Buradasınız
Home > Güncel > Kış Testi: Yol Seçmeyen Üçlü

Kış Testi: Yol Seçmeyen Üçlü

Sürekli dört tekerden çekiş sistemi denilince akla hiç kuşkusuz ilk gelen marka Subaru’dur. AWD teknolojisiyle haklı bir üne kavuşan Subaru ailesinin Lineartronik otomatik şanzımanlı 2.0 litrelik Boxer Dizel motorlu Outback, 2.0 litrelik turbo beslemeli motora sahip Forester ve XV Elegance modellerini Uludağ’ın karla kaplı yollarında kullandık.

Bu özel kış sürüşünün Boxer Dizel motorlu Outback’i de Türkiye koşullarında ilk kez kullanıyo olmamız sebeiyle ayrı bir anlamı da vardı.

Mudanya’dan başlayan ve Uludağ’a kadar devam eden yolculuğumuzda otoban, asfalt, viraj, bozuk satıh ve kar dahil sürekli değişkenlik gösteren zeminlerde yakından inceleme şansı buldum.

Her ne kadar ilk gün Uludağ’a kadar olan yolculuğumda XV, dağda ise Forester bana eşlik etmiş olsa da önceliği ikinci gün dönüş yolunda kullandığım Outback’e vermek daha uygun olacak.

subaru awd

Boxer ve dizelin buluşması

2010 yılında yenilenerek, güncel görünümüne kavuşan Outback, akılcı tasarım çözümleriyle Forester kadar büyük hacimli bir SUV almak istemeyenlere hitap eden kusursuz bir crossover olarak tanımlanabilir.

XV ve Forester’dan daha fazla konfor odaklı bir sürüşe imkan tanıyan Outback, sınıfına göre malzeme kalitesi ve ergonomik tasarımıyla ön plana çıkıyor.

3600 devir/dak.’da 147 hp güç üreten Outback, karşılıklı ve yatay yerleştirilmiş 4 silindirli 2.0 litre turbo dizel motoru sayesinde alt devirlerden itibaren atak bir karakter sergiliyor ve 1600 ile 2400 d/d aralığında 350 Nm tork değeriyle Subaru’nun dizel pazarındaki en büyük kozu olacak gibi görünüyor. Bu sayede de düşük devirlerde dahi hiç zorlanmadan ve çekişten düşmeden konforlu ve pürüzsüz bir sürüş keyfini yaşayabiliyorsunuz.

Subaru Outback’te yüksek sürüş performansı ve güvenlik seviyesini yükselten Araç Dinamikleri Kontrolü (VDC) de standart olarak bulunuyor. 166 g/kg’lık düşük karbondioksit salınım değeri dizel motor, 7 ileri kademeli lineartronic şanzımanla kombine ediliyor. Aracın fabrika verilerine göre 100 kilometrede tyakıt ortalaması 6.3 litre ancak performanslı kullanımda bu oran 7.5 litreye kadar çıkabiliyor ki bu da Outback boyutlarında ve ağırlığında bir araç için oldukça başarılı bir değer.

Bu arada net bir görüş aanı sunan Outback, uzun gövde yapısına rağmen gerek AWD teknolojisi gerekse de sertliği iyi ayarlanmış süspansiyon sistemi sayesinde en zorlu virajlarda bile dengesini korumayı başarıyor.

subaru awd

Subaru Forester

Daha önce sürüş izlenimini yayınladığımız için Subaru Forester ve XV ile ilgili detaylara fazla girmeyeceğim.

Yeni Forester`da 2.0 litre benzinli atmosferik 150 HP ve turbo 240 HP iki ayrı Boxer Motor seçeneği bulunuyor. Uludağ’da kullandığım 240 HP’lik turbo beslemeli motor seçeneğine sahip versiyon X-Mode sistemine sahip. Yeni bir AWD kontrol sistemi olan “X-MODE” tümsekli ve kaygan yol koşullarında aracın dengede kalmasını sağlıyor. X-MODE düğmesine basarak sistem kolaylıkla aktif hale getiriliyor.

Yeni Forester’ın 240 beygir gücündeki turbo motoru, SI Drive sisteminde yer alan Sport modundayken, 8 ileri CVT şanzıman ile kullanılabiliyor

Subaru XV

1.6 motor Lineartronic otomatik şanzıman ve sürekli dört çeker özelliklerini bir arada sunan piyasadaki tek araç olan yeni XV, Subaru’nun stratejik modeli olarak tanımlanıyor.

XV’nin 1.6 litrelik Boxer motoru 114 HP güç ve 4000 d/d’de 150 Nm tork değeri sunuyor. C sınıfı crossover sınıfında öne çıkan aracın motoru alt devirlerde yeterli gücü sunarken, üst devirlerde canlılığını yitiriyor. Ancak Lineartronic şanzımanla birlikte yeni geliştirilen “Otomatik Çalıştırma Sistemi” kullanılması yakıt verimliliğini artırıyor.

Yazı: Önder Canözer / Uludağ

Fotoğraflar: Subaru

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı