Buradasınız
Home > Güncel > Karizma Muhteşem Ama: Pumarex L5

Karizma Muhteşem Ama: Pumarex L5

Bu bir cadde ATV’si… Yani değişik bir kullanım alanı var. Bu zamana kadar ATV’leri hep arazide ve ormanda kullandık. İlk kez bir ATV ile caddelerde çıkıyorum. Bakalım neler olacak?

O da ne!

Herkes bana bakıyor. Çünkü Pumarex L5 çok çekici bir tasarıma sahip. Mercek ön far ve Led stop grubu çok şık tasarlanmış. KTM rengine yakın turuncusu güneşin altında parıldıyor ve tüm  gözleri bana çeviriyor. Görüntü ve karizma yerinde…

Pumarex L5 ATV tepeden tırnağa dinamik tasarımı ile dikkat çekiyor. Bu sıra dışı tasarımın çekiciliği maalesef motorun yetersiz performansıyla gölgede kalıyor. 250 cc hacmindeki motor ancak 16 beygir güç üretiyor ve bu güç 182 kg ağırlığındaki makineyi yeteri kadar atak yapmıyor.

4 ileri ve 1 geri muanuel vitesli şamzıman sürücüyü çok yoruyor. Vites araları çok kısa olduğu için sürekli vites değiştirmeniz gerekiyor. 4. vitese geldiğinizde ise motor maksimum 60 km/s hıza ulaşıyor ve daha fazla gitmiyor. Debriyaj yumuşak ve vitesler kolay geçiyor. Sadece ayaktan kontrol edilebilen kombine fren sistemi güvenli duruş mesafesi sağlıyor. Gazlı ve hidrolik ön-arka  amortisörler asfalt sürüşlerde oldukça iyi çalışıyor.

Yolcu ayak basamakları oldukça geniş ve konforlu sürüş sunuyorlar. Sele biraz sert ve motordan fazla vibrasyon alıyor. 14 inç alüminyum jantlar oldukça havalı duruyor. Pumarex L5’in önde 185 30 R14, arkada ise 270 30 R14 ölçülerindeki lastikleri yol tutuşa olumlu katkı sağlıyor.

Başta yazmıştım; Pumarex L5 bir cadde ATV’si… Tabi hafif arazide de lastiği patlatmamayı becerebilirseniz gezebilirsiniz. Ama tavsiyem bu lastiklerle araziye girmeyin. Sonuç olarak bu ATV bir keyif aracı, eğer performansa düşkün değilseniz ve “ben caddede sağdan sağdan ağır ağır takılır ve havamı atarım” diyorsanız bu araç tam aradığınız olabilir. 10 yaş üstü çocuklar için iyi bir eğlence kaynağı. Bayanlar için da aynı durum söz konusu.

Pumarex L5 bence çok çekici, karizması çok yüksek bir ATV. Keşke daha güçlü bir motora ve şanzımana sahip olsaydı. İşte o zaman tadından yenmezdi.

Yazı ve Fotoğraf: Berk ERTÜKEL

Detaylı haber, teknik özellikler ve fotoğraflar için Carmedya Ağustos 2010 sayısını indirin…

    Benzer yazılar

    Yukarı