Buradasınız
Home > Güncel > İlk Sürüş: 2014 BMW X5 Model Gamı

İlk Sürüş: 2014 BMW X5 Model Gamı

Alman lüks otomobil üreticisi BMW’nin yenilenen X5 model gamını Almanya ile Avusturya arasında yaklaşık 700 kilometrelik bir güzergahta kullanma ve dünyaca ünlü ADAC Pisti’nde bu özel aracın yeteneklerini test etme imkanı bulduk.

İlk kez 1999 yılında pazara sunulan ve BMW tarafından Sportif Aktivite Aracı (SAV) olarak tanımlanan farklı bir sınıfın olumasını sağlayan X5, üçüncü nesil model gamıyla rakiplerine meydan okuyor.

Almanya’da Münih Havaalanından itibaren başlayan yolculuğumuz ilk gün eşsiz bir doğa manzarası ve gerek otoban, gerekse de zaman zaman karla kaplı virajlı dağ yollarında geçen 500 kilometre sonunda Avusturya’nın Alp Dağları’ndaki Saalfelden’de son buldu.

2014 BMW X5

Aracın dış tasarımı ve boyutları bir önceki modele göre benzerlik taşısa da özellikle iç mekanda yapılan akılcı düzenlemelerle özellikle bagaj hacmi arka koltuklar dikken 30 litre artarak 650 litreye, arka koltuklar katlandığında ise 120 litre artışla 1870 litreye çıkartılmış.

Yeni X5’te de yine markanın belirleyici imzası çift böbrek şeklindeki ön ızgara ve bu ızgaraya kadar uzanan ikiz far tasarımlı Bi-Xenon farlar dikkati çekiyor. Bu dinamik ve bir o kadar da elit tasarıma gösterişli ön tampon eşlik ediyor.

Aracın ön rüzgarlık için hava perdeleri, yan duvarlardaki havalandırmalar ve arka bölümde sürüklenmeyi azaltan hava bıçakları sayesinde yolculuk boyunca bana eşlik eden X5 XDRive30d 0.31 Cd değeriyle sınıfının en iyi sürüklenme katsayısını sunuyor ve özellikle Almanya’nın hız sınırı olmayan otoban bölümlerinde 215 km/s hızla yol alırken bile en ufak bir rüzgar etkisiyle karşılaşmadan kendinizi güvende hissedebiliyorsunuz.

2014 BMW X5

Ön panel ve orta konsol tasarımı BMW’nin diğer modelleriyle büyük benzerlik taşıyor. Orta konsolun en üst kısmında yine dijital bilgi ve multimedya ekranı yer alıyor.

İstenildiği takdirde talep edilebilen bagaja saklanmış iki koltuğun açılmasıyla yedi koltuğa çıkabilen kapasitesiyle X5, geniş aileler için üst düzey konfor sunuyor.

Gelişmiş xDrive akıllı dört çeker sistemi ve EfficientDynamics özellikleri Yeni X5’de de yer alıyor.  Elektrik destekli direksiyon en zorlu koşullarda bile kolayca kontrol edilebilirken, tork dağılımını her duruma göre hassas bir şekilde uyarlayan dört çeker sistemi sayesinde aracın tutuşu kaybeden lastiklerinin yerine tork dağılımını yeniden hesaplayan sistem, iki veya üç teker tutunabilirken bile X5’in dengede ve şeridinde kalmasını sağlıyor ve önden savrulmayı engelliyor.

2014 BMW X5

4.4 litre V8 450 HP benzinli, 3.0 litre 258 HP ve 3.0 litre 381 HP mevcut motor gamına 2.0 litre 218 HP ve 3.0 litre 313 HP dizel ile 3.0 litre 306 HP benzinli motor seçenekleri eklendi. Ülkemizde şu anda satışa sunulan xDrive30d 3.0 litre 258 HP ve xDrive25d 2.0 litre 218 HP dizel motor seçeneklerine sahip.

X5 model gamının yeni motor tiplerinden 2.0 litre 218 Hp dizel seçeneğine sahip sDrived ise model gamının ve sınıfının tek arkadan itişli üyesi olarak yola çıkıyor.

TwinPower Turbo teknolojisine sahip ve EU6 normlarını karşılayan motorlar direksiyondan vites değiştirmeye olanak tanıyan 8 ileri kademeli otomatik şanzımanla kombine ediliyor.

BMW, X5 modeliyle sınıfında ilk kez Comfort, Dynamic, Professional ve M süspansiyon olmak üzere dört farklı süspansiyon paketi seçeneği de suuyor. BMW X5 için bir diğer ilk de, bu iki yürüyen aksam paketinin bir parçası halinde opsiyonel olarak sunulan, BMW X6’ya özgü Dinamik Performans Kontrolü özelliği.. Bu özellik arka aks üzerinde değişken bir güç dağılımı sağlarken, virajlarda çevikliği artırıyor.

2014 BMW X5

Gelişmiş bir navigasyon sistemine sahip araçta özellikleri ve kapsamı genişletilen BMW ConnectedDrive sistemi sahip olduğu özellikleriyle öne çıkıyor.  BMW’nin Yeni X5 modelindeki özellikler arasında  Şerit Terk Uyarısı ve Yaklaşma Uyarısı gibi iki kamera tabanlı sistemi bir araya getiren, 70km/s üzeri hızlarda, otomobilin şerit sınırlarının dışına kayması durumunda sürücüyü uyarmak amacıyla direksiyona hafif bir titreşim ileten, aynı zamanda öndeki araçları ve yayaları algılayarak, çarpışma tehdidnde sürücüyü uyaran ve frenleri etkinleştiren  Sürüş Asistanı,  paralel park etmeyi kolaylaştıran Park Asistanı ve akıllı telefonlarla bağlanılabilen Online Eğlence sistemleri yer alıyor. Sürüş Asistanı Plus sisteminde ise Sürüş Asistanı’na ek olarak araç 40 km/s hızın altında seyir halindeyken sabit hız sistemi ve takip asistanı sayesinde hızlanma ve fren yapma dahil olmak üzere mevcut şeritte kalmak için gerekli direksiyon hareketlerini uyguluyor.

2014 BMW X5

Bu arada belki de bütün bu özelliklerin arasında en önemlisi olarak niytelendirebileceğim yepyeni bir detayı da sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim.sürücüyle ilgili acil bir problem yaşandığında sağ öndeki yolcu elektronik el freni mandalını çekili tutarak, aracı yumuşak bir şekilde durdurabiliyor.

İki günlük sürüşün ardından şunu anladım ki; BMW, Yeni X5 modeliyle bu sınıfta çok fazla can yakacak.

Yazı: Önder Canözer / Almanya – Avusturya

Fotoğraflar: BMW

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı