Buradasınız
Home > Güncel > İlk Sürüş: Yeni Peugeot 308

İlk Sürüş: Yeni Peugeot 308

Fransız otomobil üreticisi Peugeot, yoğun rekabetin yaşandığı C segmentindeki güçlü temsilcisi 308’i tepeden tırnağa yenileyerek, pazara oldukça iddialı bir giriş yaptı. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan ve Eylül ayında Fransa’da satışına başlanılan Yeni Peugeot 308, uluslararası pazarlara satışa yönelik olarak ileri vadede Çin’de de üretilecek.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen etkinlikle Türkiye lansmanı gerçekleştirilen Yeni 308’in hem 1.6 lTHP 156 HP benzinli hem de 1.6 e-HDi 115 Hp motor versiyonlarını Lefkoşa ile Girne arasındaki güzergahta kullanma şansı buldum.

Aracın ilk sürüş izlenimine geçmeden önce Yeni 308’in özelliklerine ve tasarımına değinmekte yarar var.

Öncelikle aracın yeni görünümünün sizde ilk uyandırdığı etki yalınlık… Aşırıya kaçmak yerine daha yalın çizgiler tercih edilen araç, bu çizgilere rağmen akıllıca işlenmiş detaylar sonucunda dinamik bir görünüme sahip.

Peugeot 308

TASARIM

Önde, krom çerçeveli büyük bir orta panjur yenilenen otomobilin karakteristik ön yüzünün kilit noktasını oluşturuyor. Tamamen LED farlar üst donanım seviyelerinde standart olarak yer alırkeni güçlü bir ışık imzasıyla aracı farklılaştırıyorlar. Alt bölümde, geniş hava girişi etrafında, C şeklinde kromajlı bir yuva içine yerleştirilmiş sis farlarıyla ve sinyal lambalarıyla çevrili olarak, dışarı doğru açılıyor. Böylece otomobil güçlü ve sağlam bir görünüme kavuşuyor.

Çakıl taşı şeklinde düz dış dikiz aynası LED’li bir sinyal lambası içerirken, dinamik tasarıma katkı sağlıyor. Üst donanım düzeylerinde mevcut olan tamamen krom çerçevesi otomobilde prestij duygusunu ön plana çıkartıyor. premium dünyasında konumlandırıyor. Tekerlek üzerine merkezlenmiş olan üçgen şekildeki arka kelebek camı Yeni Peugeot 308’in sağlam karakterini vurguluyor.

Arka bagaj kapısı SR1 konseptinden izler taşırken, alçak yükleme eşiği bagaj kullanımını pratik hale getiriyor.

Stop lambalarında da yine LED teknolojisi kendisini gösteriyor. 48 LED lambanın biraraya gelmesiyle oluşan görüntü, bildiğimiz anlamda nokta nokta şeklinden çok uzak adeta bir ışık yolu görünümüne sahip. LED’li lambaların çizdiği tema ile 3 aslan pençesi imzasını burada da görüyoruz. Bütün donanım seviyelerinde mevcut olan bu LED’li arka lambalar C segmentinde bir ilk oluşturuyorlar.

EMP2 ŞASİ PLATFORMU

PSA Grubu’nun geliştirdiği devrim niteliğindeki yeni şasi platformu EMP2 (Efficient Modular Platform 2) yenilenen 308’in akıllı tasarım çözümlerinin kilit noktasını oluşturuyor.

4,25 m uzunluğu ile Yeni Peugeot 308 segmentinde iddialı rakamlara imza atıyor. Aynı zamanda 1,46 m yüksekliği ile alçak bir model, genişliği ise 1,80 m’ye ulaşıyor. Yeni EMP2 platformu sayesinde aracın ön ve arka dingil çıkıntıları azaltıldı, bu da tekerleklerin ‘4 köşeye’ atılmasına olanak veriyor. Tekerleklerin köşelere yerleştirilmesi, sürüş güvenliği, denge, yol tutuş ve sürüş keyfi konusunda gerçek anlamda etkileyici bir performans ortaya koyuyor. Bu arada aracın dingil mesafesi 2,62 m’ye çıkarılmış ve tekerlek izleri önde 1559 mm’ye ve arkada 1553 mm’ye genişletilmiş.

Farklı modellere uyarlanabilen ve ilk olarak Citroen C4 Picasso ile hayatımıza giren bu şasi platformunun uygulandığı ilk Peugeot modeli ise Yeni 308… Devrim niteliğindeki akıllı şasi platformu sayesinde aracın toplam ağırlığı da 140 kg. azaltılmış durumda…

35 litresi paspas altındaki yerleştirme alanlarından oluşan 470 litrelik bagaj hacmi segment rakamlarının üzerinde…

Mekanik aksamların yeniden konumlandırılması ve Yeni Peugeot 308’in azaltılan yüksekliği ağırlık merkezinin 20 mm alçaltılmasını sağlıyor. Gövde duruşu ve aerodinamik iyileştiriliyor. Yeni platform ile ağırlıkları azaltılan yeni yürüyen aksam kullanıldı (önde Mc Pherson tipi ve arkada şekli değişebilen travers). Yürüyen aksamın optimize edilmesi dönüş yarı çapının 30 cm azaltılmasını sağlıyor (kaldırımlar arası 10,4 m) ve araca referans oluşturan bir kullanım rahatlığı kazandırıyor. Arkada, salıncağın içinden geçen amortisörün yenilikçi yerleşim biçimi konfor ve yol tutuşu lehine daha yüksek bir verimlilik sağlıyor.

Peugeot 308

PEUGEOT i-COCKPİT

Peugeot’nun yenilikçi ve akıllı iç mekan tasarımı i-Cockpit dört ana unsurdan oluşuyor; Yoğun dinamik duyumlar için kompakt bir direksiyon simidi, gözünüzü yoldan ayırmadan bilgileri okumanız için göz hizası gösterge paneli, yüksek prestijli orta konsol ve sezgisel bir sürüş için 9,7’’ büyük dokunmatik ekran…

Selefine oranla artan kalite malzemesiyle dikkat çeken Yeni 308, ön panelde ve orta konsolda azaltılan düğmeler nedeniyle çok daha yalın ve elit bir tasarıma sahip. İnce hava ızgaralarıya çerçevelenen 9,7’’ büyük dokunmatik ekran yüksek kaliteli yarı mat krom bir yuva içine yerleştirilmiş. Ses düğmesi aynen bir HiFi sistemi  gibi, yalın ve teknolojik, beyaz bir ışık halkası ile çevreleniyor. Opsiyonel olarak sunulan HiFi DENON müzik sistemi de aracın önemli artıları arasında yer alıyor.

Direksiyon simidi saf deri kaplı ve parlak siyah ve yarı mat krom eklentiler içeriyor. Koltuklar yarı deri / Alkantara veya opsiyon Nappa deriyi bir araya getiren bir kumaşla kaplanabiliyor.

Peugeot 308

Yeni 308’de en çok hoşuma giden özellik ise, hatırlayacağınız üzere daha önce 208 modelinde sıkça eleştirdiğimiz gösterge panelinin artık daha yüksek bir yere konumlandırılmış olması. 208’de direksiyonun üst kısmının perdelediği gösterge paneli sıkça eleştirildiği için anlaşılan Peugeot mühendisleri ve tasarımcıları bu eleştirileri dikkate almış görünüyorlar. Yeni 308’de bu sorun giderildiği gibi, sorunsuz ve çok kullanışlı bir gösterge paneline de kavuşmuş olduk.

Gösterge panelinde kadranlar büyük bir genişlik üzerinde uzuyorlar ve ibrelerin simetrik rotasyonu kompakt direksiyon simidinin iki yanında yer alan bilgilerin okunmasını kolaylaştırıyor. Bu düzen sürücünün gözlerini yoldan ayırmaması için dikkatini gösterge panelinin üst kısmına odaklamasını sağlıyor. İnce şekilde işlenmiş kırmızı ibreler hassas saatçilik teknolojisine gönderme yapıyor. Üst gam versiyonlarda hız ve devir kadranlarının çerçeveleri gibi krom kaplı oluyorlar. Bu durumda kadranlar araç durduğunda ikaz ışıkları ve rakamların görülmemesini sağlayan bir black panel fonksiyonu sunuyorlar.

Aracın hassas ve yol hakkında bilgilendirici elektrik asistanslı direksiyonu başarılı turu sayesinde en zorlu manevraları bile kolaylıkla yapmanızı sağlıyor.

9,7’’ büyük dokunmatik ekran üzerinde kumandalar yoğunlaşıyor. Ekran özelikle klima, sürüş yardımları, mültimedya, navigasyon, telefon, Peugeot Connect Apps uygulamaları ve araç parametreleri gibi donanımlara kumanda edilmesini sağlıyor. Fonksiyonlara direkt erişim sağlayan yedi buton dokunmatik ekranın kullanımını kolaylaştırıyor. İki sayfada toplanan bilgilere kolayca erişilebiliyor.

Peugeot 308

İLK SÜRÜŞ İZLENİMİ

Peugeot’nun yenilenen 308 modelinin iç mekan tasarımının öncelikle çok daha sürücü odaklı ve ergonomik açıdan sorunsuz bir çizgiye sahip olduğunu söylemek gerekiyor.

Geniş ön ve yan camlar hem yeterli bir görüş alanı sunuyor, hem de ferah ve aydınlık bir ortam oluşmasında katkıda bulunuyor.

Aracın başarılı bir ses yalıtımına sahip olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. 100 km/s hız üzerinde bir parça rüzgar sesi duyulsa bile bu premium segmentteki araçlarda bile karşılaştığımız bir durum olduğu için ses yalıtımındaki başarıyı gölgelemiyor. Otomobilin nispeten sessiz çalışan dizel motoru da ayrıca takdirimi kazandı. Zaten PSA imzalı dizel motorlar düşük yakıt tüketimi ve performanslarıyla bugüne kadar kendilerini kanıtlamayı başardılar.

Yeni nesil benzinli ve dizel motor seçenekleri Yeni Peugeot 308’de lansmanından itibaren yer alıyorlar. Benzinli 3 silindirli motor, THP motor (2013 Yılı Uluslararası Motoru) ve e-HDi versiyonları. Motor güçleri benzinlilerde 82 ile 156 hp arasında değişiyor, CO2 emisyonları ise 114 g/km’den başlıyor. Dizel cephesinde ise, motor güçleri 92 ile 115 hp arasında değişirken, CO2 emisyonları 93 g/km’den başlıyor.

Bu etkin motor seçenekleri Michelin ile özel işbirliği çerçevesinde geliştirilen yuvarlanmaya karşı çok düşük dirençli lastiklerle birleşebiliyorlar. Bu yeni kuşak lastikler ıslak zeminde daha kısa fren mesafesi ve standart lastiklerle aynı kullanım ömürleriyle birlikte CO2 emisyonunda ortalama 3 g/km kazanç sağlıyorlar. Modellerin üçte birinden fazlasında bu lastikler yer alacak.

2014 yılında, başta 3 silindirli benzinli turbo (1.2 e-THP) olmak üzere, dikkat çeken üketim değerleriyle (82 g/km CO2, 3,1 l/100 km) BlueHDi versiyonları ve yeni kuşak 6 ileri vites kutuları Yeni 308’in en önemli kozları olacak. Hazır şanzımana değinmişken, bu yıl ortalarında önce benzinli versiyonlarda ve yıl sonu veya gelecek yıl başında ise dizel versiyonlarda sıkça eleştiri alan tek kavrama MCP veya ETG6 şanzımanlar yerine Japonya’da gelişim aşamasında olan tork konverterli yepyeni bir otomatik şanzıman seçeneğinin de sunulmaya başlanacağını müjdelemek isterim. Sanırım Peugeot tutkunlarını en çok sevindirecek haber bu olsa gerek…

Euro 6 Dizel motorlarını ifade eden BlueHDi, dizel Euro 6 kirlilik giderme sistemi için özel şekilde Selective Catalytic Reduction (SCR) fonksiyonu ile katkılı Partikül Filtresini (FAP) bir araya getiren BlueHDi teknolojisi NOx’lerin yüzde 90’a kadar azaltılmasını, CO2 emisyonlarının ve yakıt tüketiminin minimize edilmesini ve her zaman partiküllerin yüzde 99,9 oranında azaltılmasını sağlıyor.

Opsiyon olarak sunulan sürücü destek sistemleri ise otomobilin önünde yer alan bir radarı devreye sokan üç aygıttan oluşuyor: Aktif hız sabitleyici, Çarpışma Riski Uyarı Sistemi, Otomatik Acil Fren…

Diğerlerini bildiğiniz sistemlerden otomatik acil fren sistemini açıklamakta yarar var. Bu sistem sayesinde muhtemel bir çarpışma riski olduğunda, çarpışmadan sakınmak veya çarpışma sonuçlarını hafifletmek için otomatik fren sistemi devreye giriyor ve kritik müdahalelerle hayat kurtarıyor.

Yeni Peugeot 308 ile standart veya opsiyonel olarak çok sayıda donanım sunuluyor: Kör nokta uyarı sistemi, elektrikli park freni, büyük renkli ekranı kullanan geri vites kamerası, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, Park Assist sistemi listede öne çıkan unsurlar…

Otomobilde yeni şasi platformunun getirdiği avantajları ve 0.28 Cd sürtünme katsayısı ile ortaya konulan aerodinamiği KKTC’nin virajlı ve rüzgarlı yollarında çok daha net anlayabiliyorsunuz. Tekerleklerin köşelere çekilmesi, iz genişliği ve dingil mesafesinin artması beraberinde üst düzey bir yol tutuş getiriyor. En zorlu virajlarda bile dengesini başarıyla koruyabilen Peugeot 308’de çok zorlandığında bir parça önden kayma yaşanıyor olsa da, ESP’nin rahatsız etmeyen belli belirsiz müdahalesi ve arka tekerleklerin konumu bu noktada işe yarıyor ve hassas direksiyon tepkisi sayesinde aracı kolaylıkla şeridinde tutabiliyorsunuz.

Peugeot 308

Asfalt zeminde etkileyici bir fren performansı da ortaya koyan otomobilde otomatik devreye giren fren yardımı sayesinde de güvenli mesafede durmanız mümkün. Acil durumda fren sırasında devreye giren dörtlü sinyal lambasını da unutmadan trafik güvenliği açısından bu sistem için Peugeot mühendislerini kutlamak gerektiğine inanıyorum.

Access, Active, Allure olmak üzere üç farklı donanım seçeneğine sahip Yeni 308, 49 bin 400 TL’den başlayan (1.2 VTi 82 HP Access) ve 69 bin 200 TL’ye kadar çıkan (1.6 e-HDi 115 HP Allure ) fiyat etiketine sahip.

Uzun lafın kısası uzun zamandır bu segmentte atak beklediğimiz Fransız üretici nihayet beklenilen çıkışı gösterdi ve segmentteki eski parlak günlerine dönüş için güçlü bir şekilde pazarda yerini aldı diyebiliriz.

Bu arada Yeni Peugeot 308 Sochaux Fabrikası’nda üretilecek. Fransa’daki Trémery ve Douvrin Fabrikaları da motor-şanzıman gruplarını temin edecekler.

Yeni Peugeot 308, uluslararası pazarlara satışa yönelik olarak ileri vadede Çin’de de üretilecek.

Yazı ve Fotoğraflar: Önder Canözer & Peugeot Türkiye

Mekan: KKTC (Lefkoşa – Girne)

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı