Buradasınız
Home > Güncel > Sadelikle Gelen Zarafet: Toyota Corolla

Sadelikle Gelen Zarafet: Toyota Corolla

Japon otomobil üreticisi Toyota’nın hiç kuşkusuz en çok satan modeli Corolla bugün 10. nesliyle yollarda yer alıyor. Corolla’nın onuncu jenerasyonu beklenenin aksine çok iddialı olmayan bir tasarıma sahip. Eski modelden ufak dokunuşlarlar farklılaşan yüzüyle Corolla’da sadelik  her zamanki gibi korunmuş.

Otomobilin ön bölümü yuvarlatılmış hatlardan oluşuyor. Yan bölümü klasik bir sedan çizgisinde olan Corolla’nın arka kısmı da sade bir görünüme sahip. 4540 mm uzunluğa sahip olan Corolla bu disiplinde sınıfının en kısa otomobillerinden birisi konumunda.

Bir önceki nesilde kullanılan yumuşak plastik yüzeyler yeni modelde yerini daha sert malzemeye bırakmış. Malzemenin sert oluşu prestij duygusunu biraz törpülese de kalite ve montaj işçiliği her zamanki gibi memnun edici. Önden arkaya doğrı akıcı bir tasarıma sahip olan Corolla’nın kusursuz sedan şekli krom detaylarla daha göz alıcı hale getirilen arka bölümle son buluyor.

Otomobilin dış tasarımında olduğu gibi iç mekanında da sade tasarım anlayışı kendisini hemen farkettiriyor.

Test otomobilimizin açık tonların tercih edildiği iç mekanı  ferah ve aydınlık bir ortam sunarak sürücü ve yolculara huzurlu bir ortam yaratıyor. Ergonomik açıdan genel olarak başarılı diyebileceğimiz iç mekandaki bu ahengi yol bilgisayarının göstergelerdeki bir butonla değiştiriliyor olması bozuyor. Otomobilin koltuklarının yanal destekleri ve konfor düzeyi memnun edici. Genel olarak bakıldığında iç mekanın daha karakterli bir yapıya sahip olmasını bekliyorsunuz. Çift renkli ön panel estetik bir görünüm yaratırken, orta konsoldaki düğmelerin büyük tasarlanmış olması kullanımı kolaylaştırıyor.

Yine büyük tasarlanan gösterge panelinin şık aydınlatması da gözü rahatsız etmiyor.

İçeriye rüzgar sesi almayan aracın iç mekanında lastik sesi fazlasıyla duyuluyor.  450 litrelik bagaj hacmine sahip olan Corolla’nın yükleme alanının da geniş oluşu iyi bir avantaj.

1.6 litre hacminde değişken supap zamanlaması sistemine sahip olan bir motor sesiz ve sorunsuz. Motor 6000 devirde 124 HP güç, 5200 devirde 157 Nm tork üretiyor. Motorun otomatik şanzımanla uyumu çok başarılı. Vites geçişleri çok yerinde ve zamanında. Ani hızlanmada hızla vites düşüren şanzıman, sakin kullanımda da büyük vitese zamanında geçerek yakıt ekonomisi sağlıyor.

Yumuşak süspansiyonlar yoldan gelen darbeleri emmekte hiç zorlanmıyor.

Sonuç olarak Corolla yıllardan beri sürdürdüğü ‘ailenin otomobili’ geleneğini devam ettiriyor. Sade, güvenli, yolda sorun çıkarmayan bir otomobil olarak efsanesini devam ettiren Corolla, herkesin sevebileceği bir model.

Yazı ve Fotoğraf: Berk Ertükel

Detaylı haber, teknik özellikler ve fotoğraflar için Carmedya’nın Kasım 2010 sayısını indirin…

    Benzer yazılar

    Yukarı