Buradasınız
Home > Güncel > Karşılaştırma: Hyundai Santa Fe & KIA Sorento 2.2 CRDi

Karşılaştırma: Hyundai Santa Fe & KIA Sorento 2.2 CRDi

Güney Kore’nin önde gelen iki otomobil üreticisinin 4×4 sınıfında rekabet eden kardeş modellerini karşı karşıya getirdik.

İki farklı üreticinin 4×4 sınıfındaki temsicilerine kardeş diyoruz, çünkü her iki model de aynı üretim bandından çıkarken, kalbinde aynı motoru taşıyor. Peki ama Santa Fe ve Sorento’nun birbirlerinden hiç mi farkı yok? Elbette var. Her iki aracı da gerek asfalt, gerek hafif arazi, gerekse de daha zorlu şartlarda karşı karşıya getirdik ve iki modelin de birbirlerine karşı avantaj ve dezavantajlarını saptamaya çalıştık.

Öncelikle test otomobillerimizin sahip oldukları gövde rengi gibi ortada siyah ve beyaz kadar net bir ayrım olmadığını belirterek yazımıza başlamak doğru olacak. İki aracın da sahip oldukları donanım farklılıkları, tasarım ve sürüş özelliklerindeki küçük ayrıntılarla birlikte satış fiyatları da beklentileriniz doğrultusunda tercihlerinizi etkileyecektir.

İlk olarak tasarım açısından bakacak olursak, Kia’nın Peter Schreyer imzası taşıyan yenilikçi ve agresif ön yüzü Santa Fe’nin sakin görünümüne göre daha dikkat çekici. Hyundai’nin bu alanda ix35 ile başlattığı yeni tasarım anlayışını Santa Fe’ye de uygulaması halinde bu alandaki rekabette Hyundai daha ağır basabilir. Kia’nın yeni ön tasarımının mimarı Schreyer’in, Audi TT ve VW New Beetle modellerine de imza atan bir tasarım ustası olduğunu belirtmekte yarar var.

Her iki modelde yandan bakıldığında 4×4 ruhunu simgeleyen bir gövde yapısına sahip. Sorento arka bölümde led tipi büyük stop lambaları ile dikkati çekse de Santa Fe’nin sade ama şık arka tasarımı daha elit bir görüntü sunuyor.

Genel olarak iki modelin boyutları birbirlerine yakın olsa da Sorento tampon farkıyla Santa Fe’den 25 mm. daha uzun ölçüye sahip. Ancak Sorento’dan 5 mm. daha geniş ve yine 5 mm. daha yüksek tasarlanan Santa Fe bu açığı kapatıyor.

İç mekanda daha geniş aks mesafesi sayesinde arka bölümde daha fazla diz mesafesi sunan Sorento, aynı performansı bagaj hacminde ve üçüncü sıra koltukların baş mesafesinde gösteremiyor. Santa Fe’nin üçüncü sıra koltukları yeterli baş mesafesi sunarken, Sorento’da bagaj bölümünün tavanı alçak tasarlandığından burada daha kısıtlı bir alan söz konusu. 969 litre bagaj hacmi sunan Santa Fe’nin kapasitesi 2247 litreye kadar çıkabilirken, 531 litre bagaj hacmi sunan Sorento’da bu hacim en fazla 1546 litreye kadar çıkabiliyor.

Her iki modelin de iç mekan tasarımları birbirlerine yakın. Ancak Santa Fe, sahip olduğu konfor donanımlarıyla ön plana çıkıyor. Santa Fe’nin bu alanda Sorento’ya karşı anahtarsız çalıştırma, arka koltukları gösteren ek dikiz aynası, direksiyon üzerinde bulunan işlevsel kumandaların çokluğu gibi önemli avantajları bulunuyor. Sorento ise bu artılara iniş eğim sistemi ve arka bölümde panoramik cam tavan ile cevap veriyor.

Gösterge paneli Santa Fe’de mavi, Sorento’da ise kırmızı tonlarda aydınlatmaya sahip. Santa Fe’de USB ve iPod bağlantısı da bulunuyor.

Her iki modelin kalbinde de 2199 cc hacminde dizel bir ünite görev yapıyor. Dizel motor her iki modelde de 3800 d/d’de 197 HP güç üretiyor ancak tork değerleri farklılık gösteriyor. Aynı motor Santa Fe’de 1800 ile 2500 d/d aralığında 445 Nm tork değeri verirken, Sorento’da yine 1800 ile 2500 d/d aralığında 435 Nm tork sağlıyor. Aradaki 10 Nm’lik fark ise ancak ağır arazi şartlarında anlaşılabiliyor. Her ili aracın motoru da 6 ileri otomatik şanzıman ile kombine ediliyor.

Performans açısından bakacak olursak, Santa Fe 2210 kg. ağırlığına rağmen 190 km/s hıza ulaşabiliyor. Aynı şekilde 1810 kg. ağırlığa sahip Sorento  da 190 km/s hıza çıkabiliyor. Santa Fe 0-100 km/s hızlanmasının 10.2 saniyede gerçekleştirirken, Sorento’da bu oran 10 saniyeye inmiş durumda. 75 litrelik yakıt deposuna sahip Santa Fe 100 kilometrede ortalama 7.2 litre yakıt tüketirken, 194 g/km emisyon değeriyle öne çıkıyor. Sorento ise Santa Fe’ye göre hafif gövdesi ve aynı motor hacmine rağmen 70 litrelik yakıt deposuyla 100 kilometrede ortalama 7.4 litre yakıt tüketiyor ve 194 g/km emisyon değerine sahip.

Asfalt performansında Sorento, daha sert tasarlanan süspansiyon sistemiyle daha dengeli ve tok bir sürüş sağlıyor. Santa Fe ise virajlarda hafif yana yattığı için aracı ilk kez kullananlar açısından tedirginlik yaratabiliyor. Asfaltta daha çabuk hızlanan Sorento’da motor sesi kabindedaha çok hissediliyor. Her iki modelin de ses yalıtımı başarılı denilebilir.

Hafif arazide ve özellikle kum zeminde test ettiğimiz iki araç ta birbirlerine yakın bir performans sergiledi. Sert manevralarda Sorento daha dar bir açıyla dönmeyi başarırken, Sorento’nun açısı daha geniş kaldı. Ancak daha zorlu arazi şartlarında Santa Fe ağırlığını fazlasıyla hissettirmeye bailadı. Özellikle 445 Nm tork değerinin ve yerden 200 mm yüksek tasarlanan gövde yapısının etkisiyle en  sıkıntılı alanlardan bile rahatlıkla geçen Santa Fe, asfalt karakterli lastiklerine rağmen üç teker üzerinde de dengesini korumayı başardı. Yerden 184 mm. yüksek tasarlanan Sorento ise yüksek engebeleri geçmekte Santa Fe’ye göre biraz daha fazla zorlandı. Aynı zamanda Sorento’da bir teker boşa çıktığında araç tutunma konusunda Santa Fe’ye göre daha fazla güç harcamak zorunda kaldı. Santa Fe’nin 24.6 derecelik yaklaşma ve 21.6 derecelik ayrılma açısı karşısında Sorento da 25.1 derece yaklaşma ve 23.1 derece ayrılma açısıyla öne çıkmayı başarıyor. Ancak gerek yerden yükseklik, gerekse de tork değerindeki farklılıklar ağır gövde yapısına rağmen arazide Santa Fe’yi daha avantajlı kılyor.

Her iki araçta da önde hava kanallı disk, arkada ise disk fren bulunuyor. Gerek Santa Fe, gerekse de Sorento panik frende güvenlik sınırları içerisinde dengeli bir şekilde durmayı başarıyor.

Yazı: Önder CANÖZER & Berk ERTÜKEL

Fotoğraf: Berk ERTÜKEL

Detaylı haber, teknik özellikler ve fotoğraflar için Carmedya’nın Eylül 2010 sayısını indirin…

    Benzer yazılar

    Yukarı