Buradasınız
Home > Markalar > Seat > Seat Ibiza 1.0 TSI DSG FR | Hem sportif hem donanımlı

Seat Ibiza 1.0 TSI DSG FR | Hem sportif hem donanımlı

Seat Ibiza 1.0 TSI DSG FR

CARMEDYA.COM – B segmentinde işler son zamanda fazla kızıştı. Tüm markalar bu segmentteki araçlarını hemen hemen yeniledi. Seat Ibiza’da bu segmentte iddialı olan modellerden. Modeli daha sportif kılmak için FR donanım paketi de  sunuluyor. YAZI: ALPER GÜLER

Seat Ibiza 1.0 TSI DSG FR tasarım

Otomobilin tasarımına baktığımızda FR paket size fazlasıyla avantaj sağlıyor. Ön bölümde ızgara grubunda “FR” logoları yerini almış. Bu pakette model 17 inç alaşımlı jantlar ile geliyor. Standartta bu ölçü 15 ile sınırlı. Modelde farklı olarak gövde renginden ayrı yan aynalar dikkat çekiyor. “FR” donanıma uygun tamponlar otomobilin sportif yapısını destekleyen ayrıntılardan. Ön bölümde LED farlar otomobili oldukça şık görünüyor. Ancak arka stopların bu konuda başarılı olduğunu söyleyemem. Buranın daha etkileyici olmasını isterseniz marka size ekstra paketler sunmuş.

Seat Ibiza 1.0 TSI DSG FR

Seat Ibiza 1.0 TSI DSG FR iç mekan

İçeriye geçtiğimizde model, ailedeki otomobillerin tasarımını hatırlatan bir kokpit ile karşılaşıyoruz. FR donanımla birlikte altı düz direksiyon simidi otomobilde sunuluyor. Ayrıca kırmızı dikişli direksiyon simidi, otomobilin genelinde sunulan sportif algıyı içeride de yaşamanıza yardımcı oluyor. Ayrıca “FR” pakete uygun koltuklarda modelde yerini almış. Ön konsolun ortasında 8 inç büyüklüğünde bir ekrana yer verilmiş. Bu ekranın kullanımı kolay. Menüler arasında geçiş oldukça hızlı. Ancak bu ekran geri park kamerası hizmeti sunmuyor.  Önde ve arkada sunulan hacim sınıf ortalamalarında. Modelde sunulan 355 litrelik bagaj hacmi de, kalabalık yolculuklarda size avantaj sağlayacaktır.

Seat Ibiza 1.0 TSI DSG FR

Seat Ibiza 1.0 TSI DSG FR motor

Otomobilin kalbinde 1.0 litrelik TSI motor bulunuyor. 999 cc motor 5000 ila 5500 devir bandı aralığında 115 HP güç, 2000 ila 3500 devir bandında 200 Nm tork üretiyor. 7 ileri DSG şanzıman ile kombine edilen bu motor, Euro6 emisyon normlarını karşılıyor. 0-100 hızlanasını 9.5 saniyede tamamlayan model maksimum 193 km/s hız değerine sahip. Fabrika verilerine göre karma test tüketim değeri 4.7 litre. Biz testimiz sırasında 6.8 litrelik tüketim değerlerine imza attık. DSG şanzıman vites geçişleri konusunda hızlı. Otomobilin performansını olumlu yönde etkiliyor. Özellikle ara hızlanma isteklerine motor ve şanzıman kombinasyonu net tepkiler veriyor. Seat Ibiza FR paket ile birlikte 4 farklı sürüş moduna bünyesinde yer veriyor. “Eco”, “Sport”, “Normal” ve “Individual”.
Eco modunda sistem vites oranlarının daha hızlı olarak büyümesini sağlıyor. Gaz tepkiniz yumuşuyor. Özetle sistemsize maksimum ekonomi yaptırıyor. Ayrıca Eco modda yola devam ederken, gazdan ayağınızı çektiğinizde sistem sanki vitesi boşa atmış gibi kavramayı ayırıyor. Sport modda sistem daha iyi gaz tepkilerine sahip oluyor. Ek olarak şanzıman hep alt viteslerde kalarak devri yükseltim gücü hep maksimumda tutuyor. Normal modda bu ikisi arasında bir performans sunulurken, Individual modda otomobilin alt yapı ekipmanlarını istediğiniz modllara göre ayarlayabiliyorsunuz.

Seat Ibiza 1.0 TSI DSG FR

Seat Ibiza 1.0 TSI DSG FR yol tutuş ve konfor

Modelde orta sertlikte süspansiyonlara yer verilmiş. Bu süspansiyon sistemi şehir içerisindeki bir çok çukuru başarılı bir şekilde absorbe ediyor. Ancak zemin kötüleşince sesli çalıştıklarını söylemek gerek. Yol sesi ve rüzgar sesini de model kabin içine yansıtıyor. Yol tutuş konusunda ise orta sertlikteki süspansiyonlar ve net direksiyon tepkileri en büyük yardımcınız. Virajın içinde yön değiştirme tepkilerine model olumlu cevap veriyor.

Seat Ibiza 1.0 TSI DSG FR yorum

Seat Ibiza her zaman aklımda sportif tasarımı ile kalmış. Gençler zaten sportif bir b ve c segmenti arayışına girdiğinde, Seat markasını sıkça tercih ediyorlar. Test aracımızda sportiflik anlamında bir çok detayı karşılıyor. Gerek tasarım gerekse performans olarak zaten başarılı. Ayrıca tüketim konusunda da bazı rakiplerine göre savurgan değil. Gelelim satın almaya… Otomobil bu haliyle 114 bin TL seviyesini geçiyor. Bu fiyat size ilk etapta çok fazla gelebilir. Ancak Ibiza sunduğu donanımlar ve sportif karakteri ile yine gençlerin tercih sıralarında ilk üç içerisinde yer alacaktır.

Alper Güler
2008 yılından bu yana otomobil yayıncılığı sektörünün her alanında görevlerde bulunan Alper Güler, Türkiye’de dijital otomobil yayıncılığına Otomobil Dünyam çatısı altında başlatmıştır. 2014 yılında Doğan Yayın Holding bünyesinde çalışan Alper Güler, 2017 yılı sonunda bugün Medicon Grup adını alan Carmedya’da görevine devam etmektedir. Bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.
https://www.carmedya.com

    Benzer yazılar

    Yukarı