Buradasınız
Home > Güncel > Honda Civic RS Türkiye’de

Honda Civic RS Türkiye’de

CARMEDYA.COMHonda markasının ülkemizde üretilen ve teğeden tırnağa yenilenen Civic Sedan modeli geçtiğimiz aylarda satışa sunulmuştu. Üzerinden çok geçmeden yeni yüzüyle büyük beğeni toplayan model RS versiyonuna kavuştu ve dinamik yüzüyle iddiasını daha da yükseltti.

Yeni Honda Civic RS’i İstanbul’da özellikle Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantı yollarında zorlayarak, hem performans hem de konfor açısından yakından inceleme fırsatı bulduk.

Yeni Honda Civic RS marka tarihinin en geniş kapsamlı tek model geliştirme programından yararlanıyor ve Honda’nın C segmentindeki ileriye dönük önemli bir adımını temsil ediyor. Yeni Civic RS 10’uncu nesli ile birlikte son derece sportif bir dört kapılı sedan olarak yollara çıkıyor.

Yeni Civic RS kısa burun tasarımı ve gergin hatlarıyla öne çıkıyor. Keskin ve agresif bir yüz, şişkin ve vurgulu çamurluk kuşakları kadar sert hatlı havalandırma ızgaraları da Civic RS’in sportif karakterini destekleyen detaylar.

Şık ve arkaya doğru eğimli bir şekilde inen bir siluete sahip olan yeni Civic RS aynı zamanda güçlü ve sportif karaktere vurgu yapan yeni Honda tasarım diline sadık bir görünüm sunuyor. Keskin hatlar, tam boy gövde altı kaplamaları da dahil kompakt sınıfın en kapsamlı aerodinamik paketini tamamlıyor.

Yeni daha büyük ve daha geniş jant ve lastikler gövdenin genişliğini daha da vurgularken, uzun dingil mesafesi ve kısa ön uzantısıyla kavisli kabin dinamik dış görünümü destekliyor.

Kısa ön uzantısına entegre edilen sert çizgilere sahip agresif hava girişleri sportifliğe ve dinamizme vurgu yaparken yeni nesil Honda modellerinin tasarım diline sadık bir ön görünüm sunuyor. Burun tasarımını Honda imzası niteliğinde olan ön farlar tamamlıyor. Farların üst kısmı radyatör ızgarasının üst kısmıyla birlikte motor kaputu ile buluşuyor ve piano black rengiyle dinamik görünümü devam ettiriyor. İnce tasarımlı keskin bakışlı farlar LED teknolojisiyle donatılıyor. Farın dış kenarına entegre edilen hokey sopası tasarımlı gündüz farları kullanım buluyor.

Geliştirme ekibi amaca yönelik net bir duruş sergilemek üzere ‘otokomae’ proje sloganı etrafında toplanmış. Otokomae şıklık ve zarafet duygusu dışında iç güzellik anlamına da geliyor. Geliştirme ekibi ayrıca yol konforu, yol tutuş, direksiyon sistemi, titreşim ve gürültü yalıtımı ile iç mekan kalitesi noktasında belirlenen hedeflere ulaşmak üzere lüks Avrupa araçlarını kıstas alarak kapsamlı gerçek yaşam koşulları testleri gerçekleştirdi.

Modern ve yenilikçi mühendislik çözümlerini bünyesinde barındıran yeni Civic RS hafif yapı, rijit gövde, düşük ağırlık merkezi ve son derece gelişmiş bir süspansiyon sistemi ile oldukça keyifli ve eğlenceli bir sürüş deneyimi sunuyor.

İç mekan

Alçak oturma pozisyonu sürücüye daha sportif bir his sağlarken, aynı zamanda otomobille daha iyi bir bağ kurmaya yardımcı oluyor. Bilgi ve eğlence sistemi Honda Connect 2, Apple CarPlay ve Android Auto desteğiyle yolculukları keyfe dönüştürüyor.

Yeni 7 inç büyüklüğündeki TFT-LCD ekranı Sürücü Bilgi Arayüzü (DII-Driver Information Interface) sürüş anında ihtiyacı olan bütün bilgileri sürücüye iletiyor. Bu ekran büyük bir dijital hız ve devir göstergesine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca DII ekranına entegre edilen geniş alanda; navigasyon yönlendirmesi, sesli komut desteğine sahip SMS veya e-posta ekranı, müzik kaynağı bilgisi, akıllı telefon rehberi, kilometre sayacı bilgileri ve akıllı araç bakım bilgileri gösteriliyor. Sürücü bu bilgileri kullanım ihtiyacına göre direksiyonun sol tarafında bulunan kumanda ile değiştirebiliyor ve DII sisteminin tüm fonksiyonlarını bu kumanda ile yönetebiliyor.

Honda Connect isteğe bağlı olarak; ön yüklemeli haritalar, gerçek fotoğraflı kavşak görüntüleri, yönlendirme yardımcısı, gerçek zamanlı trafik bilgisi ve alternatif rota önerisi, 3 boyutlu bina ve arazi görünümü ve eko-rota gibi özelliklere sahip olan Garmin uydu navigasyon ile de donatılabiliyor. Ücretsiz harita güncellemesi Honda müşterilerine özel bir ayrıcalık olarak 5 yıl boyunca yapılabiliyor.
Donanım seviyesine bağlı olarak Honda Connect bilgi ve eğlence sisteminin ses performansı; dört hoparlörlü 160 Watt, sekiz hoparlörlü 180 Watt veya on bir hoparlörlü 465 Watt olmak üzere değişkenlik gösteriyor.

Yeni Honda Civic RS 1.5 litrelik VTEC turbo benzinli motorla yollara çıkıyor. Sıralı dört silindirli motor CVT otomatik şanzımanla kombine ediliyor.

Yeni Civic RS; solid Rally Red (kırmızı), pearlescent White Orchid (beyaz) ve Crystal Black (siyah) olmak üzere üç farklı gövde rengiyle satışa sunuluyor.

Honda’nın bugüne kadar hayata geçirdiği en geniş kapsamlı global program dört kapılı sedan, beş kapılı hatchback, coupe ve Type R olmak üzere farklı Civic versiyonlarına hayat verirken, Civic RS geliştirilirken yol testleri Avrupa’da Nürburgring Nordschleife pistinin yanı sıra Almanya ve Yunanistan yollarında gerçekleştirildi.

Şasi ve süspansiyonun yeni mimarisi ile birlikte yeni nesil önceki nesil ile kıyaslandığında daha düşük bir ağırlık merkezine sahip. Tüm bu değişiklikler beraberinde 35 mm daha alçak bir oturma pozisyonu ve bununla birlikte daha sportif bir sürüş hissini getiriyor.

Aerodinamik tasarım

Kompakt sınıfın en yüksek aerodinamik verimliliğine sahip gövdeyi hedefleyen Civic’in tasarım ekibi bunu yaparken düşük aerodinamik sürtünme ile yüksek hız stabilitesini dengeledi. Tasarımcılar aracın altındaki ve üstündeki hava akışını büyük bir özenle yönlendirirken rüzgarın kaldırma kuvvetini minimize ettiler. Rüzgarın sürtünme katsayısı Cd ile ön alan değeri A’nın kombinasyonundan oluşan CdA değeri önceki nesil Civic Sedan ile kıyaslandığında iyileştirilirken, Honda’nın test verilerine göre sınıfının en iyi değerini sunuyor.

A sütunları kadar ön ve arka tamponların gelişmiş tasarımı da yol rüzgarının düzgün bir şekilde arkaya iletilmesini sağlarken ön ızgaranın tasarımı yol rüzgarının kayıpsız bir şekilde motor soğutmasına yönlendirilmesini sağlıyor. Motor ve araç zemininin altında kaplamalar tamamen düz bir zemin oluştururken havanın herhangi bir engele takılmadan arkaya iletilmesini sağlıyor. Her bir çamurluğun ön tarafına eklenen yatay bir kemer ile lastiğin etrafındaki hava akışı düzenleniyor. Bütün bu önlemler hava akış verimliliğini artırırken aerodinamik sürtünme katsayısı CdA’yı yüzde 15 kadar düşürüyor. Ayrıca Honda mühendislerinin tasarladığı jantlarla ek yüzde 4’lük bir düşüş elde ediliyor.
Daha kısa olan burun tasarımı da aerodinamik verimliliğe katkı sağlarken, aerodinamik olarak şekillendirilen egzoz susturucuları aracın arka kısmının altında ilave alt kaplama gereksinimini ortadan kaldırıyor. Gömme ön cam ile yan camlar kadar minimize edilen ara boşluklar da aerodinamik performansı arttırıyor.

Honda’nın Aktif Yol Tutuş Destek Sistemi (AHA) yol koşulları ve sürüş stili göz önüne alınarak Avrupa pazarı için optimize edilmiş. Sistem hassas ve direkt tepki veren yapısıyla orta ve yüksek hızlardaki yumuşak ve sert direksiyon hareketlerinde daha güvenli bir sürüş hissi veriyor.

Kullanılan malzemeler, mühendislik süreci ve yenilikçi üretim teknikleri son derece hafif, ancak bir o kadar rijit bir yapıyı beraberinde getiriyor. Yeni platform önceki nesil ile kıyaslandığında 22 kg daha hafif, ancak yüzde 52 daha yüksek burulma direncine sahip.

Sadece kullanılan malzemeler ve uygulanan yapısal mimariyle değil yeni Honda Civic RS üretim teknikleriyle de modern teknolojinin gelmiş olduğu en son noktayı temsil ediyor. Kabini çevreleyen iskelet iç içe geçen halkalarla örülürken, motor bölümü ile A ve B direkleri arasında kullanılan çapraz braketlerle platformun rijitliği ağırlık minimize edilerek destekleniyor.
Hafif yapıyı beraberinde getiren yüksek dayanımlı malzemeler endüstrinin en gelişmiş teknolojisini bünyesinde barındırıyor. Honda, yeni nesil yüksek dayanımlı sıcak pres çelik tedarik eden Alman tedarikçi Gestamp ile işbirliği yaptı. Söz konusu işbirliği platformda kullanılan malzeme oranının önceki Civic ile karşılaştırıldığında yüzde 1’den yüzde 14’e artmasını sağladı. Yeni üretim tekniklerinin sonucu olarak farklı yoğunluk ve dayanıma sahip malzemeler tek bir pres sürecinde bir araya getiriliyor. Böylece yüksek dayanım ile kırılabilir yumuşak bölge olmak üzere iki farklı yapı tek bir pres sürecinde elde ediliyor. Tek pres süreci farklı gerilme dayanımlarını bir araya getirdiğinden gerekli olan gerilme dayanımlarını elde etmek için braketlerle oluşturulan birden fazla pres sürecini gereksiz kılıyor.

Sıcak pres yüksek dayanımlı çeliğin kullanımı sayesinde ağırlık önemli oranda azalıyor. Örneğin platformun en önemli unsurlarından birini B sütunu ve alt eşik oluşturuyor. Bu bölgede kullanılan sıcak pres yüksek dayanımlı çelik değeri 1500 MPa iken tek pres yönteminde 550-650 MPa değerinde yumuşak bölge dayanımı elde edilebiliyor.

Yeni Honda Civic RS yeni sıralı dört silindirli 1.5 litre hacimli VTEC Turbo benzinli motoru ile 182 HP güç ve 220 Nm tork değerine ulaşıyor. Civic RS geliştirilmiş CVT şanzıman ile kombine ediliyor. 6000 d/d’da 182 HP güç motor önceki nesil Civic’te kullanıma sunulan 1.8 litrelik VTEC motor ile kıyaslandığında çok daha yüksek güç ve tork değeri kullanıma sunuyor. CVT şanzıman 1700-5500 d/d aralığında 220 Nm tork üretiyor.

Ses yalıtımı ve rüzgar sürtünme katsayısı oldukça başarılı olan araç, hassas gaz ve direksiyon tepkileriyle sportif sürüş hissi sevenlere fazlasını sunuyor.

Yalıtım

Yeni Civic sınıfının en sessiz iç mekanıyla üst seviye yol konforu sunuyor. Kompakt sınıfının en iyi otomobilini geliştirme hedefiyle yola çıkan mühendisler ses ve titreşim yalıtımına da özen gösterdiler. Platform mühendisliği ve dış tasarım ile başlayan önlemler iç mekan yalıtımına kadar uzanan kapsamlı bir çözüm silsilesini bünyesinde barındırıyor. Böylece sınıfının en iyi gürültü ve titreşim (NVH) seviyesi elde ediliyor.

Motorun gürültü ve titreşim seviyesini en aza indirmek üzere silindir bloğu revize edilirken, ayrıca motor kulakları da optimize edildi. Konvansiyonel çelik motor kulakları yerini alüminyum alaşım motor kulaklarına bıraktı. Kauçuk karakteristiği de değiştirilen motor kulaklarında kullanılan alüminyum alaşım malzeme daha hafif, ancak daha sert ve bununla birlikte daha sağlam bir yapıyı beraberinde getiriyor.

Sadece motorla sınırlı kalmayan önlemler gövdede de devam ediyor. Yol rüzgarının neden olabileceği titreşimleri minimize etmek üzere daha sert ve gergin bir dış gövde tasarlanırken, CAE teknolojisi kullanılarak büyük gövde panelleri şekillendirildi. Ayrıca araç dışında oluşan gürültüyle mücadele kapsamında etkin yalıtım çözümleri devreye alındı. Yol rüzgarının neden olabileceği türbülansı minimize etmek üzere tasarlanan A sütunu kadar 4,5 mm kalınlığındaki akustik ön cam da ses yalıtımı açısından önemli bir görev üstleniyor. Söz konusu ön camın ön katmanı 2,0 mm’lik güvenlik camı, orta katmanı 0,7 mm’lik akustik cam ve iç katmanı ise 1,7 mm’lik güvenlik camı olmak üzere üç katmandan oluşuyor. Kapılarda ise üç katmanlı kapı fitilleri yol rüzgarı ve diğer dış gürültüleri minimize etmek üzere devreye giriyor.

Yol gürültüsünü minimize etmek için motor kabini, alt zemin kaplamalarında, arka çamurluk davlumbazlarında, ısı duvarında, ön konsol iç kısmında, kapı panellerinde ve zemin halısında da yalıtım malzemeleri kullanılıyor.

Yazı: Önder Canözer / Fotoğraflar: Honda

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı