Buradasınız
Home > Güncel > Gücü Hissedin / LR Range Rover Sport

Gücü Hissedin / LR Range Rover Sport

Gücü Hissedin / LR Range Rover Sport. Land Rover tarafından yenilenen Range Rover ailesinin haşarı çocuğu Range Rover Sport, performansıyla olduğu kadar tasarımı ve donanımıyla da dikkat çekici bir otomobil.

Aracın dış tasarımı için hiç tereddüt etmeden oldukça güzel diyebilirim. Keskin hatlara sahip dizayn aracı kaslı ve güçlü bir karaktere bürümüş. Farların içerisindeki LED lambalar tasarımı zenginleştirmiş. Yekpare ön tampon sade bir görüntü sergilerken, sis farları birer pırlanta taş gibi bu sadeliği taçlandırıyor. Baklava desenli ön ızgara aracın sport ifadesini ön plana çıkartıyor. Geniş arka stop lamba grubu yine LED teknolojisinin nimetlerinden faydalanmış. İki farklı şekilde açılan bagaj kapağı yükleme çeşitliliği sağlıyor.

Genel olarak bakıldığında Range Rover Sport’un sade gözü yormayan bir iç mekanı var. Renk seçimi ve kullanılan malzeme kalitesi oldukça yüksek. Sadece ağaç kaplama görünümü sunan malzemenin kalitesi düşük olduğu için plastik olduğu hemen anlaşılıyor. Kontrol butonları kullanışlı ve karmaşık değiller. Arka yolcu bölümü de oldukça ferah.

Gücü Hissedin / LR Range Rover Sport

Koltukların ergonomisi ise çok iyi. Her türlü vücut tipini rahat ettirecek işlevsellikteler. Araç genel olarakta bakıldığında hem sürücüsüne hemde yolcularına rahat seyahat imkanı sağlıyor. Sürücünün her türlü yol koşulunda aracı rahatlıkla kontrol edebilmesi bunun en büyük göstergesi. Range Rover Sport içinden çıkmak istenmeyecek kadar konforlu ve rahat bir otomobil.

Test ettiğim otomobilde 3.0 lt’lik dizel motor, 4000 d/d’de 245 HP güç ve 2000 d/d’den itibaren 600 Nm gibi etkileyici bir tork sunuyor. 3.0 lt hacimli Geliştirilmiş Sequential Turbo Dizel makine gerçekten nefes kesici bir hızlanmaya sahip.

Yüksek çekiş gücüne eşlik eden otomatik şanzımanın tepkileri de çalışma karakteri de çok iyi. Gerekli vites oranı hemen bulunurken, performanslı ya da konforlu sürüşler sırasında vites seçimleri kusursuz bir şekilde yerine getiriliyor. Ben en çok dizel motorun sessizliğinden etkilendim. Aracın içindeyken motorun dizel olduğunu anlamanız neredeyse imkansız.

Sadece asfalt zeminde yol şartlarında kullandığım kadarıyla aracın yol tutuşu çok iyi. Akselerasyon, durma gibi özellikleri kusursuz. Direksiyon en ufak tepkilere saniyeler içerisinde başarıyla cevap veriyor. Siz hata yapsanız bile elektronik sensörler yoldan çıkmanıza müsade etmiyor.

Park ve manevra konusuna da değinecek olursam, Range Rover Sport’un iri gövdesi dar alanlara park etmenizi zorlaştırsa da iyi manevralar sayesinde rahat park ediliyor. Ancak dikiz aynasından bakıldığında arka koltuk başları zaten dar olan görüş alanını daha da kısıtlıyor.

Yazı ve fotoğraflar: Berk Ertükel

[table id=2 /]

Alper Güler
2008 yılından bu yana otomobil yayıncılığı sektörünün her alanında görevlerde bulunan Alper Güler, Türkiye’de dijital otomobil yayıncılığına Otomobil Dünyam çatısı altında başlatmıştır. 2014 yılında Doğan Yayın Holding bünyesinde çalışan Alper Güler, 2017 yılı sonunda bugün Medicon Grup adını alan Carmedya’da görevine devam etmektedir. Bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.
https://www.carmedya.com

    Benzer yazılar

    Yukarı