Buradasınız
Home > Güncel > “İkinci elde sıfır kilometre oyunu devam ediyor”

“İkinci elde sıfır kilometre oyunu devam ediyor”

CARMEDYA.COM – Geçtiğimiz yıl sıfır kilometre araç üretiminde salgınla beraber yaşanan aksaklıklar, 0-2 yaş arası otomobillerin fiyatlarında vatandaşın tepkisini çekecek radikal artışlara sebep olmuştu.

Öte yandan hali hazırda sıfır kilometre araçlarda herhangi bir stok problemi yaşanmadığı halde, yeni modellerin Türkiye’ye gelişi fırsatçıları tekrar harekete geçirdi.

Model lansmanlarının hemen ardından ilan portallarında sahte görsellerle, satış fiyatının 50-80 bin TL üstünde ilan açılmasının, ikinci el araç pazarının gelişimine çok önemli zararlar verdiğini söyleyen Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, ilan portallarının geliştireceği yeni modüllerle fiyat manipülasyonlarının önüne geçilebileceğine dikkat çekiyor.

“Sıfır araçlar için ayrı kategori açılmalı, mümkünse ilan açılması engellenmeli”

Karakaş “Sıfır kilometre olarak lanse edilerek açılan ilanların birçoğunda sahte fotoğraflara yer veriliyor. Araca ait olmayan görsellerle açılan ilanların, yeni algoritmalarla tespit edilip yayından kaldırılması gerekiyor. Kilometre yapmamış araçlar için ya ayrı kategoriler açılmalı, ya da ilan verilmesinin önü kapatılmalı. Verilse dahi tavsiye edilen anahtar teslim fiyatının üstünde rakam yazılmasına izin verilmemelidir. İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında, geliştirilecek yeni modüllerle bu işlemler kolaylıkla gerçekleştirilebilir, tüketiciler bu sayede mağduriyet yaşamayacaktır.” şeklinde konuştu.

Ekspertiz bilgisi olmayan ilanlar askıya alınmalı

Yine yeni yönetmelikle birlikte yetki belgesi ve ekspertiz raporu zorunlu kılınsa da, halen belirli bir standarta kavuşulmadığına değinen Karakaş, konuyla ilgili görüşlerini de paylaştı ve “Yönetmelikle birlikte zorunlu kılınan hususları sahada tabana yaymak ve standartları yükseltmek, yine ilan portallarının alacağı yeni kararlarla mümkün kılınacaktır. Önerimiz, artık ekspertiz bilgisi olmayan hiçbir ikinci el otomobilin ilana alınmamasıdır. Ayrıca sanal dükkan ve üyeliklerde ticari işletmelerde yetki belgesinin ibraz edilmesinin zorunlu hale gelmesini talep ediyoruz. Bu portallarda, tekil kişilere bir takvim yılı içinde sadece 4 adet ilan hakkı verilmesi, kayıt dışı satış yaparak haksız ticari gelir elde edenlerin önüne geçer. Tüm bu düzenlemeler kurumsallaşmaya önemli katkılar sağlar.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı