Buradasınız
Home > Markalar > Opel > Sürüş İzlenimi: Opel Mokka X 1.4 AWD A/T

Sürüş İzlenimi: Opel Mokka X 1.4 AWD A/T

CARMEDYA.COMOpel model ailesinin en genç üyesi Mokka X bu ay sürüş izlenimi köşemizin konuğu. Hatırlayacaksanız geçtiğimiz ay modelin Türkiye lansmanı kapsamında Kapadokya’da gerçekleştirdiğim ilk sürüş izlenimini aktarmıştım. Mokka X’i bu kez İstanbul yollarında dört tekerden çekiş sistemine sahip versiyonuyla kullanma fırsatı buldum.

2017 yılında yeni model atağına kalkmayı hedefleyen Opel’in yenilik rüzgarının öncüsü olarak karşımıza çıkan Mokka X, markayı B-SUV sınıfında temsil ediyor.

Opel’in yeni nesil segment kimliği olan X, klasik gövde tipi ile sportif, havalı, son moda SUV ve Crossover gövde tipi arasındaki geçişi simgeliyor. Yani Opel, bu yeni tasarım ve marka stratejisiyle iki farklı sınıfın birleşiminden yeni bir sınıf oluşturuyor.

opel mokka x awd

Yeni Mokka X’in ön görünümü Opel’in gelecek tasarım stratejisine uyumlu şekilde, kanat şekilli ön ızgara ve çift kanat şekilli LED gündüz farlarıyla bütünleşiyor. Yeni adaptif LED farlar, halojen farlara oranla yüzde 30 daha fazla aydınlık sağlıyor ve bu far sistemi 8 farklı aydınlatma moduna sahip.

Profilde ise bir önceki modeldeki sportif ve kaslı yapısı korunarak Opel imzası olan bıçak sırtı çizgisi korunuyor.

4275 mm. uzunluğa, 1781 mm. genişliğe ve 1658 mm. yüksekliğe sahip araç, 2555 mm. aks mesafesiyle iç mekanda sınıf standartlarında bir diz mesafesi sunuyor.  Tüm koltuklar dik konumdayken 356 litre olan bagaj hacmi ise arka koltukların katlanmasıyla 1372 litreye kadar artabiliyor.

opel mokka x awd

Opel iç mekanda da önemli yeniliklere gitmiş ve Opel Astra’dan tanıdık yatay gösterge paneli ve modern bir ön panel tasarımıyla bizi karşılıyor.

Orta konsolun en üst kısmındaki dokunmatik renkli ekran aracılığıyla artık eski düğme kalabalığı tarihe karışmış. Ayrıca Opel Mokka X’de yeni nesil iki IntelliLink bilgi-eğlence sistemi bulunuyor. IntelliLink Apple CarPlay ve Android Auto aracılığıyla akıllı telefonlarınızı kullanmak son derece kolay.

Aracın güvenlik donanımlarının başında hiç şüphesiz yine Opel‘in olmazsa olmazı Opel Eye sistemi geliyor. Sistem, trafik işaret takibi, şerit takip uyarısı, takip mesafesi göstergesi ve LED yansımalı uyarı göstergesi-RLAD ile ön çarpışma uyarı sistemlerini destekleyerek güvenli sürüşe katkıda bulunuyor.

opel mokka x awd

Test aracımızın sessiz çalışan 1.4 litrelik turbo destekli benzinli motoru 5600 d/d’de 152 HP güç ve 2200 d/d’den itibaren 245 Nm tork değerlerine imza atıyor.

6 ileri kademeli otomatik şanzımanın geçişleri yumuşak ve sarsıntısız. İyi bir görüş alanına sahip Mokka X ile manevralar oldukça kolay. 100 kilometrede fabrika verilerine göre  6.5 litre yakıt tüketen araçta bu oran performanslı kullanımda 7.5 litreyi geçebiliyor.

Adaptif dört tekerden çekiş sistemine sahip Mokka X daha önce ilk sürüş izlenimlerde de belirttiğim gibi tam anlamıyla bir arazi aracı değil. Hafif engebeli arazilerde AWD sistemi ile yol alabildiği gibi, aracın bu özelliği kendisini gerçekte aniden önünüze çıkan kaygan veya ıslak zeminlerde gösteriyor ve dengenizi korumaya yardımcı oluyor. Bu araçta kullanılan AWD daha çok kaygan ve ıslak zeminlerde ani müdahale ile aracın dengesini korumaya yönelik ve bu da Opel Mokka X‘i özellike AWD versiyonuyla güvenli kılıyor.

Yeni çizgisiyle ve teknolojisiyle Opel Mokka X, sınıfında tercih edilebilecek araçlar arasında yerini alıyor.

Yazı: Önder Canözer Fotoğraflar: Gökhan Yılmaz

Mekan: Belgrad Ormanı – İstanbul

Teknik veriler için lütfen Carmedya Aralık sayımızı indirin

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı