dikkat çekici özelliği ise artan performansa rağmen emisyon değerinin önceki motora göre yüzde 10 azalarak 244 g/km olarak gerçekleşmesi.

Discovery 4’ün önemli yeniliklerinden biri de geliştirilen altı kademeli otomatik şanzıman olmuş. Araç artan performansının yanında ani hızlanmalara daha kısa sürede cevap veren ve son derece yumuşak geçişlere sahip yeni şanzıman sistemi sayesinde sürüş keyfini doruğa çıkartıyor.

Land Rover patentli Terrain Response Sistemi’nde yapılan geliştirmeler sayesinde Discovery 4’ün arazi performansı artarken, sürüş konforu da doruğa çıkmış. Öyle ki asfalt yolda ilerlerken girilen sert virajlarda bu boyuttaki bir arazi aracının hiçbir şekilde yana yatmaması beni oldukça şaşırtmıştı. Land Rover’ın yeni nesil Discovery 4 modeli son derece düzgün bir sürüş imkanı sunarken, sağlamlık hissi nedeniyle güven veriyor.

Otomobilin özellikle acemi sürücülere kolaylık sağlayan “Eğim İniş Sİstemi” HDC’de geliştirilmiş. Discovery 4 yeni sistem sayesinde dik eğimlerden daha kontrollü ve güvenli bir şekilde inebilmenizi sağlıyor.

Discovery 4’ün geliştirilen hıza duyarlı fren sistemi de 350 mm’lik fren diskleri sayesinde güvenlik sınırları içerisinde durmanızı sağlıyor. Ani frenlerde aracı dörtlü sinyal lambası yanıp sönerek arkadan gelenleri uyarıyor. Geliştirilen yeni fren sistemi aracı yeni kullananlar için alışkanlık gerektiriyor.

Sıfırdan 100 km/s hıza 9.6 saniyede çıkabilen 2583 kg ağırlığındaki araç en fazla 180 km/s hıza ulaşabiliyor.

Yazı: Önder Canözer

[table id=1 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı