Buradasınız
Home > Güncel > Dört Dörtlük Mercedes: E 350 CDI 4MATIC

Dört Dörtlük Mercedes: E 350 CDI 4MATIC

Mercedes-Benz’in Yeni E Serisi, ürün gamının en dikkat çekici üyelerinden E350 CDI 4MATIC ile öne çıkıyor. Dört tekerden çekiş sisteminin sunduğu performans ve üstün sürüş keyfini şık ve prestijli tasarımıyla buluşturmayı başaran E 350 CDI 4MATIC, zengin donanımıyla da E Serisi’nin pazardaki konumunu güçlendiriyor.

Dış tasarım açısından ailenin diğer üyelerinden ayrılmayan otomobil, farkını bagaj kapağı ve orta konso üzerindeki 4MATIC yazısıyla ortaya koyuyor.

Kardeşlerinde olduğu gibi bu model de çift bölgeli ve keskin hatlarla tasarlanan büyük far blokları ve bumerang formundaki gündüz farlarıyla dikkat çekiyor. Motor kaputunun üzerinde ön ızgarayı çevreleyerek, A sütununa kadar uzayan çıkıntı şeklindeki hat çizgisi ise araca agresif ve güçlü bir görünüm kazandırıyor.

Önden arkaya doğru son derece akıcı bir tasarıma sahip olan otomobil, gövdenin her iki yanında da bulunan kontürlerle ön tasarımdaki dinamik görünümü destekliyor. Nispeten sade bir tasarıma sahip olan arka bölümde ise stop lambalarının keskin çizgileri ve tamponun iki yanına gizlenen egzoz çıkışları özel tasarımın arka bölümde de devam etmesini sağlıyor.

Led tip ve gövde rengi dikiz aynaları, arka bölümdeki 4MATIC yazısı ve motor kaputu üzerindeki klasik Mercedes logosu bu dinamik tasarımı, küçük detaylarla birlikte prestijle buluşturuyor.

Aracın dışındaki elit tasarım kendisini iç mekanda da gösteriyor. Deri, ahşap ve metal görünümlü malzemelerin harmanlandığı iç mekan önde sunroof, arka bölümde ise panoramik cam tavan sayesinde oldukça ferah ve aydınlık. Ergonomik açıdan herhangi bir sorun bulunmayan aracın yarı sert koltukları çok iyi yanal desteğe sahip ve sürücüyü yormuyor.

Koltukların kafalıklar dahil tüm ayarları elektronik ve kap üzerinde ulaşımı kolay bir yere konumlandırılan düğmeler yardımıyla ayarları pratik bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Otomobilin ön panelinin en solunda far ve sis lambaları ayar dümesi bulunuyor. Dört kollu ve ele iyi oturan direksiyonun derinlik ve yükseklik ayarlarını direksiyonun sol alt tarafında bulunan bir kol yardımıyla elektronik şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Direksiyon üzerinden müzik sistemi, telefon ve yol bilgisayarına kumanda edebiliyorsunuz. Yine vites kolu direksiyonun sağ üst tarafında bulunuyor. Araçta isteğe bağlı yarı otomatik vites kullanımı için direksiyona entegre kulakçıklar da bulunuyor.

Sportif tasarımıyla öne çıkan gösterge paneli ise gözü yormayan aydınlatması ve kolay takip edilebilir göstergeleri sayesinde dikkatinizi tamamen yola vermenizi sağlıyor.

Orta konsolun en üstünde dijital bir bilgi ekranı yer alıyor. Bu bölümün altında krom çerçeve içinde geniş havalandırma ızgaraları, dörtlü sinyal lambası ve ESP kumanda düğmeleri yer alıyor. Daha altta ise müzik sistemi kumandaları bulunuyor. Koltuk ısıtma ve havalandırmaları ile, arka perde arka koltuk kafalıkları kumanda düğmelerinin yer aldığı bölümden sonra ise otomatik klima sistemi geliyor. Konsolun tam ortasındaki 4MATIC yazısı ise kullandığınız modelin özelliğini vurguluyor.

Ön paneli boydan boya geçen ve bardak tutucular ile kül tablasını kaplayan ahşap görünümlü malzeme elit havayı pekiştiriyor. Kol dayama yerinin ön tarafında araçla ilgili bilgilere kumanda edebileceğiniz bir bölüm bulunuyor.

Araç başarılı ses yalıtımı sayesinde sessiz bir iç mekan konforu sunuyor. Dizel motor ise sınıfının en sessiz motorları arasında yer alıyor demek herhalde yanlış olmaz. Çift açılı dikiz aynaları, kör nokta uyarı sistemi, geniş ön ve yan camlar kusursuz bir görüş ve hareket alanı sunuyor.

Otomobilin 2987 cc hacmindeki dizel motoru 3800 d/d’de 231 HP güç üretirken, 1600 ile 2400 d/d aralığında 540 Nm tork sağlıyor. 0-100 km/s hızlanmasını 7.1 saniyede gerçekleştiren otomobil 100 kilometrede ortalama 7 litre yakıt tüketiyor ve 183 g/km emisyon değeriyle çevreci modeller arasındaki yerini alıyor.

Otomobilin dört tekerden çeliş sistemi 4MATIC, ESP elektronik stabilite programı ve 4ETS elektronik çekiş sistemi ile destekleniyor. 4ETS çekiş gücünü dört tekerlek arasında eşit olarak dağıtarak, özellikle değişken yüzey şartları ile karşılaşıldığında çekişi arttırıyor. Kaygan zeminde patinaj yapan tekerlekleri kontrollü bir şekilde frenleyen sistem, tahrik torkunu çekişi iyi ve yere sağlam basan tekerleklere yönlendiriyor. Sistem yine sert girilen virajlarda aynı şekilde gücü gereken tekerleklere, gerektiği kadar vererek güven içinde yol almanızı sağlıyor. 4MATIC farkını ani manevralarda aracın arka bölümünün sıra dışı hareketini ve kendisin çok çabuk toparladığını hissettiğinizde anlıyorsunuz.

Sonuç olarak, bu sınıftaki otomobiller arasında gerek sürüş keyfi, gerek zengin donanımı, gerekse de her yol koşulunda üstün yol tutuş performansıyla E350 CDI 4MATIC pazarın en iddialı modeli diyebilirim.

Yazı: Önder CANÖZER

Fotoğraf: Berk ERTÜKEL

Detaylı haber, teknik özellikler ve fotoğraflar için Carmedya’nın Eylül 2010 sayısını indirin…

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı