Buradasınız
Home > Güncel > Hem Dizel Hem Otomatik: Hyundai Elantra

Hem Dizel Hem Otomatik: Hyundai Elantra

Hyundai model gamında büyük bir öneme sahip olan Elantra, geçirdiği yeniliğin ardından bu kez tutkunlarına dizel otomatik müjdesiyle geri dönüyor. Markanın bugüne kadar en çok satılan modellerinden birisi olan Elantra, benzinli motoruna ek olarak dizel ve otomatik vites seçeneğiyle pazardaki iddiasını arttırmayı hedefliyor.

Modelin dizel otomatik versiyonunun Türkiye lansmanı kapsamına İstanbul ile Edirne arasında ağırlıklı otobanda kullanma imkanı bulduğumuz Elantra 1,6 litrelik 132 HP gücündeki benzinli motor seçeneğinin yanında artık dizel motor seçeneğini de sunuyor. 128 beygir gücündeki dizel ünite, 6 kademeli düz veya yine 6 kademeli otomatik vites seçeneğine sahip. Yenilenen Elantra, tüketicilere Style ve Elite olmak üzere yine iki farklı donanım tercihi sunuyor.

Hyundai Elantra

Aracın performansından önce dilerseniz tasarımına bir göz atalım. Bu yazıyı okurken birçoğunuzun aracın yeni değil makyajlı olduğunu düşündüğünden eminim. Dış tasarımda küçük detaylarla geliştirilen tasarım bir makyajı andırsa da 20 mm. artan uzunluk, yeni motor ve şanzıman seçenekleri yenilik tanımını çok daha fazla hakediyor. Önde far bloğuna LED tipi gündüz farların eklenmesi daha güncel bir yüz ortaya çıkartırken, sportif görünümü de pekiştirmiş.

Makyajlı arka kısımda siyah renkli difüzör, spoyler görünümlü yükselen bagaj kapağı ve gövdeye doğru uzanan yeni tasarım arka stop grubu Elantra’nın sürprizleri arasında. Yenilenen dış tasarıma ek olarak iç mekanda da değişim göze çarpıyor. Aracın iç mekanı artan malzeme kalitesiyle dikkatimizi çekerken, sadece Elite  donanım paketinde sunulan internet bağlantılı gelişmiş multimedya ünitesi ise Elantra’yı sınıfında öne çıkartıyor. Radyo/CD/DVD/MP3 çalarlı ünite ayrıca navigasyon / Trafik Monitör Sistemi, USB, iPod bağlantısı, 1024 x 600 çözünürlüğe sahip HD ekran, kablosuz bağlantı üzerinden internete bağlanabilme imkanı, MirrorLink ile dokunmatik ekranda telefon kontrolü ve Bluetooth ve Türkçe ses tanıma gibi özelliklere sahip.

Hyundai Elantra

Baştan sona akıcı çizgilerin hakim olduğu iç mekan tasarımında da sportif ve prestijli bir alan sunan Elantra’nın mavi iç mekan aydınlatmaları markanın diğer modellerinden tanıdık. Kapı cepleri, ön konsol, ön kol dayama ve geniş torpidosu ile kullanışlı saklama gözleri sunan otomobilde ayrıca önde ve arkada bardak tutucuları yer alıyor. Yenilenen Elantra’nın direksiyon, orta konsol ve kapılardaki kumanda kolları ile kolay bir kontrol imkanı sunuyor. Ferah ve aydınlık bir ortam sunan Elantra, 4550 mm’lik uzunluğa (20 mm daha uzun), 1775 mm’lik genişliğe ve 1445 mm’lik yüksekliğe sahip. Uzun  dingil mesafesi ile iç mekanında geniş bir yaşam alanı sunan Elantra, ayrıca kalabalık ailelerin işini fazlasıyla görecek 485 litrelik bir bagaj hacmi sunuyor.

Sınıfında aktif ve pasif güvenlik seviyesi ile öne çıkan araçta önde sürücü ve yolcu hava yastıkları ile yan ve perde hava yastıkları hem Style hem de Elite donanım seviyesinde standart olarak sunuluyor. ABS, ESP, BAS (Fren destek sistemi), VSM (Araç stabilite yönetim programı) ve soğutmalı fren disklerinin tüm donanım paketlerinde standart olarak sunulduğu Elantra’da ayrıca Immobilizer ve hıza duyarlı olarak otomatik kilitlenen ve kaza anında otomatik açılan kapı kilitleri de standart…

Yenilenen Elantra’da standart olarak sunulan VSM (Vehicle Stability Management – Araç Stabilite Yönetim Programı) ile birlikte farklı yüzeylerde meydana gelen, ani fren ve yön değişiklikleri esnasında aracın yön kontrolü sağlanmış oluyor. VSM, dört tekerlek üzerinde oluşan, birbirine eşit olmayan çekim kuvvet dağılımını dengelerken elektrik destekli direksiyon üzerinde ters yönde kuvvet uygulayarak sürücüyü de doğru yönde direksiyon hareketine yönlendirerek yardımcı oluyor. Bu sayede aracın yoldaki ve viraj içindeki çizgisi optimum seviyede korunmuş oluyor.

Hyundai Elantra

Yeni Dizel Motor Seçeneği

Yenilenen Elantra Türkiye’de artık dizel motor seçeneğiyle de satışa sunuluyor. Şimdiye kadar 1.6 litrelik benzinli motor seçeneğiyle satışa sunulan Elantra, 1,6 litre ve 4000 devirde 128 HP güç üreten motorla öne çıkıyor. Otomatik vites seçeneğiyle 280 Nm, düz vites ile 260 Nm maksimum tork değerleri sunan yeni dizel motor, düz vites seçeneği ile 100 km’de fabrika verilerine göre ortalama 4,9 litre, otomatik vites seçeneğinde ise ortalama 5,8 litre yakıt tüketiyor. Otomatik vites ve dizel motora sahip araçla ben sakin kullanımda 100 kilometrede 6.1 litre, yüksek performanslı kullanımdaysa 8.5 litre yakıt tüketimi değerlerine ulaştım. 1.6 litrelik CRDI dizel motorun emisyon değeri ise otomatik viteste 151 gr/kg. Fabrika verilerine göre 190 km/s maksimum hız yapabilen dizel Elantra ile ben 203 km/s son hızı gördüm ancak ekranda gördüğümüz rakam her zaman gerçek ölçümden farklı çıkabildiği için fabrika verilerine bağlı kalmakta yarar var. Otomatik vites seçeneğinde 0-100 km/s hızlanmasını 11.5 saniyede tamamlıyor. Aracın yeni dizel motoru alt devirlerden itibaern atak bir karaktere sahip ve otomatik vitesin geçişleri performansı destekleyecek nitelikte sarsıntısız ve seri…

1.6 litre benzinli seçenek ise 132 HP güç ve 158 Nm Tork değerlerine sahip. Aynı motor ile 6 ileri otomatik ve yine 6 ileri düz vites seçeneklerine sahip Yenilenen Elantra’nın benzinli motoru; düz vites seçeneği ile fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama 6,5 litre, otomatik vites seçeneğinde ise ortalama 7,1 litre yakıt tüketiyor. Düz vites seçeneğinden 149 gr/km olan karbondioksit emisyonu otomatik vites seçeneğinde ise 165 gr/kg.

Hyundai Elantra

Sınıfına göre başarılı bir ses yalıtımına sahip araç, sert girilen virajlarda bir parça arkadan kayma eğilimi gösterse de hassas direksiyon tepkisi ve yukarıda açıkladığımız VSM sistemi sayesinde kolaylıkla şeridinde tutulabiliyor. Ergonomik açıdan bir sıkıntı yaşamadığım araçta sertliği iyi ayarlanmış ve yanal destek sunan koltuklar uzun yolculuklarda bile sürücüyü fazla yormuyor. İyi ve net bir görüş alanına sahip araçta geri görüş kamerası orta konsoldaki geniş dijital ekrandan takip edilebiliyor.

Hyundai Elantra

Hyundai Yenilenen Elantra’da Siyah İnci, Kurşun Gri, Safir Mavi, Gece Mavisi, Amber Bej, Krem Beyaz ve Ateş Kırmızı olmak üzere 7 farklı gövde rengi ile satılıyor. Ayrıca Siyah ve Bej renklere sahip 2 farklı döşeme rengi seçeneği de sunuluyor. Style ve Elite olmak üzere 2 farklı donanım paketi satılan Yenilenen Elantra’da isteğe bağlı olarak 6 kademeli manuel ya da 6 kademeli otomatik şanzıman tercih edilebilirken sadece benzinli motorda Style donanım seviyesi manuel olarak sunuluyor.

Donanım ve şanzıman kombinasyonları ile toplam 3 farklı alternatif sunan Yenilenen Elantra’nın fiyatları 59 bin 990 TL ile 83 bin 990 TL arasında değişiyor.

Yazı: Önder Canözer / Edirne

Fotoğraflar: Hyundai

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı