Buradasınız
Home > Güncel > İlk Sürüş: Renault Megane

İlk Sürüş: Renault Megane

Fransız otomobil üreticisi Renault’nun marka tarihinde önemli bir yer tutan Megane model gamı uzun süredir beklenilen değişimin ardından modern yüzü ve sahip olduğu teknolojik donanımıyla pazara iddialı bir giriş yapıyor.

Portekiz’in Lizbon kentinde kullanma imkanı bulduğumuz Yeni Megane, markanın Kadjar ve Talisman modellerinde karşımıza çıkan ve çok beğenilen yeni tasarım çizgisini başarıyla yansıtıyor.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında gerçekleşen Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ilk gösterimi gerçekleştirilen Yeni Megane, dinamik ve dikkat çekici tasarımıyla meraklı bakışları hemen üzerine çekmeyi başarıyor.

Renault Megane

Aracın ön yüzünde bumerang formlu gündüz farlarının çevrelediği özel far tasarımı, büyük Renault logosunu vurgulayan geniş çn ızgara ve gösterişli tampon ile oldukça etkileyici bir görünüm sunuyor. Selefine göre keskinleşen hatlar profilde ve arka bölümde de kendisini gösteriyor.

4359 mm. uzunluğa, 1447 mm. yüksekliğe ve 1814 mm. genişliğe sahip Megane, 2669 mm. dingil mesafesiyle de iç mekanda oldukça iyi bir kullanım alanı sunuyor.

Ön panel Talisman modelinden tanıdık izler taşıyor. Yeni çizgisiyle hem kullanışlı hem de yalın bir görünüme kavuşan ön paneli son derece beğendiğimi söylemem gerek.

Renault Megane

Yeni Megane, otomobilin kontrol merkezi görevini gören R-Link2 sayesinde internet bağlantı teknolojisi ile yaşattığı sürüş deneyimini 8.7-inçlik portre ekranı ile sunuyor. Sürüş deneyimi ise Multi-Sense teknolojisi sayesinde kişiselleştirilebiliyor. Ayrıca renkli Head Up Display de dahil olmak üzere bir dizi sürüş yardımcısı sayesinde güvenli bir seyahat sağlıyor.

Renault Megane

Daha önce Talisman ile bahsettiğimiz 4Control sistemi sadece Megane GT ile alınabilecek.  Bu şasi sistemi sayesinde 4Control adı verilen dört tekerlekten manevra sistemi, elektronik amörtisöt kontrolüyle birlikte çalışabilen türünün tek örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Comfort, Sport, Eco, Standart ve kişisel ayarlar yapılabilen Perso sürüş modlarına göre sürüş dinamiklerini ve ayarlarını değiştiren bu yeni şasi sistemi, özellikle virajlarda daha iyi tutunabilmek için aracın sadece ön değil, arka lastiklerine de yön verebiliyor ve belirli bir açıyla dönen lastikler Megane’ın en sert virajlarda bile dengesini korumasını ve konfordan ödün vermemesini sağlıyor.

Yeni Megane 4Control sistemi olmadan da geliştirilmiş süspansiyon ve başarılı ağırlık dengesiyle güvenli ve keyifli yolculuk imkanı veriyor. Direksiyon tepkisi ve iç mekan ergonomisi ise oldukça başarılı.

Renault Megane

Geniş bir motor yelpazesine sahip araç, 90 – 205 beygir gücüne sahip çeşitli ihtiyaçlara hitap eden motorlarla satışa sunuluyor.

Türkiye’de Megane; Joy, Touch, Icon ve GT-Line olmak üzere 4 ekipman seviyesi ve 1.2 Tce 130 HP ile 1.6 16V 115 HP benzinli, 1.5dCi 90 ve 110 HP, 1.5dCi 110 HP EDC, 1.5 110 HP EDC ile 1.6dCi 130 HP dizel motor seçenekleri olmak üzere 6 farklı motor ile pazara sunuluyor  1.2 Tce 130 HP EDC ve  1.6 dCi 165 HP EDC versiyonları ise 2016 yılının ikinci yarısında ürün gamına eklenecek. GT versiyonu ise 1.6TCe 205 HP ve 1.6 dCi 165 HP seçenekleri ile özel sipariş ile satışa sunulacak.

Yazı: Önder Canözer / Fotoğraflar: Renault

Mekan: Lizbon – Portekiz

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı