Buradasınız
Home > Güncel > Renault’nun Prestij Sembolü: Talisman

Renault’nun Prestij Sembolü: Talisman

Fransız otomobil üreticisi Renault, üst segmente yönelik geliştirilen yepyeni modeli Talisman ile pazara oldukça iddialı bir giriş yapıyor.

Segmentinde Volkswagen Passat başta olmak üzere birçok iddialı model ile rekabete hazırlanan Talisman’ı İtalya’nın Floransa bölgesinde yakından tanıma ve inceleme şansı bulduk.

Güçlü rakiplerinden pazar payı kapmaya çalışacak olan Talisman, bu rekabette yenilikçi teknolojileri, zengin motor gamı ve dikkat çekici dinamik tasarım çizgisiyle adından oldukça söz ettireceğinin sinyallerini daha ilk görüşte vermeye başlıyor.

İlk görüş derken, Talisman’ın alışılmışın dışındaki hatları ve etkileyici yüzü sayesinde bakışlarınızı ondan alamıyorsunuz. Renault’nun yeni amiral gemisi önde kendisine has aydınlatma tasarımıyla karakteristik bir yüze sahip. Aracın far bloğunu çevreleyen Led aydınlatma Talisman’ın imzası niteliğinde.

Toplam 4849 mm. uzunluk, 1868 mm. genişlik ve 1463 mm. yükseklilk değerlerine sahip Renault’nun yeni D segmentindeki temsilcisi, 2808 mm.’lik dingil mesafesi sayesinde iç mekanda özellikle arkada oturan yolcular için 262 mm. ile oldukça iyi bir diz mesafesi sunuyor.

Cömert kullanım alanı ve 608 litrelik bagaj hacmiyle öne çıkan model, her yöne ayarlanabilen masaj, ısıtma ve havalandırma özelliklerine sahip elektrikli sürücü ve ön yolcu koltukları sayesinde ideal bir sürüş pozisyonu ve sürüş konforu sunuyor.

Talisman, markanın yenilenen Megane modelinde de kullanılacak olan yenilikçi orta konsol tamamen dokunmatik bir panel olarak tasarlanmış. Burada yer alan 8.7 inçlik ekran ile internet bağlantılı R-Link2 ve daha birçok özelliğe kumanda edebiliyorsunuz.

Renault, Talisman ile birlikte renkli head-up display ekran ve otomatik park sistemini de devreye sokuyor.

Talisman Türkiye’de ilk etapta Touch ve Icon olmak üzere iki farklı donanım seviyesi ile satışa sunuluyor. Model 1.5 dCi 110 HP, 1.6 dCi 130 HP ve tamamen yeni 1.6 dCi 160 HP dizel motor seçeneklerine sahip olacak. 160 HP’lik versiyon haricindeki modellerde düz şanzıman sistemi de tercih edilebilecek. Versiyona göre ağırlığı 1387 kg ile 1518 kg. arasında değişen otomobil, dokuz metalik renk ve isteğe bağlı olarak Renault’nun devrim yaratan yeni 4Control sistemini tercih edebilecek.

4Control devrimi

Renault, Talisman ile birlikte sektörde devrim yaratan 4Control sisteminin de tanıtımını gerçekleştiriyor.

4Control adı verilen dört tekerlekten manevta sistemi, elektronik amörtisör kontrolüyle birlikte çalışabilen türünün tek örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Comfort, Sport, Eco, Standart ve kişisel ayarlar yapılabilen Perso sürüş modlarına göre sürüş dinamiklerini ve ayarlarını değiştiren bu yeni şasi sistemi, özellikle virajlarda daha iyi tutunabilmek için aracın sadece ön değil, arka lastiklerine de yön verebiliyor ve belirli bir açıyla dönen lastikler Talisman’ın en sert virajlarda bile dengesini korumasını ve konfordan ödün vermemesini sağlıyor.

Yazı: Önder Canözer / Fotoğraflar: Renault

Mekan: Floransa – İtalya

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı