Buradasınız
Home > Güncel > İlk Sürüş: Peugeot 208 GTi

İlk Sürüş: Peugeot 208 GTi

Fransız otomobil üreticisi Peugeot, GTi efsanesinin en yeni halkasını oluşturan 208 GTi ile kompakt sınıfta gelmiş geçmiş en performanslı ve en verimli Gti modeline de imzasını atıyor.

Yaşı benim gibi 40’lara dayananlar eminim bir döneme damgasını vuran ve 1984 ile 1994 yılları arasında caddeleri kasıp kavuran 205 GTi efsanesini mutlaka hatırlayacaktır.

Üretildiği dönemde motorsporları için tasarlanan özel versiyonuyla yarış parkurlarında da fırtına gibi esen ve dönemim Audi quattrolarıyla mücadele eden 205 GTi elde ettiği başarılarla ve 1.6 litre ve 2.0 litrelik motor seenekleriyle hala tutkunlarının kalbinde yaşamaya devam ediyor.

PEUGEOT 208 GTi

1994 yılından sonra GTi serisi 206 ile devam ederken, 207 ailesinde de 207 RC ile hayat buldu ancak son olarak karşımıza çıkan 208 GTi bana göre hem 205 GTi performansını asfalta yansıtan hem de tasarım olarak 206 GTi ruhuna sahip bir otomobil.

Araç ilk bakışta sizi şık ve dinamik tasarımıyla kendisine bağlamayı başarıyor. 208 modelinden kolaylıkla ayırt edilebilecek özellikler arasında farklı ön ızgara dokusu, ustaya saygı niteliğindeki C sütununa yerleştirilmiş GTi logosu, bagaj kapağı üzerindeki krom çıta üzerindeki kırmızı Peugeot yazısı, çift bölmeli egzoz çıkışı ve özel jant tasarımı yer alıyor.

Standart modelden bağımsız olarak yürüyen aksam ve şaside birtakım düzenlemeler yapılmış. Yaylar, amortisör sertlik ayarı, viraj demiri, sertleştirilmiş ön beşik, arka kirişten ve jantlardan oluşan tüm yürüyen aksam motorla uyum içinde çalışması için özel olarak tasarlanmış.

PEUGEOT 208 GTi

Sertleştirilmiş ön ve arka süspansiyon ve yüzde 20 oranında sertleştirilen viraj denge çubuğu sayesinde oldukça iyi bir yol tutuşa kavuşan 208 GTi, Milas ile Bördübet arasındaki asfalt güzergahta yüksek hızlarda girdiğimiz sert ve keskin virajlarda dahi dengesini korumayı başardı ve daha önce kullanma imkanı bulduğum rakiplerine göre öne çıktı.

Bu arada 205/45 ebat lastiklerle donatılan Storm boyalı, mat cilalı parıltılı 17” Carbone jantlar önde 302 mm’lik ve arkada 249 mm’lik diskleri barındırıyorlar. Dinamik hava girişleriyle soğutulan diskler oldukça güçlü bir frenleme sağlıyorlar.

Otomobilin dış tasarımında olduğu kadar iç mekan tasarımında da sportif dokunuşlar dikkat çekiyor. Sınıfı için kaliteli malzemem ve başarılı işçilik öne çıkıyor. Altı düz tasarlanan direksiyon simidi üzerindeki GTi logosu ve ön panelde de görebileceğimiz kırmızı arka plan ve dikişler sportif etkiyi pekiştiriyor.

1.6 THP 200hp benzinli motor, üzerinde yeniden çalışılan bir egzoz sistemi ile sesini duyuruyor. Kontak açıldığı andan itibaren, bütün devirlerde, kulakları mest eden karakteristik bir ses yayıyor! Kısaltılmış 6 ileri vitesli mekanik şanzıman ile eşleşen motor bu şasinin tüm potansiyelini ortaya çıkarıyor. Maksimum 275 Nm torku ve maksimum 147 kW (200hp) gücü ile, 208 GTi birinci sınıf ivmelenmeler ve ara hızlanmalar sunuyor. 0-100 km/s hızlanma 6,8 saniyede gerçekleşiyor, 0-1000 m ise 26,9 saniyede ulaşılıyor. Ara hızlanmalar da aynı düzeydeler, 208 GTi 80 km/s’den 120 km/s hıza 5. viteste 7 saniyenin altında çıkabiliyor.

PEUGEOT 208 GTi

Bu performanslar aracın ağırlığında sağlanan kazançlardan olumlu etkilenmiş. Ağırlığı 1160 kg’a indirilerek hafifleyen 208 GTi kilometrede sadece 139 g CO2 emisyon salımı gerçekleştiriyor.

Eğlenceli, yüksek performanslı ve güvenli, büyüleyici sesli, aynı zamanda mükemmel bir hatchback olan 208 GTi sürücüsüne gündelik yaşamında büyük bir kullanım keyfi sunuyor. İstenildiğinde devre dışı bırakılabilen ESP de sürücüye göz kulak oluyor.

Aracı kullanırken yoldan gelen gürültüyü hissediyorsunuz ancak bunun dışında ses yalıtımı çok iyi. Bir parça motor sesi içeride duyuluyor ki bu zaten Gti tercih edenlerin mutlaka vazgeçemeyeceği bir özellik.

Motor ve şanzıman uyumu çok iyi ve vites geçişleri sorunsuz. Atak karakterli motor sizden gelen tepkileri gecikme olmaksızın iletebiliyor ve hassas tepkileri olan direksiyon sistemi sayesinde üst düzey bir sürüş keyfi yaşayabiliyorsunuz.

Önde 10 mm ve arkada 20 mm genişletilen tekerlek izlerine dayanan üç kapılı karoser, tekerleklere en yakın şekilde tasarlanan üstyapı bileşenleri ile tanımlanıyor. Gövde eşikleri ile genişletilmiş çamurluklar otomobilin potansiyelini görsel olarak ifade ediyorlar.

Gündüz ve gece dikkatleri çeken ön yüzün ışıklı imzası yeni nesil halojen farlarla daha da seçkinleştiriliyor.

Tüm pazarlarda tam 1 yılda 10 bin adet satış rakamı hedeflenen Peugeot 208 GTi, Türkiye pazarına Haziran ayı başında 57 bin 900 TL’den başlayan fiyat seçeneğiyle sunuluyor.

Yazı ve Fotoğraflar: Önder Canözer & Peugeot Medya

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı