Buradasınız
Home > Güncel > Ekonomi ve Prestij: BMW 520d

Ekonomi ve Prestij: BMW 520d

Alman otomobil üreticisi BMW tarafından ilk kez 1972 yılında üretilen 5 serisi, üretildiği günden bu yana sınıfında her zaman önemli satış rakamlarına imza atan bir model serisi olmayı başardı.

Bugüne kadar altı kez yenilenmesine rağmen, sürüş özellikleri ve performansından ödün vermeyen 5 Serisi’nin altıncı jenerasyon 520d modeli testimize konuk oldu.

Serinin başlangıç modeli olan 520d, her zaman olduğu gibi tasarımıyla tüm bakışları üzerine çekiyor. Artık markanın gelenek haline getirdiği çift böbrek tasarımlı ön ızgara keskin formlu far bloğu, ön tampındaki ve ızgaradaki krom detaylar dinamik bir yüze imza atıyor. LED tipi aydınlatma halkaları ise aracın sportif görünümüne karakter katıyor. Motor kaputu üzerindeki V şeklindeki hatlar ise bu görünümü pekiştiriyor.

Önden arkaya doğru akıcı bir tasarıma sahip olan 520d, gövde boyunca uzayan kontürler ve krom cam çerçeveleriyle yine etkileyici ve sportif tasarımın aracın her yerinde hissedilmesini sağlıyor.

Arka bölümde ise LED teknoojisine sahip büyük stop lambaları ve çift egzoz çıkışı, keskin hatlara sahip gösterişli tamponla birlikte dikkat çekiyor.

Toplam uzunluğu 4899 mm, genişliği 1860 mm ve yüksekliği ise 1464 mm olan araç, sınıfındaki en önemli rakiplerinden Mercedes E Serisi’nden 31 mm uzunken, Audi A6’dan 28 mm daha kısa. Otomobilin 2968 mm’lik aks mesafesi ise sınıf standartlarını zorluyor ve geniş bir iç mekan hacmi yaratıyor.

Aracın dışında olduğu gibi iç mekanda da krom detaylar ve sportif tasarım dikkat çekiyor. Aslında önceki versiyon ile neredeyse aynı diyebileceğimiz tasarımda yenilenen ön konsol hem kolay ve sade kullanımı, hem de estetik tasarımıyla öne çıkıyor.

Aracın iç mekanında kullanılan malzemeler ve işçilik her zaman olduğu gibi yine son derece başarılı ve kaliteli. Deri ve krom detayların başarıyla buluştuğu iç mekan, orta konsol ve kapı üzerinde kullanılan ahşap görünümlü kaplamayla da prestij duygusunu öne çıkartıyor.

Aracın üç kollu direksiyonu üzerinden telefon, sabit hız sistemi ve müzik sistemlerine kumanda edebiliyorsunuz. Büyüklüğü iyi tasarlanan ve ele iyi oturan direksiyonun tepkileri de BMW’den beklentimizi fazlasıyla karşılıyor.

Anahtarsız çalıştırma sistemine sahip 520d’nin gösterge paneli de sade tasarımıyla kolayca takip edilebiliyor. Orta konsolun üst kısmında geri görüş kamerası ve iDrive sistemini kullanabildiğiniz LCD ekran bulunuyor. Vites kolunun sağ yanında bulunan iDrive kumandasından yol bilgisayarı, navigasyon ve araç ile ilgili ayarları dilediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz. 7.2 inç olan ekranı biraz fark ödediğiniz zaman 10.2 inç olarak da sipariş edebiliyorsunuz.

Orta konsolda müzik ve klima sistemleri de yine sade ama kullanışlı bir tasarıma sahip. BMW, 520d’nin iç mekanında gereksiz tüm detaylardan kaçınmış.

Joystick şeklindeki vites kolu da hem tasarım açısından çok şık, hem de kullanımı son derece kolay.  8 kademeli otomatik şanzıman sistemi ise gelen tüm taleplere anında yanıt vererek, seri kullanıma olanak tanıyor ve sürüş keyfini önemli ölçüde arttırıyor. Vites kolunun sol yanındaki düğme yardımıyla konfor ve spor olarak iki farklı sürüş modu seçebiliyorsunuz. 520d gerçek performansını spor modda sergilerken, konfor modunda daha pürüzsüz ve sakin bir yolculuk imkanı sunuyor.

Otomatik vitesi park konumuna almak için vites  kolunun üzerindeki tuşa basmak yeterli oluyor.

Araçta elektronik el freni kullanılıyor. Kapılar tam kapanmadan veya el freni serbest kalmadan araç hiçbir şekilde hareket etmiyor ki bu da sürüş güvenliği açısından çok önemli bir özellik. Araç iç mekanda önde ve arkada cömert bir diz mesafesi sunarken, spor koltuklar yanal destekleri sayesinde de oldukça başarılı.

Otomobilde serinin en tutumlu motoru kullanlıyor. 2.0 litrelik dizel motor, 4000 d/d’de 184 HP güç üretirken,  1900 – 2750 d/d aralığında sürekli olarak 380 Nm tork sağlayabiliyor. 1995 cc hacmindeki motor, 1625 kg ağırlığındaki aracı itmekte zorlanmıyor.

0’dan 100 km/s hıza 8.1 saniyede çıkan otomobil,   ortalama 225 km/s hıza ulaşabiliyor. 100 km’de ortalama 5.4 litre yakıt tüketen araç sınıfında yakıt tasarrufuyla öne çıkıyor. 137 g/km emisyon değeriyle aynı zamanda çevreci bir otomobil olan 520d, agresif kullanımda bir miktar daha fazla yakıt tüketebiliyor ama yine de tasarrufu elden bırakmıyor.

Başarılı ses yalıtımı ile de takdirimizi kazanan otomobil, yol tutuş konusunda çok başarılı. Siz ne kadar zorlarsanız zorlayın, dengesini bulmayı başaran otomobili istemediğiniz sürece yoldan çıkartmak neredeyse imkansız. Araç kayma eğilimi gösterdiğinde ESP sisteminin zamanlaması ve tepkisi size güven veriyor.

Yazı: Önder Canözer

Fotoğraf: Cengiz Soyusü

Detaylı haber, teknik özellikler ve fotoğraflar için Carmedya’nın Ocak 2011 sayısını indirin…

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı