Buradasınız
Home > Güncel > Opel Astra’ya Dizel Motor Dopingi

Opel Astra’ya Dizel Motor Dopingi

Alman otomobil üreticisi Opel, özellikle Batı Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz ve pazardaki daralmayı aşabilmek için model gamını zenginleştirirken, markanın geleceği için büyük önem taşıyan yeni nesil dizel motor seçeneklerini de sunmaya devam ediyor.

Türkiye’de ilk olarak Zafira Tourer modelinde kullanılan ve yine Türkiye’deki ilk sürüş izlenimi tarafımızdan gerçekleştirilen yeni nesil dizel motor ailesi şimdi de karşımıza HB, Sedan ve Sport Tourer’dan oluşan Astra ailesiyle karşımıza çıkıyor.

Farklı markaların kompakt segment modellerinde arka arkaya yer almaya başlayan 1.6 litre hacmindeki dizel motor ataklarına 136 HP ve 110 HP güç üreten iki ayrı dizel motor versiyonuyla cevap veren Opel, dizel pazarındaki konumunu güçlendirmeyi hedefliyor.

İzmir- Bodrum arasında  Zafira, Bodrum’dan Milas’a kadar uzanan güzergahta ise Astra modeliyle deneme imkanı bulduğum 1.6 litrelik (136 HP) dizel motorun öncelikle sınıfının en sessiz çalışan örneklerinden biri olduğunu söylemem gerek.

Opel Astra 1.6 CDTi

Yeni nesil dizel motor ailesinin 136 HP ile en güçlü üyesi 320 Nm tork değerine sahip ve 6 ileri manuel şanzımanla kombine ediliyor. Fabrika verilerine göre Astra ile 100 km’de 3,9 litre yakıt tüketimine ve 104 g/km emisyon değerine sahip araçta sakin kullanımda bu değerleri yakalamak mümkün.110  beygir güç ve 300 Nm tork üreten diğer manuel şanzımanlı dizel motor seçeneği ise fabrika verilerine göre 100 km’de 3,7 litre yakıt tüketimi ve 100 gramın altında CO2 emisyon değerine sahip.

At devirlerde atak bir karakter sergileyen motor, çoğu rakibinden farklı olarak 2000 devir altında ve dik rampa çıkışlarda dahi kolay kolay çekişten düşmüyor ve yeterli performansı sunuyor ve düz zeminde 200 km/s’ye kadar hıza olanak tanıyor.

Tümüyle alüminyumdan oluşan gövdesi sayesinde yeni 1.6 CDTI motor, yeni Euro 6 emisyon standartlarını karşılıyor. Güçlü NOx Teknolojisi (LNT) kullanılarak Nitrojen Oksit (NOx) seviyeleri azaltıldı. Özel yapısı sayesinde bakım gerektirmiyor veya fazladan bir sıvı tankı bulunmuyor. Overboost ile 320 Nm’ye varan anlık performansı ara hızlanmalarda sorun yaşanmasını engelliyor. Bu değer yerini aldığı 1.7 litrelik turbo motora göre daha yüksek. Yeni 1.6 CDTI dizel motor, ayrıca Start & Stop Sistemi’ni standart olarak sunuyor. Opel’in, 1.6 CDTI motora yönelik Avrupa’daki üretim tesislerine yaptığı yatırımın maliyeti ise toplam 50 milyon Euro…

Opel Astra 1.6 CDTi

Yeni nesil turbo dizelin 110 hp’lik versiyonu ise ilk kez Cenevre’de görücüye çıkacak. Ayrıca düşük devirde tork özelliğine sahip bu motor, 300 Nm’lik maksimum tork üretiyor. NEDC testinde 100 km’de 3,7 litre dizel yakıt tüketimi sağlayan motor, 100 gramın altında karbondioksit emisyon salımı değerine sahip. Emisyon değeri yalnızca 97 g/km.

1.6 litrelik 136 beygir gücündeki dizel motor Opel Astra HB modelinde Sport ve Cosmo donanım seçenekleriyle,  Sports Tourer modelinde sadece Sport donanımıyla, Sedan modelinde Edition, Business, Sport ve Cosmo donanım seçenekleriyle satışa sunuluyor.

110 beygirlik güce sahip dizel motorun başlangıç fiyatı 66 bin TL, 136 beygirlik güce sahip dizel motorun başlangıç fiyatı ise 71 bin TL. ı 70 bin ile 82 bin TL aralığında.

Opel Astra 1.6 CDTi

“13 yeni motoru pazara sunacağız”

Opel’in daha fazla modelinde görmeye başlayacağımız yeni nesil dizel motorun tek eksiği şimdilik otomatik şanzıman ancak bu konudaki eksiklik de kısa bir süre sonra giderilecek ve dizel motor, otomatik şanzımanına kavuşacak.

Bu arada etkinlik kapsamında düzenlenen basın toplantısında soruları cevaplayan Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, Zafira Tourer ve Meriva modellerinde sunulan yeni nesil 1.6 litre dizel motorun, Astra ile Opel’in tüm ürün gamına yayılmaya devam ettiğini belirtirken, yeni ürün ve motor-şanzımanlara sahip modelleri de pazara sunmaya devam edeceklerinin altını çizdi. 2016 yılına kadar 4,5 milyar Euro tutarındaki yatırım ile 13 yeni motoru pazara sunarak motor portföyünün yüzde 80’ini yenilemiş olacaklarını açıklayan Özcan Keklik şunları söyledi; “Yeni ürün ve Yeni nesil dizel motorlarımız, Opel tarafından geliştirilmiş tümüyle yeni bir nesle atılan adımları simgeliyor. Yeni nesil motorumuzun en dikkat çeken karakteristiği Opel ürün gamımızın en sessiz ve sınıfının en güçlü motoru olması. Bizim için lokomotif misyona sahip olacak motorumuzu, Opel’in en çok satan modeli ünvanına sahip Astra’da sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Düşük yakıt tüketimini ve çevre dostu olma özelliğini sessizliğiyle birleştiren motorumuz ile 2014’te daha iddialıyız. Türkiye pazarında yeni dizel motora sahip Astra modelimiz ile bu yıl içerisindeki satış çıtamızı yükseltmeyi amaçlıyoruz.

1.6 litre dizel motorumuzu önümüzdeki yıl farklı modellerimizde otomatik şanzıman seçeneğiyle sunacağız. Dizel otomatik şanzıman seçeneğini segmentinin en çok tercih edilen otomobillerinden Astra modelimiz yanında Amiral gemimiz Insignia ve geçen yıl en iyi dört çeker ödülü alan Mokka modelimizde sunacağız.”

Özcan Keklik otomotiv pazarına yönelik sorulan soruya, kur ve faizlerde yaşanan yükselişlerin, ÖTV oranlarındaki artışın ve kredi işlemlerine yönelik getirilen sınırlamaların etkisiyle yılın ilk çeyreğinin geçen yıla göre yüzde 25 daraldığını ancak nisan ayı itibariyle pazarda bir toparlanmanın olduğunu ve sektörü ilgilendiren önemli etkenlerde bugünkünden farklı olumsuz bir gelişme olmadığı sürece yılsonunda 700 bin dolaylarında bir pazarın olacağını ifade etti.

Yazı: Önder Canözer / Bodrum

Fotoğraflar: Opel Türkiye

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı