Buradasınız
Home > Güncel > Fiat’tan Punto Evrimi: Punto EVO 1.4 Multiair

Fiat’tan Punto Evrimi: Punto EVO 1.4 Multiair

Fiat tarafından ilk kez 2005 yılında tanıtılan Grande Punto  ülkemizde de önemli satış rakamlarına imza atmıştı. Yakalanan başarının ardından bu modeli geliştirmek için kolları sıvayan İtalyan otomobil üreticisi şimdi de Punto Evo ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Grande Punto’nun makyajlanmış ve daha zengin donanım özelliklerine sahip versiyonu olarak karşımıza çıkan Punto Evo kalbinde tamamen yeni motor teknolojileriyle yollara çıktı.

Ülkemizde üç motor versiyonu ile satışa sunulan otomobilin 1.4 litre Multiair teknolojisine ve 105 HP güce sahip versiyonu testimize konuk oldu.

Grande Punto gibi tipik İtalyan tasarımına sahip otomobil ilk bakışta sportif görünümüyle beğenimizi kazandı. Aracın önde karartılmış far bloğu ve krom detaylar dinamik tasarımı n en önemli unsurları arasında diyebilirim. Önde klasik tasarımın aksine ortaya daha yakın konumlandırılan sis farları ve geniş ön ızgara agresif bir görünüm sağlıyor. Önden arkaya kadar akıcı bir tasarıma sahip Punto Evo, arka bölümde bagaj kapağının iki yanına konumlandırılan LED tipi uzun stop lambaları ve tampona entegre kedi gözü tasarımlı sis farlarıyla dinamik görünümü tamamlıyor. Aracı gövde rengi dikiz aynaları, çok kollu alaşım jantlar ve gövdenin iki yanında da estetik görünüm kazandıran siyah çizgiler Punto Evo’yu ayrıcalıklı kılıyor.

Fiat’ın Bravo modeliyle başlattığı yenilikçi akımı Punto Evo’nun da iç mekanında hissetmek mümkün. Aracın iç mekanında kullanılan malzemelerin kalitesi bir ölçüde artmış ancak ufak tefek işçilik hataları bulunduğunu da belirtmek gerek.

Genel olarak ferah ve kullanım açısından yeterli alan sunan otomobil önde sunroof ve arkada panoramik cam tavan sayesinde aydınlık bir ortam sağlıyor. Spor tasarımlı ve çift renkli koltukların sertliği iyi ayarlanmış ve sürücüyü yormuyor. Ergonomik açıdan belirgin bir sıkıntı görmediğim otomobilin ön panelinde kullanılan deri görünümlü kaplama satesinde modifiye edilmiş bir otomobil kullandığınızı düşünebilirsiniz. Aracın diğer modellerinden aşina olduğumuz ve krom detaylar ile sportif bir görünüme kavuşan gösterge paneli başarılı ışıklandırma sayesinde kolay takip edilebiliyor.

Orta konsolun en üst kısmında navigasyon cihazı takabilmeniz için özel bir yuva bulunuyor. Bu bölümün altında havalandırma ızgaraları, müzik ve kliam sistemleri yer alıyor. Her iki sistemin kontrol düğmelerinin büyük tasarlanmış olması kullanımı kolaylaştırıyor.

Aracın Blue&Me opsiyonu ve başarılı ses sisteminin de ayrıca takdirimizi kazandığını söyleyebilirim.

Otomobilin ön panelinin en solundaki panelden far yükseklik ayarlarını yapabilirken, direksiyon üzerindeki kumandalardan ses ve telefon sistemlerini kullanabiliyorsunuz.

Aracın büyüklüğü iyi tasarlanmış ve ele iyi oturan direksiyonu tepkilerdeki hassaslığıyla sürüş keyfini arttırırken, kontrolü de kolaylaştırıyor.

1.4 litre Multiair motor teknolojisi kullanılan test otomobilimizde tamamen yeni olan 1368 cc hacmindeki motor 6500 d/d’de 105 HP güç üretirken, 4000 d/d’de 130 Nm tork sağlıyor. FPT (Fiat aktarma organları teknolojileri) tarafından geliştirilen Multiair motor, emme supaplarını elektro hidrolik olarak kontrol edebiliyor. Bu teknoloji sayesinde yakıt tüketimi ve emisyon değerleinde azalma sağlanıyor.

Son hızı 185 km/s olan aracın 0-100 km/s hızlanması 10.8 saniyede gerçekleşiyor. Test aracında bulunan Start&Stop sistemi ve vites değişim göstergesi aracın yakıt yönünden daha verimli olmasını sağlıyor.

Sakin kullanımda 100 km’de ortalama 5.7 litre yakıt tüketen Punto Evo 1.4 Multiair,’in tüketim değerleri  kullanıma bağlı olarak önemli oranda artış gösterebiliyor.

Punto Evo, sertliği iyi tasarlanan süspansiyon sistemi sayesinde yol tutuş konusuna sınıfının en iyilerinden. Araçta ABS, ESP, EBD, HBA güvenlik sistemleri sayesinde güvenle yolculuk yapabiliyorsunuz.

Yazı: Önder Canözer

Fotoğraf: Cengiz Soyusü

Detaylı haber, teknik özellikler ve fotoğraflar için Carmedya’nın Aralık 2010 sayısını indirin…

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    One thought on “Fiat’tan Punto Evrimi: Punto EVO 1.4 Multiair

    Comments are closed.

    Yukarı